O trimestre pasado, un comprador envioume un correo da competenciaproba de pulverización de sal con vara de terrainforme e fixen unha pregunta: «Son 96 horas boas?». A miña resposta sorprendeuno: o número era a liña menos importante da páxina. A norma ASTM B117 é unha práctica operativa en cámara: indícalle ao laboratorio como executar a néboa e négase explicitamente a dicirche o que significa o resultado para a vida útil. O que realmente decide se ese informe protexe o teu proxecto é todo o relacionado coa conta de horas: os cinco parámetros da cámara, a preparación da mostra, o método de avaliación, a conta de réplicas e a acreditación do laboratorio. Aprob ou rexeito as probas de corrosión dos provedores todos os meses, e esta guía é a orde de lectura exacta que utilizo: cos números que deberían aparecer nun informe crible, a proba documentada de que as horas de pulverización salina non se corresponden con anos e un verificador interactivo de bandeiras vermellas que podes executar en calquera PDF que che envíe un provedor.
TL;DR: lea o informe nesta orde
- A norma ASTM B117 define só o ambiente de proba, non os criterios de aprobación/suspenso: a propia norma afirma que «non prescribe o tipo de mostra de proba nin os períodos de exposición... nin a interpretación que se debe dar aos resultados», polo que calquera informe sen criterios de aceptación acordados polo comprador está incompleto por deseño.
- Un informe fiable indica cinco parámetros da cámara: solución de NaCl ao 5 %, 35 °C ± 2 °C, pH 6,5–7,2, unha taxa de asentamento da néboa de 1,0–2,0 mL/h por 80 cm² e mostras a 15–30° da vertical; un parámetro que falta significa que a execución non se pode reproducir.
- As horas de pulverización salina non se converten en anos de servizo: un conxunto de datos de campo documentado mostra unha mostra de 200 horas que durou 20 anos en Mumbai, mentres que unha mostra de 144 horas fallou en 2 anos en Nova Delhi (unha correlación de Pearson de só +0,66 mesmo entre pezas metálicas similares).
- Nunha vara de terra con cobre, a ferruxe vermella só pode proceder do aceiro exposto, polo que onde aparece a ferruxe (extremos cortados, roscas, liñas de trazado) indica exactamente onde fallou a capa de cobre, razón pola cal as notas de preparación da mostra importan máis que as horas do título.
- O noso verificador de 8 puntos que aparece a continuación cualifica calquera informe de provedor en dous minutos; calquera cousa que falte en parámetros da cámara, método de avaliación ou acreditación do laboratorio será revisada con preguntas antes da aprobación.
Que é realmente a norma ASTM B117: unha práctica da cámara, non un veredicto
O primeiro que comprobo en calqueraVara de terra ASTM B117O informe é se o provedor entende o que ten na man. O título completo de B117 é Práctica estándar para o funcionamento de aparellos de pulverización salina (néboa) e a palabra clave é "en funcionamento".Resumo propio de ASTM International de B117-19na sección 1.2 indícase que a práctica «non prescribe o tipo de mostra de ensaio nin os períodos de exposición que se deben empregar para un produto específico, nin a interpretación que se debe dar aos resultados». A sección 3.2 vai máis alá: «A predición do rendemento en contornas naturais raramente se correlacionou cos resultados da pulverización salina cando se empregan como datos independentes».Dado que o estándar só define a néboa e se nega a definir a liña de meta, un informe que mostra horas sen criterios de aceptación acordados polo comprador non é un resultado de proba, senón un informe meteorolóxico dende dentro dunha caixa.
Esta non é unha lectura marxinal, e non son nin moito menos o único que o di.Boletín técnico de Sherwin-Williams sobre as limitacións do B117cita un artigo da SSPC de 1995 que conclúe que o método ofrece «un medio rápido pero pouco fiable para predicir o comportamento do revestimento» e sinala que a práctica nunca foi deseñada para comparar mostras executadas en diferentes cámaras en condicións nominalmente idénticas. Con todo, aínda vexo solicitudes de cotización que só din «requírese unha proba de pulverización salina», o que lle dá ao provedor un cheque en branco: escollen as horas, escollen a avaliación e declaran que a proba é a aprobada. A corrección non custa nada e escríboa en cada solicitude de cotización que reviso: o comprador establece a liña de aceptación e o laboratorio executa a mesma.
Os cinco parámetros da cámara que deben aparecer na páxina
Cando abro uninforme de proba de corrosión, vou directamente ao bloque de condicións de proba, porque unha execución de néboa só é reproducible se se anotan cinco números. Segundo os parámetros de funcionamento documentados porResumo do método ASTM B117 de Cotec Labs, unha proba de pulverización de sal neutra conforme contén unha solución de cloruro de sodio ao 5 % a pH 6,5–7,2, unha temperatura da cámara de 35 °C ± 2 °C, unha humidade arredor do 95 % ± 5 % e unha taxa de asentamento da néboa de 1,0–2,0 mL por hora por cada 80 cm² de área de recollida, con mostras inclinadas de 15–30 ° con respecto á vertical. Se un informe só mostra unha duración e unha foto, non podo distinguir unha proba conforme dun secador de pelo apuntando a un balde.
| Parámetro | Valor conforme | Que marco se falta |
|---|---|---|
| concentración de sal | 5 % de NaCl en masa (clase de 50 g/L) | Unha concentración incorrecta altera a cinética da corrosión; os resultados fanse non comparables |
| pH da solución | 6,5–7,2 cando se atomiza a 35 °C | A néboa acidificada (pH < 6,5) é unha proba diferente e máis severa que se fai pasar por neutra |
| Temperatura da cámara | 35 °C ± 2 °C | Unha temperatura máis alta acelera o ataque; un "rendemento" inflado a expensas do comprador |
| Taxa de asentamento da néboa | 1,0–2,0 mL/h por 80 cm² | A falta de vaporización é a forma máis sinxela de simular longas xornadas. |
| Orientación da mostra | 15–30° desde a vertical, sen contacto, sen goteo | As mostras planas ou en contacto acumulan electrólitos e ferruxan cedo, ou tarde, se están protexidas. |
Dado que cada un destes cinco parámetros inflúe na taxa de corrosión, un segundo laboratorio non pode reproducir un informe que omita mesmo un deles, e un resultado que non se pode reproducir non se pode verificar.A propia ASTM advirte na sección 3.3 que aparece variabilidade entre diferentes cámaras de néboa mesmo en condicións nominalmente idénticas, razón pola cal a mesma sección require suficientes réplicas. O meu chan son tres mostras por execución; unha única mostra pulida fotografada ás 96 horas dime algo sobre fotografía, non sobre produción.
As horas non son anos: ler a liña de duración con honestidade
O erro de lectura máis custoso na cualificación de provedores é converter as horas de pulverización salina en anos de servizo. Non hai factor de conversión e, segundo a miña interpretación dos datos, a situación empeora canto máis se busca. Un estudo de correlación de campo publicado porDivisión de investigación de Presto Grouprastrexei catro pezas industriais desde a cámara ata a instalación e atopei isto: un conxunto de compresor que alcanzou as 216 horas na néboa mostrou a súa primeira corrosión no campo aos 5 anos na costa de Chennai; un parafuso de ancoraxe galvanizado por inmersión en quente que alcanzou as 200 horas durou 20 anos en Mumbai; e un soporte de aceiro doce que só conseguiu 144 horas aínda durou 2 anos no aire contaminado de Nova Delhi. Lin esa táboa como debería facelo calquera comprador: 200 horas compraban vinte anos nunha cidade, mentres que 216 horas compraban cinco noutra. O coeficiente de Pearson en todas as mostras metálicas resultou en +0,66 (un sinal de clasificación útil, nin de lonxe un predictor da vida útil) e colapsou a -0,16 no momento en que se engadiu unha peza pintada.
| Exemplar | Resultado da norma ASTM B117 | Corrosión de primeiro campo | Ambiente de campo |
|---|---|---|---|
| Conxunto do compresor (revestido de MoS₂) | 216 h ata a ferruxe vermella importante | 5 anos | Chennai costeira, 25–35 °C, 65–85 % de humidade relativa |
| Perno de ancoraxe galvanizado en quente | 200 h ata a ferruxe branca importante | 20 anos | Bombai, 25–33 °C, 80–90 % RH |
| Soporte de aceiro doce con revestimento en po | 144 h ata a ferruxe vermella importante | 2 anos | Nova Deli, alta contaminación por PM2.5/PM10 |
| Panel pintado de negro mate | Pasaron 432 h | 5 anos (descamación) | Zona urbana de Pune, 40–65 % de HR |
A industria leva décadas dicindo isto claramente. ORevista CoatingsTech da Asociación Americana de Revestimentoscualifica o B117 como un "punto de referencia fundamental" de 86 anos de antigüidade para a clasificación comparativa e advirte de que os compradores que "autocorrelacionan as horas co fallo da néboa salina coa vida útil do produto" o están a usar mal, porque a exposición real engade UV, ciclos húmido-seco, oscilacións de temperatura e contaminantes que unha néboa continua nunca reproduce. Nos informes que cruzan a miña mesa, as ventás de exposición van desde as 24 horas ata máis de 1500 horas dependendo da especificación, o que indica o elástico que é o número.Dado que a corrosión subterránea está impulsada pola resistividade do solo, os pares galvánicos e as correntes de dispersión en lugar da néboa de cloruro, unha medalla de cámara de 500 horas case non di nada sobre os 30-50 anos que necesitas dun eléctrodo de terra.
Preparación de mostras: onde os informes débiles agochan o corpo
Nunha varilla de cobre aglutinada, os estudos forenses de corrosión son inusualmente amables co comprador; dígoo por anos lendo mostras defectuosas.Dado que o cobre é o metal nobre neste par, a ferruxe vermella só pode aparecer onde o aceiro está exposto; polo tanto, o mapa de ferruxe nunha mostra analizada é unha radiografía directa de onde a capa de cobre estaba rota, porosa ou descascada.Por iso trato as notas de preparación como o parágrafo máis diagnóstico de todo o informe. Probouse a vara tal cal, cos extremos cortados expostos? Seláronse as roscas e o extremo de accionamento con cera ou cinta? Cortouse a camisa ata o núcleo cun trazador? Cada elección cambia o que demostran as horas.
Así é como interpreto as tres preparacións que vexo con máis frecuencia. Unha varilla tal como foi cortada con extremos expostos pon a proba o peor caso que crea o instalador en cada corte no campo: agárdase ferruxe vermella temperá nos extremos e non a descalifica se a superficie cilíndrica permanece limpa. Unha varilla con extremos selados e roscas pon a proba a propia camisa; calquera ferruxe vermella no barril significa agora buratos ou porosidade no cobre electrochapado, o que constitúe un fallo xenuíno do proceso. E unha mostra rexistrada clasificada segundo a norma ISO 10289, onde os resultados das notas explicativas de Cotec Labs se indican como un número Rp para a protección contra a ferruxe vermella e un número A para a aparencia, pon a proba a fluencia subxacente, indicando se un arañazo en servizo se converte nunha mancha ou nunha ferida estrutural. A nosa propia especificación de produto require que o revestimento de cobre sexa totalmente continuo "sen gretas, buratos nin cavidades" e unha curva de 90° nun radio de 100 mm sen fractura, precisamente porque a camisa debe sobrevivir tanto á cámara como ao martelo impulsor.
Executa calquera informe de provedor con este verificador de 8 puntos
Esta é a pantalla exacta que aplico antes dunverificación da calidade da vara de terrao ficheiro chega aos nosos clientes. Marca o que realmente contén o informe que tes diante: o corrector puntúao como o faría eu.
Verificador de bandeiras vermellas do informe de pulverización de sal
No que aposto o noso nome en lugar dunha foto da Cámara
A auga salgada gaña o seu lugar no meu arquivo de aprobación de provedores como unha pantalla comparativa, nunca como a base. A base é o que podo medir en cada día de produción na nosa planta de Xinchang. Para o nosovarillas de terra revestidas de cobre, o argumento da corrosión comeza cunha camisa electrodepositada continua de polo menos 0,254 mm cunha pureza de cobre ≥99,95 % sobre un núcleo de aceiro baixo en carbono (a nosa clase de espesor)vara de terra revestida de cobre de 0,254 mmA liña constrúese arredor. O grosor mapease con medición micrométrica en pezas mostradas de cada lote, a rectitude mantense dentro de 1 mm por metro, a resistencia á tracción é de ≥580 N/mm² e cada varilla debe sobrevivir a unha curva de 90° nun radio de 100 mm sen fracturas de cobre nin danos na unión, a proba que detecta os defectos da envoltura que unha cámara de néboa atopa demasiado tarde.
Ao longo da totalidadevarillas de cobre unidasgama — diámetros de 14,2 a 25 mm, lonxitudes de 1,2 a 3,0 m, 50 000 pezas ao mes — os rexistros de lotes abarcan o grosor da capa de cobre, a adhesión, os resultados de curvatura e a continuidade do chapado, e todocategoría de vara de terraEnvíase con documentación do sistema ISO 9001. Cando un cliente solicita probas de pulverización salina, aprézoas con satisfacción, pero cítoo con sinceridade: un punto de datos comparativo dunha execución definida, combinado coa metroloxía por lotes que realmente predí unha vida útil de deseño de 50 anos baixo terra. Se a súa instalación é costeira ou quimicamente agresiva, pregúntenos tamén pola ruta da proba cíclica; preferimos executar a proba máis difícil que ver como aproba a máis fácil.
Preguntas frecuentes
Cantas horas de pulverización de sal debe soportar unha vara de terra con conexión de cobre?
Non existe unha cualificación universal, porque a norma ASTM B117 non a establece deliberadamente: a duración da exposición e os criterios de aceptación pertencen á especificación do comprador. Na práctica, vexo que se solicitan entre 48 e 96 horas para a selección industrial xeral e varios centos de horas cando os compradores queren unha proba comparativa máis rigorosa. O enfoque honesto é fixar primeiro o criterio (por exemplo, sen ferruxe vermella na superficie cilíndrica ás 96 horas cos extremos selados) e despois manter a cada provedor na mesma tirada. As horas só clasifican os provedores; nunca certifican anos.
Un resultado da norma ASTM B117 predí canto tempo dura unha vara baixo terra?
Non, e a propia norma díoo: a sección 3.2 afirma que a predición do rendemento en contornas naturais raramente se correlacionou cos resultados da pulverización salina empregados como datos independentes. Os eléctrodos enterrados enfróntanse á resistividade do solo, ao acoplamento galvánico, aos gradientes de humidade e ás correntes de dispersión, nada dos cales reproduce unha néboa de cloruro a 35 °C. Os datos de campo respaldan a precaución: os casos documentados mostran 200 horas de cámara correspondentes a 20 anos de campo nunha cidade e 216 horas a só 5 anos noutra. A vida subterránea baséase no grosor da capa de cobre, a continuidade e as condicións do solo, non nas horas de néboa.
Cal é a diferenza entre a norma ASTM B117 e a ISO 9227 para as picas de terra?
Funcionalmente son xemelgos: ambos especifican unha néboa neutra de NaCl ao 5 % a 35 °C cun pH de 6,5 a 7,2, e un informe escrito para un deles xeralmente é lexible en comparación co outro. A ASTM B117 domina as especificacións norteamericanas; a ISO 9227 domina as europeas e internacionais, e a ISO 10289 proporciona a linguaxe de clasificación Rp/A para os resultados. O que busco é un informe que nomee unha norma, a siga completamente e indique o método de avaliación; un híbrido "probado segundo a liña ASTM/ISO" sen parámetros é un sinal de alarma, non un compromiso.
O informe dun provedor di que «non hai ferruxe vermella ás 96 horas». Que demostrou iso realmente?
Só o que a preparación lle permitiu demostrar. Se os extremos cortados e as roscas estaban selados, demostra que a camisa foi continua nesas mostras durante 96 h, un resultado real pero modesto, xa que 96 h é unha criba industrial lixeira. Se os extremos estaban expostos, é de esperar ferruxe nos extremos mesmo en varillas boas, e a súa ausencia sería sospeitosa. De calquera xeito, a afirmación é comparativa: permite comparar este provedor con outro na mesma tirada. O que non demostrou é a vida útil subterránea, a consistencia de lote a lote ou o rendemento no solo; para iso requiren rexistros de espesores e, para sitios hostiles, probas cíclicas.
Debería esixir unha proba de pulverización salina en cada lote de produción?
Eu non o faría, e dirixo unha fábrica. As operacións de cámara son lentas, e unha proba de néboa por lote engadiría semanas sen engadir a garantía axeitada, porque a propia sección de variabilidade de B117 advirte que mesmo as cámaras nominalmente idénticas discrepan. A evidencia por lote que detecta a desviación real da produción é máis rápida e directa: mapeo micrométrico do grosor do cobre, probas de adhesión e flexión nun radio de 100 mm e inspección visual de continuidade. Reserva a néboa salina para a cualificación e a revalidación periódica (anualmente ou despois de calquera cambio no proceso) e deixa que a metroloxía diaria protexa os lotes entremedias.
Que acreditación debe ter o laboratorio de ensaios?
Busca a acreditación ISO/IEC 17025 con pulverización de sal dentro do ámbito publicado polo laboratorio (na China normalmente está acreditado pola CNAS, internacionalmente calquera organismo asinante da ILAC). Despois, fai a verificación de dous minutos que a maioría dos compradores omiten: ponte en contacto directamente co laboratorio co número do informe e confirma que emitiu ese documento para esa descrición da mostra. Un número de informe verificable dun laboratorio acreditado vale máis que un fermoso PDF, e calquera provedor que confíe nas súas probas axudarache a comprobalo.
É suficiente un informe B117 para unha subestación costeira ou unha refinería?
Non por si soa. As atmosferas costeiras e industriais engaden ciclos húmido-seco, raios UV e unha química contaminante que a néboa continua nunca toca, razón pola cal a revisión da Asociación Americana de Revestimentos recomenda complementar a pulverización salina neutra con métodos cíclicos (variantes da ASTM G85, SWAAT ou prohesion) e a ISO 12944-9 para a exposición atmosférica. Para a parte soterrada, combine as probas atmosféricas cos datos de resistividade do solo e a documentación do grosor da capa de cobre da vara. Se o seu sitio se atopa dentro do aire cargado de sal dunha costa, indíquenos o ambiente na solicitude de cotización e proporemos con vostede a ruta de proba máis difícil.
Estás a revisar o arquivo de corrosión dun provedor agora mesmo?
Envíame o informe. Executareille a mesma proba de 8 puntos e, nun día laborable, direiche o que demostra, o que agocha e o que debes solicitar a continuación. Se necesitas varillas con documentación de espesor a nivel de lote e curvatura cos datos da cámara, a nosa liña mensual de 50 000 pezas en Xinchang está lista.Comeza a conversa na nosa páxina de contacto →
Axudo aos compradores estranxeiros a obter produtos de conexión a terra e protección contra raios da nosa fábrica con 17 anos de experiencia, incluíndo inspección de calidade, loxística e documentación completa de exportación. Os informes de probas dos provedores pasan pola miña mesa mensualmente; esta guía é como os interpreto.
Data de publicación: 07-08-2026