V minulém čtvrtletí mi kupující přeposlal konkurenčnízkouška solnou mlhou uzemňovací tyčezprávu a položil jednu otázku: „Je 96 hodin v pořádku?“ Moje odpověď ho překvapila: číslo bylo nejméně důležitým řádkem na stránce. ASTM B117 je postup používaný v komorách – říká laboratoři, jak má používat mlhu, a výslovně vám odmítá sdělit, co výsledek znamená pro životnost. O tom, zda tato zpráva váš projekt ochrání, ve skutečnosti rozhoduje vše kolem počtu hodin: pět parametrů komory, příprava vzorku, metoda hodnocení, počet replikátů a akreditace laboratoře. Každý měsíc schvaluji nebo zamítám důkazy o korozi od dodavatelů a tato příručka je přesným pořadím čtení, které používám – s čísly, která by se měla objevit v důvěryhodné zprávě, zdokumentovaným důkazem, že hodiny v solné mlze se nemapují na roky, a interaktivním kontrolorem červených vlaječek, který můžete spustit na jakémkoli PDF souboru, který vám dodavatel zašle.
TL;DR — Přečtěte si zprávu v tomto pořadí
- Norma ASTM B117 definuje pouze zkušební prostředí, nikoli pojem „vyhovuje/nevyhovuje“: samotná norma uvádí, že „nepředepisuje typ zkušebního vzorku ani doby expozice… ani interpretaci výsledků“ – takže jakákoli zpráva bez kritérií přijetí dohodnutých s kupujícím je ze své podstaty neúplná.
- Důvěryhodná zpráva uvádí pět parametrů komory: 5% roztok NaCl, 35 °C ± 2 °C, pH 6,5–7,2, rychlost usazování mlhy 1,0–2,0 ml/h na 80 cm² a vzorky v úhlu 15–30° od vertikály; chybějící parametr znamená, že analýzu nelze reprodukovat.
- Hodiny v solné mlze se nepřepočítávají na provozní roky: jeden zdokumentovaný datový soubor z terénu ukazuje, že vzorek s 200hodinovou životností v Bombaji vydržel 20 let, zatímco vzorek s 144hodinovou životností v Novém Dillí selhal za 2 roky – Pearsonova korelace pouhých +0,66 i mezi podobnými kovovými součástmi.
- Na měděném zemnicím prutu může červená rez pocházet pouze z obnažené oceli, takže místo, kde se rez objevuje – řezné konce, závity, rýhy – přesně ukazuje, kde se měděná vrstva selhala, a proto jsou poznámky k přípravě vzorku důležitější než samotné hodiny.
- Náš 8bodový kontrolor níže ohodnotí každou zprávu dodavatele během dvou minut; cokoli, co chybí v parametrech komory, metodě hodnocení nebo akreditaci laboratoře, je před schválením vráceno s dotazy.
Co je vlastně ASTM B117 – praxe komory, ne verdikt
První věc, kterou na čemkoli zkontrolujiZemnící tyč ASTM B117Zpráva spočívá v tom, zda dodavatel rozumí tomu, co drží. Celý název B117 je Standardní postup pro obsluhu zařízení pro solnou mlhu (solnou sprej) a klíčové slovo je „obsluha“.Abstrakt B117-19 společnosti ASTM InternationalV oddíle 1.2 se uvádí, že praxe „nepředepisuje typ zkušebního vzorku ani doby expozice, které se mají použít pro konkrétní produkt, ani interpretaci výsledků.“ Oddíl 3.2 jde dále: „Předpověď výkonu v přírodním prostředí jen zřídka korelovala s výsledky solné mlhy, pokud se používala jako samostatná data.“Protože norma definuje pouze mlhu a odmítá definovat cílovou čáru, zpráva, která ukazuje hodiny bez kritérií přijetí dohodnutých kupujícím, není výsledkem testu – je to meteorologická zpráva z krabice.
Tohle není okrajová četba a zdaleka nejsem jediný, kdo to říká.Technický bulletin společnosti Sherwin-Williams o omezeních B117cituje článek SSPC z roku 1995, v němž dochází k závěru, že metoda nabízí „rychlý, ale nespolehlivý způsob predikce chování povlaku“, a poznamenává, že tato praxe nikdy nebyla navržena tak, aby porovnávala vzorky zpracované v různých komorách za nominálně identických podmínek. Přesto stále vídám výzvy k nabídkám (RFC), které uvádějí pouze „vyžaduje se zkouška solnou mlhou“, což dodavateli dává bianco šek: vybere si hodiny, vybere si hodnocení, prohlásí výsledek. Oprava nic nestojí a já to zapisuji do každé výzvy k nabídkám, kterou prověřuji: kupující stanoví hranici přijetí a laboratoř se podle ní řítí.
Pět parametrů komory, které se musí objevit na stránce
Když otevřuprotokol o korozní zkoušce, jdu rovnou k bloku testovacích podmínek, protože běh mlhy je reprodukovatelný pouze tehdy, je-li zapsáno pět čísel. Podle provozních parametrů zdokumentovanýchSouhrn metody ASTM B117 od společnosti Cotec Labs, vyhovující cyklus s neutrální solnou mlhou obsahuje 5% roztok chloridu sodného o pH 6,5–7,2, teplotu komory 35 °C ± 2 °C, vlhkost vzduchu kolem 95 % ± 5 % a rychlost usazování mlhy 1,0–2,0 ml za hodinu na 80 cm² odběrové plochy, se vzorky nakloněnými o 15–30° od svislé polohy. Pokud zpráva uvádí pouze dobu trvání a fotografii, nedokážu rozeznat vyhovující cyklus od fénu namířeného na kbelík.
| Parametr | Hodnota v souladu s předpisy | Co označím, pokud chybí |
|---|---|---|
| Koncentrace soli | 5 % hmotnostních NaCl (třída 50 g/l) | Nesprávná koncentrace mění kinetiku koroze; výsledky se stávají nesrovnatelnými |
| pH roztoku | 6,5–7,2 při atomizaci při 35 °C | Okyselená mlha (pH < 6,5) je jiný, drsnější test, který je považován za neutrální. |
| Teplota komory | 35 °C ± 2 °C | Vyšší teplota urychluje útok; nadsazený „výkon“ na úkor kupujícího |
| Rychlost usazování mlhy | 1,0–2,0 ml/h na 80 cm² | Nedostatečné zamlžování je nejjednodušší způsob, jak předstírat dlouhé hodiny |
| Orientace vzorku | 15–30° od svislé polohy, bez kontaktu, bez přetékání | Vzorky ležící naplocho nebo dotýkající se vzorků hromadí elektrolyt a rezaví brzy – nebo pozdě, pokud jsou stíněny |
Protože každý z těchto pěti parametrů ovlivňuje rychlost koroze, zprávu, která vynechává byť jen jeden z nich, nelze reprodukovat druhou laboratoří – a výsledek, který nelze reprodukovat, nelze ověřit.Samotná organizace ASTM v oddíle 3.3 varuje, že mezi různými mlhovými komorami se objevuje variabilita i za nominálně identických podmínek, a proto stejná sekce vyžaduje dostatečný počet replikátů. Moje spodní hranice se skládá ze tří vzorků na cyklus; jeden leštěný vzorek vyfotografovaný po 96 hodinách mi vypovídá o fotografii, nikoli o výrobě.
Hodiny nejsou roky – upřímné čtení řádku trvání
Nejdražší chybnou interpretací v kvalifikaci dodavatele je převod hodin solné mlhy na provozní roky. Neexistuje žádný převodní faktor a podle mého názoru je to tím horší, čím důkladněji se podíváte. Studie korelace v terénu publikovaná...Výzkumná divize skupiny PrestoSledoval jsem čtyři průmyslové součásti od komory až po instalaci a zjistil jsem toto: sestava kompresoru, která dosáhla 216 hodin v mlze, vykazovala první korozi v terénu po 5 letech v pobřežním Čennaí; žárově pozinkovaný kotevní šroub, který dosáhl 200 hodin, vydržel 20 let v Bombaji; a konzola z měkké oceli, která zvládla pouze 144 hodin, přesto vydržela 2 roky ve znečištěném ovzduší Nového Dillí. Tuto tabulku jsem si přečetl tak, jak by měl každý kupující: 200 hodin v jednom městě koupilo dvacet let, zatímco 216 hodin v jiném pět let. Pearsonův koeficient napříč kovovými vzorky vyšel na +0,66 – užitečný signál pro hodnocení, který se zdaleka neblíží prediktoru životnosti – a v okamžiku přidání natřeného dílu se propadl na -0,16.
| Vzorek | Výsledek ASTM B117 | Koroze prvního pole | Polní prostředí |
|---|---|---|---|
| Sestava kompresoru (s povlakem MoS₂) | 216 hodin do výrazné červené rzi | 5 let | Pobřežní Čennaí, 25–35 °C, 65–85 % relativní vlhkosti |
| Žárově pozinkovaný kotevní šroub | 200 h do výrazné bílé rzi | 20 let | Bombaj, 25–33 °C, 80–90 % relativní vlhkosti |
| Konzola z měkké oceli s práškovým nástřikem | 144 hodin do výrazné červené rzi | 2 roky | Nové Dillí, vysoké znečištění PM2,5/PM10 |
| Matně černý lakovaný panel | Uplynulo 432 hodin | 5 let (odlupování) | Městská část Puné, 40–65 % relativní vlhkosti |
Toto odvětví říká jasně už celá desetiletí.Časopis CoatingsTech Americké asociace nátěrových hmotoznačuje B117 za 86 let starý „základní benchmark“ pro srovnávací hodnocení – a varuje, že kupující, kteří „sebekorelují hodiny selhání solné mlhy s životností produktu“, jej zneužívají, protože skutečná expozice přidává UV záření, cykly mokro-sucho, teplotní výkyvy a znečišťující látky, které souvislá mlha nikdy nereprodukuje. Ve zprávách, které mám na stole, se expoziční okna pohybují od 24 hodin do více než 1 500 hodin v závislosti na specifikaci – což vám říká, jak elastické je toto číslo.Protože podzemní koroze je spíše než chloridovou mlhou poháněna odporem půdy, galvanickými články a bludnými proudy, 500hodinová komorová medaile téměř nic neříká o 30–50 letech, které potřebujete od zemnicí elektrody.
Příprava vzorku: Kde slabé zprávy skrývají tělo
U měděných tyčí jsou korozní forenzní analýzy k kupujícímu neobvykle laskavé – to říkám z let čtení neúspěšných vzorků.Protože měď je v tomto páru ušlechtilým kovem, červená rez se může objevit pouze tam, kde je ocel vystavena – mapa rzi na testovaném vzorku je tedy přímým rentgenovým snímkem místa, kde byla vrstva mědi porušena, porézní nebo odloupnuta.Proto považuji přípravné poznámky za nejdiagnostičtější odstavec celé zprávy. Byla tyč testována tak, jak je, s odkrytými uříznutými konci? Byly závity a hnací konec utěsněny voskem nebo páskou? Byl rycí stroj prořízl plášť až k jádru? Každá volba mění to, co hodiny dokážou.
Takto interpretuji tři přípravy, které vídám nejčastěji. Nařezaná tyč s odkrytými konci testuje nejhorší scénář, který váš instalatér vytvoří při každém řezu v terénu – časná červená rez na koncích je očekávaná a není diskvalifikující, pokud válcový povrch zůstane čistý. Tyč s utěsněnými konci a závity testuje samotný plášť; jakákoli červená rez na válci nyní znamená dírky nebo pórovitost v galvanicky pokovené mědi, což je skutečné selhání procesu. A rýsovaný vzorek hodnocený podle normy ISO 10289 – kde vysvětlující poznámka Cotec Labs uvádí výsledky jako číslo Rp pro ochranu proti červené rzi a číslo A pro vzhled – testuje tečení pod vrstvou, které vám řekne, zda se škrábanec během provozu stane skvrnou nebo strukturální ránou. Naše vlastní specifikace produktu vyžaduje, aby měděný plášť byl zcela souvislý „bez trhlin, děr, dutin“ a ohyb 90° v poloměru 100 mm bez zlomení – právě proto, že plášť musí přežít jak komoru, tak i úder kladiva.
Spusťte jakoukoli zprávu dodavatele pomocí tohoto 8bodového kontrolního nástroje
Toto je přesně ta obrazovka, kterou aplikuji předověření kvality zemnící tyčeSoubor se dostane k našim zákazníkům. Zaškrtněte, co zpráva před vámi skutečně obsahuje – kontrolor to ohodnotí stejně jako já.
Kontrola červených vlajek pro hlášení solné mlhy
Na co vsadím naše jméno místo fotografie z komory
Solná mlha si v mém souboru schvalovacích dokumentů pro dodavatele zaslouží místo jako srovnávací screening, nikdy jako základ. Základ je to, co mohu měřit každý výrobní den v našem závodě v Xinchangu. Pro našeměděné zemnicí tyčeArgument o korozi začíná souvislým galvanicky pokoveným pláštěm o tloušťce nejméně 0,254 mm s čistotou mědi ≥99,95 % na jádru z nízkouhlíkové oceli – třída tloušťky našehoměděný potahovaný zemnicí tyč o průměru 0,254 mmKolem je vybudována linie. Tloušťka se mapuje mikrometrickým měřením na vzorcích z každé šarže, přímost se udržuje v rozmezí 1 mm na metr, pevnost v tahu ≥580 N/mm² a každá tyč musí přežít ohyb o 90° v poloměru 100 mm bez zlomení mědi nebo poškození spoje – test, který odhalí vady pláště, které mlhová komora odhalí příliš pozdě.
V plném rozsahuměděné tyčesortiment – průměry 14,2–25 mm, délky 1,2–3,0 m, 50 000 kusů měsíčně – záznamy o dávkách zahrnují tloušťku měděné vrstvy, adhezi, výsledky ohybů a kontinuitu pokovování a celýkategorie zemnících tyčíDodává se s dokumentací systému ISO 9001. Když si zákazník navíc vyžádá důkazy o solné mlze, vítám je – ale upřímně to cituji: srovnávací datový bod z definovaného cyklu, spárovaný s dávkovou metrologií, která skutečně předpovídá 50letou projektovanou životnost v podzemí. Pokud je vaše lokalita pobřežní nebo chemicky agresivní, požádejte nás také o cyklickou zkoušku; raději provedeme náročnější zkoušku, než abychom sledovali, jak schvalujete tu jednodušší.
Často kladené otázky
Kolik hodin solné mlhy by měla měděná zemnící tyč vydržet?
Neexistuje univerzální bod pro schválení, protože norma ASTM B117 záměrně žádnou nestanoví – doba expozice a kritéria přijetí patří ke specifikaci kupujícího. V praxi vidím 48–96 hodin požadovaných pro obecný průmyslový screening a několik stovek hodin, kde kupující chtějí přísnější srovnávací kritérium. Poctivý přístup spočívá v tom, že se nejprve stanoví kritérium – například žádná červená rez na válcovém povrchu po 96 hodinách s utěsněnými konci – a poté se u každého dodavatele požaduje stejný cyklus. Hodiny pouze hodnotí dodavatele; nikdy se necertifikují roky.
Předpovídá výsledek ASTM B117, jak dlouho vydrží tyč v podzemí?
Ne, a norma to sama říká: Oddíl 3.2 uvádí, že predikce výkonu v přírodním prostředí jen zřídka korelovala s výsledky solné mlhy použitými jako samostatná data. Zakopané elektrody čelí měrnému odporu půdy, galvanické vazbě, gradientům vlhkosti a bludným proudům – nic z toho se v chloridové mlze o teplotě 35 °C nereprodukuje. Terénní data toto varování podporují: zdokumentované případy ukazují 200 hodin v komoře, což odpovídá 20 polním letům v jednom městě, a 216 hodinám až pouhým 5 letům v jiném. Podzemní život se argumentuje na základě tloušťky vrstvy mědi, kontinuity a půdních podmínek, nikoli hodin v mlze.
Jaký je rozdíl mezi normami ASTM B117 a ISO 9227 pro zemnicí tyče?
Funkčně se jedná o dvojčata: obě specifikují neutrální 5% mlhu NaCl při 35 °C s pH 6,5–7,2 a zpráva napsaná podle jedné z nich je obecně čitelná i ve srovnání s druhou. Severoamerickým specifikacím dominuje norma ASTM B117; evropským a mezinárodním specifikacím dominuje norma ISO 9227, přičemž normy ISO 10289 poskytují jazyk pro hodnocení Rp/A pro výsledky. Hledám zprávu, která jmenuje jednu normu, plně se jí řídí a uvádí metodu hodnocení – hybridní protokol „testováno dle ASTM/ISO“ bez parametrů je varovným signálem, nikoli kompromisem.
Zpráva dodavatele uvádí „žádná červená rez po 96 hodinách“. Co to vlastně dokázalo?
Pouze to, co příprava dokázala. Pokud byly řezné konce a závity utěsněny, ukazuje to, že plášť byl na těchto vzorcích souvislý po dobu 96 hodin – reálný, ale skromný výsledek, protože 96 hodin je lehká průmyslová clona. Pokud by byly konce odkryté, očekávejte rez na koncích i u dobrých tyčí a její absence by byla podezřelá. Ať tak či onak, toto tvrzení je srovnávací: umožňuje vám porovnat tohoto dodavatele s jiným ve stejném cyklu. Co neprokázal, je životnost v podzemí, konzistence mezi šaržemi nebo výkon ve vaší půdě – k tomu je třeba mít záznamy o tloušťce a v případě náročných podmínek i cyklické testování.
Mám požadovat test solnou mlhou u každé výrobní šarže?
Já bych to neudělal – a to řídím továrnu. Chody komor jsou pomalé a test mlhy pro každou šarži by prodloužil dobu trvání testu, aniž by poskytl správnou záruku, protože vlastní sekce variability B117 varuje, že i nominálně identické komory se liší. Důkazy pro každou šarži, které zachycují skutečný posun výroby, jsou rychlejší a přímočařejší: mikrometrické mapování tloušťky mědi, testování adheze a ohybu v poloměru 100 mm a vizuální kontrola kontinuity. Solnou mlhu si nechte pro kvalifikaci a pravidelné opětovné validace – ročně nebo po jakékoli změně procesu – a mezitím nechte denní metrologii hlídat šarže.
Jakou akreditaci by měla mít zkušební laboratoř?
Hledejte akreditaci ISO/IEC 17025 se solnou mlhou v rámci zveřejněného rozsahu laboratoře – v Číně obvykle akreditovanou CNAS, mezinárodně jakýmkoli signatářským orgánem ILAC. Pak proveďte dvouminutové ověření, které podle mého názoru většina kupujících vynechává: kontaktujte přímo laboratoř s číslem zprávy a ověřte, zda daný dokument pro daný popis vzorku vydala. Ověřitelné číslo zprávy z akreditované laboratoře má větší hodnotu než krásný PDF soubor a každý dodavatel, který si je jistý svým testováním, vám s jeho kontrolou pomůže.
Stačí zpráva B117 pro pobřežní rozvodnu nebo rafinerii?
Samotné ne. Pobřežní a průmyslové prostředí přidávají cykly mokro-suché, UV záření a chemii znečišťujících látek, kterých se souvislá mlha nikdy nedotkne, a proto přehled Americké asociace pro nátěry (American Coatings Association) doporučuje doplnit neutrální solnou mlhu cyklickými metodami – variantami ASTM G85, SWAAT nebo Prohesion – a normou ISO 12944-9 pro vystavení atmosféře. Pro zakopanou část spárujte atmosférické testování s údaji o odporu půdy a dokumentací tloušťky měděné vrstvy tyče. Pokud se vaše místo nachází v pobřežní atmosféře zatížené solí, sdělte nám v poptávce prostředí a my s vámi navrhneme náročnější zkušební trasu.
Prohlížíte právě teď korozní dokumentaci dodavatele?
Pošlete mi zprávu – provedu na ní stejný 8bodový screening a do jednoho pracovního dne vám sdělím, co dokazuje, co skrývá a co si dále požadovat. Pokud potřebujete tyče s dokumentací o tloušťce a ohybu na úrovni šarže, která je založena na datech z komory, naše měsíční linka s kapacitou 50 000 kusů v Xinchangu je připravena.Začněte konverzaci na naší kontaktní stránce →
Pomáhám zahraničním kupujícím s pořízením produktů pro uzemnění a ochranu před bleskem z naší 17leté továrny – včetně kontroly kvality, logistiky a kompletní exportní dokumentace. Zkušební protokoly od dodavatelů mi chodí na stůl každý měsíc; tento průvodce je můj návod, jak je interpretuji.
Čas zveřejnění: 7. srpna 2026