Produse

Cum se citește un raport ASTM B117 privind pulverizarea cu sare înainte de a aproba un furnizor de tije de împământare

Trimestrul trecut, un cumpărător mi-a transmis o cerere de la un concurent.testul cu pulverizare cu sare prin tijă de împământareraport și am pus o întrebare: „Sunt 96 de ore bune?” Răspunsul meu l-a surprins: numărul era cea mai puțin importantă linie de pe pagină. ASTM B117 este o practică de operare în cameră - îi spune laboratorului cum să execute ceața și refuză în mod explicit să vă spună ce înseamnă rezultatul pentru durata de viață. Ceea ce decide de fapt dacă acel raport vă protejează proiectul este tot ceea ce ține de numărul de ore: cei cinci parametri ai camerei, pregătirea specimenului, metoda de evaluare, numărul de replicări și acreditarea laboratorului. Aprob sau resping dovezile de coroziune ale furnizorilor în fiecare lună, iar acest ghid este ordinea exactă de citire pe care o folosesc - cu numerele care ar trebui să apară pe un raport credibil, dovada documentată că orele de pulverizare cu sare nu se corelează cu anii și un verificator interactiv de semnalizare a semnalelor de alarmă pe care îl puteți rula pe orice PDF pe care vi-l trimite un furnizor.

TL;DR — Citiți raportul în această ordine

  • ASTM B117 definește doar mediul de testare, nu și criteriile de acceptare/respingere: standardul în sine precizează că „nu prescrie tipul de eșantion de testare sau perioadele de expunere... nici interpretarea care trebuie dată rezultatelor” - așadar, orice raport fără criterii de acceptare convenite de cumpărător este incomplet prin concepție.
  • Un raport credibil menționează cinci parametri ai camerei: soluție de NaCl 5%, 35°C ± 2°C, pH 6,5–7,2, o rată de depunere a ceții de 1,0–2,0 mL/h per 80 cm² și probe la 15–30° față de verticală; un parametru lipsă înseamnă că analiza nu poate fi reprodusă.
  • Orele de pulverizare cu sare nu se convertesc în ani de funcționare: un set de date de teren documentat arată un specimen de 200 de ore care a rezistat 20 de ani în Mumbai, în timp ce un specimen de 144 de ore a cedat în 2 ani în New Delhi - o corelație Pearson de doar +0,66 chiar și între piese metalice similare.
  • Pe o priză de pământ lipită de cupru, rugina roșie poate proveni doar din oțelul expus, așa că locul în care apare rugina - capete tăiate, filete, linii de trasare - vă spune exact unde s-a rupt stratul de cupru, motiv pentru care notele de pregătire a specimenului contează mai mult decât orele de referință.
  • Verificatorul nostru în 8 puncte de mai jos evaluează orice raport al furnizorului în două minute; orice lipsă de parametri ai camerei, metodă de evaluare sau acreditare a laboratorului este supusă unor întrebări înainte de aprobare.
Tijă de împământare filetată cu cupru lipit cu un strat de cupru de 0,254 mm, tipul de eșantion evaluat într-un test de pulverizare cu sare a tijei de împământare
O tijă de împământare filetată cu cupru lipit din gama noastră — filetul rulat și mantaua de cupru de 0,254 mm sunt exact caracteristicile pe care ar trebui să le descrie o notă de pregătire a specimenului de pulverizare cu sare.

Ce este de fapt ASTM B117 - o practică a Camerei de Comerț, nu un verdict

Primul lucru pe care îl verific la oriceTija de împământare ASTM B117Raportul este dacă furnizorul înțelege ce deține. Titlul complet al documentului B117 este Practica standard pentru operarea aparatului de pulverizare cu sare (ceață), iar cuvântul cheie este „în funcțiune”.Rezumatul propriu al ASTM International pentru B117-19În secțiunea 1.2 se precizează că practica „nu prescrie tipul de eșantion de testare sau perioadele de expunere care trebuie utilizate pentru un anumit produs, nici interpretarea care trebuie dată rezultatelor”. Secțiunea 3.2 merge mai departe: „Predicția performanței în medii naturale a fost rareori corelată cu rezultatele pulverizării cu sare atunci când sunt utilizate ca date independente.”Deoarece standardul definește doar ceața și refuză să definească linia de sosire, un raport care arată orele fără criterii de acceptare convenite de cumpărător nu este un rezultat al testului - este un raport meteo din interiorul unei casete.

Aceasta nu este o interpretare marginală și sunt departe de a fi singurul care o spune.Buletinul tehnic Sherwin-Williams privind limitările B117citează un articol SSPC din 1995 care concluzionează că metoda oferă „un mijloc rapid, dar nesigur, de prezicere a comportamentului acoperirilor” și notează că practica nu a fost niciodată concepută pentru a compara specimenele testate în camere diferite în condiții nominal identice. Cu toate acestea, încă mai văd cereri de ofertă care spun doar „este necesar testul cu pulverizare cu sare”, ceea ce îi dă furnizorului un cec în alb: ei aleg orele, ei aleg evaluarea, ei declară că a trecut. Corecția nu costă nimic și o scriu în fiecare cerere de ofertă pe care o revizuiesc: cumpărătorul stabilește linia de acceptare, iar laboratorul se ocupă de ea.

Răspuns pepită:Standardul ASTM B117 stabilește praguri zero de acceptare/respingere pentru tijele de împământare sau orice alt produs. Acesta specifică modul de construire și funcționare a camerei de ceață salină; durata de expunere și criteriile de acceptare trebuie să provină din specificațiile de achiziție. Un raport care nu respectă un criteriu prestabilit - de exemplu, „fără rugină roșie pe suprafața cilindrică la 96 de ore” - nu poate fi acceptat sau respins, ci doar depus.

Cei cinci parametri ai camerei care trebuie să apară pe pagină

Când deschid oraportul testului de coroziune, trec direct la blocul condițiilor de testare, deoarece o rulare cu ceață este reproductibilă doar dacă sunt scrise cinci numere. Conform parametrilor de funcționare documentați deRezumatul metodei ASTM B117 de la Cotec Labs, o operațiune conformă cu pulverizare cu sare neutră conține o soluție de clorură de sodiu 5% la pH 6,5–7,2, o temperatură a camerei de 35°C ± 2°C, o umiditate de aproximativ 95% ± 5% și o rată de depunere a ceții de 1,0–2,0 ml pe oră per 80 cm² de suprafață de colectare, cu probe înclinate la 15–30° față de verticală. Dacă un raport arată doar o durată și o fotografie, nu pot distinge o operațiune conformă de la un uscător de păr îndreptat spre o găleată.

Cei cinci parametri de reproductibilitate ai unei experimente cu pulverizare cu sare neutră ASTM B117
Parametru Valoare conformă Ce semnalez dacă lipsește
Concentrația de sare 5% NaCl în masă (clasa 50 g/L) Concentrația greșită modifică cinetica coroziunii; rezultatele devin necomparabile
pH-ul soluției 6,5–7,2 când este atomizat la 35°C Ceața acidificată (pH < 6,5) este un test diferit, mai dur, fiind considerată neutră.
Temperatura camerei 35°C ± 2°C Temperatura mai ridicată accelerează atacul; „performanța” umflată este în detrimentul cumpărătorului
Rata de tasare a ceții 1,0–2,0 ml/h per 80 cm² Subaburirea este cea mai ușoară modalitate de a simula orele lungi de funcționare.
Orientarea specimenului 15–30° față de verticală, fără contact, fără scurgeri Probele care stau întinse sau se ating acumulează electrolit și ruginesc devreme - sau târziu, dacă sunt protejate

Deoarece fiecare dintre acești cinci parametri influențează rata de coroziune, un raport care omite chiar și unul dintre ei nu poate fi reprodus de un al doilea laborator - și un rezultat care nu poate fi reprodus nu poate fi verificat.ASTM avertizează în Secțiunea 3.3 că apare variabilitate între diferite camere de ceață chiar și în condiții nominal identice, motiv pentru care aceeași secțiune necesită suficiente replicări. Podeaua mea este de trei specimene per rulare; o singură probă lustruită fotografiată la ora 96 ​​îmi spune despre fotografie, nu despre producție.

Răspuns pepită:Cea mai rapidă verificare a autenticității unui raport de testare cu pulverizare cu sare pe tijă de pământare este blocul de parametri: 5% NaCl, 35°C ± 2°C, pH 6,5–7,2, 1,0–2,0 mL/h per tasare de 80 cm², unghi al probei de 15–30°. Orice element lipsă sau orice „valoare tipică” care înlocuiește jurnalele măsurate constituie motiv pentru solicitarea înregistrărilor brute ale camerei înainte de aprobare.

Orele nu sunt ani — Citirea corectă a liniei de durată

Cea mai costisitoare eroare de interpretare în calificarea furnizorilor este convertirea orelor de pulverizare cu sare în ani de serviciu. Nu există un factor de conversie, iar din interpretarea mea a datelor, situația se înrăutățește cu cât te uiți mai atent. Un studiu de corelare pe teren publicat deDivizia de cercetare a Presto GroupAm urmărit patru piese industriale de la cameră până la instalare și am descoperit următoarele: un ansamblu de compresor care a atins 216 ore de funcționare în ceață a prezentat prima coroziune pe teren la 5 ani în zona de coastă Chennai; un șurub de ancorare galvanizat la cald care a atins 200 de ore a rezistat 20 de ani în Mumbai; iar un suport din oțel moale care a reușit să reziste doar 144 de ore a rezistat totuși 2 ani în aerul poluat din New Delhi. Am citit tabelul respectiv așa cum ar trebui să facă orice cumpărător: 200 de ore au cumpărat douăzeci de ani într-un oraș, în timp ce 216 ore au cumpărat cinci în altul. Coeficientul Pearson pentru probele metalice a ieșit la +0,66 - un semnal util de clasificare, nicidecum un predictor al duratei de viață - și s-a prăbușit la -0,16 în momentul în care a fost adăugată o piesă vopsită.

Ore documentate de pulverizare cu sare vs. durata de viață reală pe teren (set de date de corelare pe teren Presto Group)
Specimen Rezultat ASTM B117 Prima coroziune pe teren Mediul de teren
Ansamblu compresor (acoperit cu MoS₂) 216 h până la rugină roșie majoră 5 ani Chennai de coastă, 25–35°C, 65–85% umiditate relativă
Șurub de ancorare galvanizat la cald 200 h până la rugină albă majoră 20 de ani Mumbai, 25–33°C, 80–90% RH
Suport din oțel moale acoperit cu pulbere 144 h până la rugină roșie majoră 2 ani New Delhi, poluare ridicată cu PM2.5/PM10
Panou vopsit în negru mat A trecut 432 de ore 5 ani (descuamare) Pune urban, 40–65% umiditate relativă

Industria a spus acest lucru clar timp de decenii.Revista CoatingsTech a Asociației Americane de Acoperirinumește B117 un „reper fundamental” vechi de 86 de ani pentru clasament comparativ — și avertizează că cumpărătorii care „autocorelează orele de lucru cu defecțiunea prin pulverizare cu sare și durata de viață a produsului” îl utilizează greșit, deoarece expunerea reală adaugă UV, cicluri umed-uscat, fluctuații de temperatură și poluanți pe care o ceață continuă nu îi reproduce niciodată. În rapoartele care îmi trec prin birou, ferestrele de expunere variază de la 24 de ore la peste 1.500 de ore, în funcție de specificații — ceea ce vă spune cât de elastic este numărul.Deoarece coroziunea subterană este determinată de rezistivitatea solului, cuplurile galvanice și curenții vagabonzi, mai degrabă decât de ceața de clorură, o medalie a camerei de 500 de ore nu spune aproape nimic despre cei 30-50 de ani de care aveți nevoie de la un electrod de împământare.

Răspuns pepită:Nu acceptați niciodată o durată a pulverizării cu sare ca o afirmație privind durata de viață. Citirea corectă a liniei de durată este comparativă: tija furnizorului A la 96 de ore față de tija furnizorului B la 96 de ore, aceeași cameră, aceleași criterii, aceeași rulare dacă este posibil. Pentru asigurarea duratei de viață, dovada care contează este grosimea stratului de cupru, continuitatea și aderența - măsurate per lot - plus, pentru siturile costiere agresive, o metodă ciclică, cum ar fi ASTM G85 sau ISO 12944-9, în loc de mai multe ore B117.

Pregătirea specimenelor: Unde rapoartele slabe ascund corpul

În cazul unei tije lipite cu cupru, analizele criminalistice de coroziune sunt neobișnuit de blânde cu cumpărătorul - spun asta din ani de zile în care am citit specimene defecte.Deoarece cuprul este metalul nobil din această pereche, rugina roșie poate apărea doar acolo unde oțelul este expus - așadar harta ruginii de pe o mostră testată este o radiografie directă a locului unde stratul de cupru a fost rupt, poros sau exfoliat.De aceea, tratez notele de pregătire ca fiind cel mai important paragraf din întregul raport. A fost tija testată așa cum este, cu capetele tăiate expuse? Au fost filetele și capătul de acționare sigilate cu ceară sau bandă? A fost un știft tăiat prin manta până la miez? Fiecare alegere schimbă ceea ce dovedesc orele.

Tijă de împământare acoperită cu cuplaj din alamă și știft de acționare, prezentând caracteristicile filetului și ale capătului pe care trebuie să le descrie o notă de pregătire a probei cu pulverizare salină
Cuplajele, filetele și capetele tăiate sunt punctele slabe naturale pe care le investighează o operațiune de pulverizare cu sare. Un raport credibil precizează dacă acestea au fost expuse, sigilate sau gravate - fiecare variantă răspunde la o întrebare inginerească diferită.

Iată cum interpretez eu cele trei pregătiri pe care le văd cel mai des. O tijă nefinisată cu capete expuse testează cel mai defavorabil caz pe care îl creează instalatorul la fiecare tăiere în teren - rugina roșie timpurie la capete este așteptată și nu este descalificatoare dacă suprafața cilindrică rămâne curată. O tijă cu capete și filete etanșate testează mantaua în sine; orice rugină roșie pe țeavă înseamnă acum găuri de ac sau porozitate în cuprul electrolizat, ceea ce reprezintă o eroare reală a procesului. Iar o probă gravată, evaluată conform ISO 10289 - unde rezultatele notelor explicative ale Cotec Labs sunt raportate ca un număr Rp pentru protecția împotriva ruginii roșii și un număr A pentru aspect - testează fluajul de sub peliculă, indicând dacă o zgârietură în timpul funcționării devine o pată sau o rană structurală. Specificațiile noastre de produs impun ca învelișul de cupru să fie complet continuu „fără crăpături, găuri, cavități” și o îndoire de 90° la o rază de 100 mm fără fractură - tocmai pentru că mantaua trebuie să reziste atât camerei, cât și ciocanului de forță.

Răspuns pepită:Solicitați trei lucruri în secțiunea de probe: starea de preparare a capetelor și filetelor (expuse, sigilate sau zgâriate), fotografii înainte și după prelucrare din aceleași unghiuri și metoda de evaluare după denumire - clasificări ISO 10289 Rp/A sau un sistem echivalent de clasificare a ruginii. „Nu s-a observat nicio coroziune semnificativă” fără scală de evaluare și fără fotografii este o propoziție de marketing, nu un rezultat de laborator.

Rulați orice raport al furnizorului prin intermediul acestui verificator în 8 puncte

Acesta este ecranul exact pe care îl aplic înainte de unverificarea calității piuliței de împământarefișierul ajunge la clienții noștri. Bifați ce conține de fapt raportul din fața dumneavoastră — verificatorul îl notează așa cum aș nota eu.

Verificator de semnale de alarmă cu steagul roșu pentru raportul privind pulverizarea cu sare

Pe ce pariez numele nostru în loc de o fotografie a Camerei de Comerț

Pulverizarea cu sare își câștigă locul în dosarul meu de aprobare a furnizorilor ca un parametru comparativ, niciodată ca fundație. Fundația este ceea ce pot măsura în fiecare zi de producție la fabrica noastră din Xinchang. Pentru...pini de împământare acoperiți cu cupru, argumentul coroziunii începe cu o manta electrolizată continuă de cel puțin 0,254 mm la o puritate a cuprului ≥99,95% peste un miez de oțel cu conținut scăzut de carbon — clasa de grosime a noastrătijă de împământare acoperită cu cupru de 0,254 mmLinia este construită în jurul ei. Grosimea este mapată cu măsurători micrometrice pe piese prelevate din fiecare lot, liniaritatea este menținută în limita a 1 mm pe metru, rezistența la tracțiune la ≥580 N/mm², iar fiecare tijă trebuie să reziste unei îndoiri de 90° la o rază de 100 mm fără fracturi de cupru sau deteriorarea legăturii - testul care detectează defectele mantalei pe care o cameră de ceață le găsește prea târziu.

Tije de împământare lipite cu cupru, cu capete filetate, plate și ascuțite, cu diametre cuprinse între 14,2 și 25 mm, produse pentru programe de verificare a rapoartelor de testare la coroziune
Configurații cu capete filetate, plate și ascuțite în gama noastră de 14,2–25 mm. Fiecare tip de capăt prezintă un scenariu diferit de tăiere a muchiei în pregătirea prin pulverizare cu sare - și o întrebare diferită la care raportul dumneavoastră ar trebui să răspundă.

Pe întregultije legate de cuprugamă — diametre 14,2–25 mm, lungimi 1,2–3,0 m, 50.000 de bucăți pe lună — înregistrările lotului acoperă grosimea stratului de cupru, aderența, rezultatele îndoirii și continuitatea placarii, precum și întregulcategoria tijei de împământareSe livrează cu documentația sistemului ISO 9001. Când un client solicită dovezi privind pulverizarea cu sare, le primesc cu brațele deschise - dar le citez sincer: un punct de date comparativ dintr-o serie definită, asociat cu metrologia pe loturi care prezice de fapt o durată de viață proiectată de 50 de ani în subteran. Dacă amplasamentul dumneavoastră este de coastă sau agresiv chimic, solicitați-ne și ruta testului ciclic; am prefera să executăm testul mai dificil decât să vă așteptăm să-l aprobați pe cel mai ușor.

Răspuns pepită:Dacă un furnizor vă oferă servicii de pulverizare cu sare în câteva zile, dar ezită săptămâni întregi în privința hărților de grosime micrometrică, tocmai ați aflat ce test poate trece și pe care nu. Nu am mai văzut niciodată ezitarea inversă din partea unei fabrici cu o placare onestă.
Răspuns pepită:Ierarhia care vă protejează proiectul: înregistrări ale grosimii stratului de cupru și ale aderenței per lot, în al doilea rând o rundă ASTM B117 documentată corespunzător ca ecran comparativ și în al treilea rând o metodă de coroziune ciclică atunci când mediul de lucru este de coastă sau industrial. Orice fișier al furnizorului care inversează această ordine - începând cu orele camerei și ascunzând datele micrometrului - vă spune ce numere nu pot afișa.

Întrebări frecvente

Câte ore de pulverizare cu sare ar trebui să reziste o tijă de împământare cu legătură de cupru?

Nu există un criteriu de trecere universal, deoarece ASTM B117 nu stabilește în mod deliberat niciunul - durata expunerii și criteriile de acceptare aparțin specificațiilor cumpărătorului. În practică, văd 48-96 de ore solicitate pentru screening-ul industrial general și câteva sute de ore în care cumpărătorii doresc o verificare comparativă mai riguroasă. Abordarea onestă este de a stabili mai întâi criteriul - de exemplu, fără rugină roșie pe suprafața cilindrică la 96 de ore cu capetele etanșate - apoi de a obliga fiecare furnizor la același criteriu. Orele clasifică doar furnizorii; nu certifică niciodată anii.

Un rezultat ASTM B117 prezice cât timp rezistă o tijă în subteran?

Nu, iar standardul spune chiar acest lucru: Secțiunea 3.2 precizează că predicția performanței în medii naturale a fost rareori corelată cu rezultatele pulverizării cu sare utilizate ca date independente. Electrozii îngropați se confruntă cu rezistivitatea solului, cuplajul galvanic, gradienții de umiditate și curenții vagabonzi - niciunul dintre aceștia nu se reproduce într-o ceață de clorură la 35°C. Datele de teren susțin precauția: cazurile documentate arată 200 de ore de cameră corespunzătoare a 20 de ani de câmp într-un oraș și 216 ore la doar 5 ani în altul. Viața subterană este argumentată pe baza grosimii stratului de cupru, continuității și condițiilor solului, nu a orelor de ceață.

Care este diferența dintre ASTM B117 și ISO 9227 pentru pilonii de împământare?

Funcțional, sunt gemeni: ambele specifică o ceață neutră de NaCl 5% la 35°C cu pH 6,5–7,2, iar un raport scris către unul este, în general, ușor de citit în comparație cu celălalt. ASTM B117 domină specificațiile nord-americane; ISO 9227 domină specificațiile europene și internaționale, ISO 10289 furnizând limbajul de evaluare Rp/A pentru rezultate. Ceea ce caut este un raport care numește un standard, îl respectă în întregime și precizează metoda de evaluare - un hibrid „testat conform ASTM/ISO” fără parametri este un semnal de alarmă, nu un compromis.

Un raport al furnizorului spune „nu există rugină roșie la 96 de ore”. Ce a dovedit acest lucru, de fapt?

Doar ceea ce i-a permis să demonstreze preparația. Dacă capetele tăiate și filetele au fost sigilate, se observă că mantaua a fost continuă pe acele specimene timp de 96 de ore - un rezultat real, dar modest, deoarece 96 de ore este o sită industrială ușoară. Dacă capetele au fost expuse, așteptați-vă la rugină la capete chiar și pe tije bune, iar absența acesteia ar fi suspectă. În orice caz, afirmația este comparativă: vă permite să comparați acest furnizor cu altul în aceeași serie. Ceea ce nu a dovedit este durata de viață în subteran, consistența de la lot la lot sau performanța în solul dvs. - acestea necesită înregistrări ale grosimii și, pentru locații dure, teste ciclice.

Ar trebui să solicit un test cu pulverizare cu sare pentru fiecare lot de producție?

Nu aș face-o – și conduc o fabrică. Funcționările camerelor sunt lente, iar un test de ceață per lot ar adăuga săptămâni întregi fără a oferi asigurarea necesară, deoarece secțiunea de variabilitate proprie a B117 avertizează că până și camerele nominal identice nu sunt de acord. Dovezile per lot care surprind abaterea reală a producției sunt mai rapide și mai directe: cartografierea micrometrică a grosimii cuprului, testarea aderenței și a îndoirii la o rază de 100 mm și inspecția vizuală a continuității. Rezervați pulverizarea cu sare pentru calificare și revalidare periodică – anual sau după orice modificare a procesului – și lăsați metrologia zilnică să protejeze loturile între ele.

Ce acreditare ar trebui să aibă laboratorul de testare?

Căutați acreditarea ISO/IEC 17025 cu pulverizare cu sare în cadrul domeniului de aplicare publicat al laboratorului - în China, de obicei, acreditat de CNAS, iar la nivel internațional, orice organism semnatar ILAC. Apoi, efectuați verificarea de două minute pe care majoritatea cumpărătorilor o sar peste: contactați direct laboratorul cu numărul raportului și confirmați că a emis documentul respectiv pentru descrierea probei respective. Un număr de raport verificabil de la un laborator acreditat valorează mai mult decât un PDF frumos, iar orice furnizor care are încredere în testele sale vă va ajuta să îl verificați.

Este suficient un raport B117 pentru o substație de coastă sau o rafinărie?

Nu de una singură. Atmosferele de coastă și industriale adaugă cicluri umed-uscat, UV și chimie poluantă pe care ceața continuă nu le atinge niciodată, motiv pentru care analiza Asociației Americane de Acoperiri recomandă suplimentarea pulverizării neutre cu sare cu metode ciclice - variante ASTM G85, SWAAT sau prohesion - și ISO 12944-9 pentru expunerea atmosferică. Pentru porțiunea îngropată, asociați testarea atmosferică cu datele de rezistivitate a solului și documentația grosimii stratului de cupru al tijei. Dacă amplasamentul dvs. se află în aer încărcat cu sare de pe o coastă, specificați-ne mediul în cererea de ofertă și vă vom propune împreună ruta de testare mai dificilă.

Revizuiești chiar acum dosarul de coroziune al unui furnizor?

Trimiteți-mi raportul — voi rula aceeași verificare în 8 puncte și vă voi spune în decurs de o zi lucrătoare ce dovedește, ce ascunde și ce să solicitați în continuare. Dacă aveți nevoie de tije cu grosime la nivel de lot și documentație privind îndoirea în spatele datelor camerei, linia noastră lunară de 50.000 de bucăți de la Xinchang este gata.Începeți conversația pe pagina noastră de contact →


Data publicării: 07 august 2026