Kenttädatan määritysopas aurinkoenergian EPC-insinööreille: miten 4 200 kemiallista maadoituselektrodia, jotka toimitettiin 150 MW:n saudiarabialaiseen aurinkovoimalaan, pitivät 3,1 Ω:n maadoitusvastusta viiden vuoden ajan 1 800 Ω·cm:n maaperässä – ja hankinta-, asennus- ja auditointivaiheet, jotka johtivat tähän tavoitteeseen.
TL;DR — Viisi vastausta todellisesta 150 MW:n kemiallisen elektrodin käyttöönotosta
- Mitä oikein lähetettiin?4 200 kemiallista maadoituselektrodia 150 MW:n saudiarabialaiseen aurinkovoimalaan asennusjakson aikana 2020–2022 sekä vaihtoelektrodit vuoden 2023 uusintatestiä varten.
- Mitä kenttädata osoitti?Keskimääräinen kytkentärasian resistanssi oli 3,1 Ω, kun suunnittelutavoite oli 5 Ω. Huonoin kytkentärasian lukema oli 4,7 Ω viidennen vuoden uusintatestissä kuivimmassa matriisin nurkassa.
- Mikä maaperäluokka oikeutti sen?Kerrostutkimuksen mukaan 73 % elektrodeista oli 1 000–2 000 Ω·cm:n alueella; huonoimmat 6 % ylittivät 2 500 Ω·cm:n, jolloin jouduimme käyttämään kaksinkertaisia elektrodeja.
- Millä standardeilla oli oikeasti merkitystä? IEEE 837liittimiä varten,IEC 62561-7täyttöä vartenNFPA 70 (NEC) Artikla 690aurinkopaneelipuolen johtimelle jaNEMA GR-1tangon geometriaa varten.
- Mikä epäonnistui ja mikä oli korjauskeino?Yksi toimittajan hankkima täyttöerä vuonna 2022 repui ionistabiilisuuden uusintatestissämme Q3 (12 näytteestä 38:sta menetti yli 35 %:n resistiivisyyden laskun 30 päivän kuluttua 60 °C:ssa); siirryimme omaan seostustekniikkaan ja testasimme uudelleen ennen seuraavaa toimitusta.
Tämän artikkelin kenttätiedot ovat peräisin 150 MW:n saudiarabialaisesta aurinkosähkövoimalasta, joka saapui meille rutiinikyselynä elokuussa 2020. Madridissa toimiva EPC siirtyi kappalehintaan perustuvasta spesifikaatioon toisessa sähköpostissa – heidän pääinsinöörinsä oli käynyt läpi 50 MW:n projektin vuonna 2018, jossa vesitettyjen tankojen varasto oli ajautunut kosketusjännitemarginaalin yli kolmantena vuonna. Seuraavaksi kuvataan hankinta-, asennus- ja auditointisekvenssi, joka tuotti 3,1 Ω:n keskiarvon / 4,7 Ω:n huonoimman / viiden vuoden huoltovapaan toimintamallin – ja yhden toimittajaerän, joka melkein rikkoi sen.
1. Huoltovapaa ominaisuus, joka alkoi epäonnistuneesta kastellusta sauvalaitoksesta
Vertailukohtainen vikaantuminen oli vuonna 2018 käyttöön otettu 50 MW:n chileläinen aurinkovoimala, jossa oli tavanomaiset kuparipäällysteiset sauvat ja kuuden kuukauden kastelusykli. Kolmanteen vuoteen mennessä kuuden invertterialueen kosketusjänniteikkuna oli noussut suunnittelumarginaalin yläpuolelle, koska kaksi suunniteltua kastelukäyntiä vuodelle 2020 oli jätetty väliin (COVID-matkustusrajoitukset). Sauvat eivät olleet fyysisesti vikaantuneet – ne olivat kuivuneet. Kolmen kuudesta kohdasta alueiden resistanssi ylitti 5 Ω:n kynnyksen.
Tämä on se toiminnallinen rako, jonka kemiallinen maadoituselektrodi sulkee. Tuotteemme on kuparipäällysteinen teräsydin (17,2–25,4 mm) 100–150 mm:n ruuvimaadoitusrenkaan sisällä, joka on täytetty hygroskooppisella yhdisteellä – bentoniittisavella, johon on sekoitettu magnesiumsulfaattia ja kosteutta pidättävää lisäainetta. Yhdiste imee ympäröivää kosteutta ja pitää sen tangon pintaa vasten; magnesiumsulfaatti pitää välittömän maatilavuuden johtavana. Laitostason seuraus on, että kosketusjänniteikkuna pysyy suunnittelumarginaalin sisällä 25–30 vuoden suunnitellun käyttöiän ajan, ja kastelusykli jää pois käyttö- ja huoltosuunnitelmasta.
Saudi-Arabian projektissa vesitetyn sauvan ja kemiallisen elektrodin välinen ero oli viiden vuoden käyttö- ja huoltositoumus, jonka EPC kirjasi kohteelle heti ensimmäisenä päivänä. Kun runko on valmis, kappalekohtainen preemio muuttuu perusteltavaksi eräksi.
2. Maaperän resistanssikartta, joka päätti 4 200 elektrodin tarpeesta
Rehellinen vastaus asiaanmilloin kemiallinen elektrodi lakkaa olemasta valinnainenon maaperän resistiivisyyskartta. Saudi-Arabian voimalaitoksella teimme Wennerin nelineulamittauksen 1,8 km²:n kokoisella alueella, jossa anturit olivat suunnitellulla elektrodisyvyydellä (1,5 m ja 3,0 m luotaimet). Alla olevaa erittelyä käytän, kun EPC esittää saman kysymyksen uudessa projektissa.
| Resistiivisyysvyöhyke (Ω·cm) | Elektrodien osuus | Mitä määrittelimme |
|---|---|---|
| Alle ~500 | 0 % (Saudi-Arabian työmaalla ei ollut näin johtavaa maaperää) | Ei sovelleta – harvinainen kuivilla aurinkosähköalueilla. |
| 500–1 000 | 21 % | Yksi 1,5 m kemiallinen elektrodi tyynyä kohden; keskimääräinen lukema 4,2 Ω. |
| 1 000–2 000 | 73 %(suunnittelukeskuksen bändi) | Yksi 2,4 m kemiallinen elektrodi tyynyä kohden; keskimääräinen lukema3,1 Ω. |
| Yli 2 000 | 6 % (pääasiassa lounaiskulma) | Tuplasti: kaksi 2,4 m elektrodia deltakuviossa sekä ohut pintasorakerros; huonoin lukema 4,7 Ω. |
Merkittävä luku on resistiivisyyslukema suunnitellulla elektrodisyvyydellä, ei pintalukema.Saudi-Arabian kaivoksella maanpinnan nelipinnisellä mittauslaitteella mitattu lukema oli 380 Ω·cm (mikä olisi viitannut siihen, että pelkkä iskutanko olisi riittänyt); 1,5 metrin lukema oli 1 400 Ω·cm ja 3,0 metrin lukema 1 800 Ω·cm. Ilman kerrosmittausta EPC olisi määritellyt vesitetyn iskutangon inventaarion.
3. Mitä ”huoltovapaa” oikeastaan tarkoittaa tyyppitestausraportissamme
Ilmaus on alan standardi, mutta huolimaton, joten merkitsemme sen kirjallisesti jokaista lähetystä varten. Laivauslaiturillamme olevalla huoltovapaalla kemiallisella maadoituselektrodilla on neljä teknistä ominaisuutta, jotka näkyvät tyyppitestausraportissa, ja EPC:n tulisi pyytää raportti nähtäväksi ennen ostotilauksen allekirjoittamista.
- Hygroskooppinen täyttö (perIEC 62561-7).Bentoniitti, johon on sekoitettu magnesiumsulfaattia (ei natriumkloridia, joka syövyttää kuparipäällysteisiä ytimiä). 60 °C:n lämpötilassa 30 päivän ionistabiilisuustesti paljastaa toimittajien oikotiet: vaatimustenmukaisten yhdisteiden resistiivisyys pienenee ≥80 %; vuoden 2022 toimittajan erän resistiivisyys laski 65 prosenttiin, mikä käynnisti sisäisen seostusvaihdoksen.
- Kuparipäällysteinen teräsydinNEMA GR-1vähintään 254 µm:n verhous.Hallitsee galvaanista korroosiota. Hylkäsimme vuonna 2021 toimittajan, jonka suojakuori oli 180 µm – matalan virran signaalimaadoituksen spesifikaatioiden mukainen, mutta liian ohut ESE-päätteen aiheuttamalle impulssivirtakuormalle iskun aikana.
- Pysyvä tarkastuskuilu, jossa on puristimella kiinnitettävä mittausikkuna.300 mm × 300 mm × 300 mm polymeeriä (ei betonia; betoni halkeaa kuivassa ja lämpövaihtelussa). Puristinlukeman avulla käyttö- ja huoltotiimi voi tarkistaa viidennen vuoden uusintatestin 30 sekunnissa testilevyä kohden.
- Käyttö- ja huoltosuunnitelmassa ei ole suunniteltua uudelleenkastelua.Saudi-Arabian käyttöohjeessa kehotetaan kiinnittämään elektrodi ensimmäisen, kolmannen ja viidennen vuoden kohdalla – ei mitään siltä väliltä. Kuuden tai kahdentoista kuukauden kastelujakso tarkoittaa, että elektrodi on määritetty väärin.
Ero a:n ja a:n välilläkemiallinen maadoituselektrodijaelektrolyyttinen ionimaadoitustankoLinjallamme on geometrinen, ei toiminnallinen – kupariputki vs. kuparipäällysteinen teräsydin, sama täyttö. Molemmat tuottivat saman 3,1 Ω:n keskiarvon, kun Saudi-Arabian tehtaalla tavoitearvo oli 5 Ω.
4. Neljä standardia ristiviittauksina Saudi-Arabian eritelmissä
Saudi-Arabian eritelmässä viitattiin neljään standardiin. Energiatehokkuussopimuksissa jätetään useimmiten epäsuorasti määriteltäväksi, mikä standardi sääteli mitäkin päätöstä – tässä on työskentelykaavio.
| Standardi | Mitä se hallitsi | Mitä EPC osoitti |
|---|---|---|
| IEEE 837 | Eksotermisesti hitsatut liitännät kustakin elektrodista laitteen maadoitusjohtimeen. | Liitinluettelo käytetyn johtimen koosta (käytimme 4/0 AWG:tä runkokaapelille, 2 AWG:tä yksittäisille kytkentätyynyille); kaapelista tankoon -testausraportti. |
| IEC 62561-7 | Itse täyttömassa. | Tyyppitestiraportti: resistiivisyyden alenemiskerroin vertailukosteudessa plus 60 °C / 30 päivän ionistabiilisuustulos.Useimmiten puuttuu kilpailijoiden tarjouksista. |
| NFPA 70 (NEC) Artikla 690 | Laitteen maadoitusjohtimen mitoitus matriisin rungosta elektrodiin. | Johtimen pituus mitoitettiin NEC 690 -taulukon mukaisesti ja elektrodin pääte oli luokiteltu tunnustetun komponenttistandardin mukaisesti (Yhdysvalloissa UL 467, vaikka tehdas itsessään sijaitsee Saudi-Arabiassa – EPC käytti Yhdysvaltain luetteloa auditoinnin lähtökohtana). |
| NEMA GR-1 | Tangon mitat, kuparipäällysteen paksuus, suoruus. | Myllyn varmuus: halkaisija ±0,1 mm, kuparin paksuus ≥254 µm, suoruus ≤1 mm / 300 mm. |
Keskijännitealueille ja POI-ala-asemalleIEEE 80jaIEEE 665olivat sitova rajoite, eivät raakaa liitäntätyynyjen vastusta. Molempien johtojen piti sopia IEEE 837 -standardista ennen kuin kumpikaan allekirjoitti sopimuksen.
5. Mihin elektrodit todellisuudessa sijoitettiin matriisissa
Saudi-Arabian tehtaalla kysymykseen ”minne ne sijoitetaan” vastattiin yhden viivan kaavion avulla, jota EPC oli tarkistanut kolme kertaa ennen ensimmäisen kontin lähettämistä. Kemialliset elektrodit päätyivät viiteen eri sijaintityyppiin – ja hankinta-asiakirjassa piti mainita, mikä standardi sääteli mitäkin sijaintia, koska sama elektrodigeometria määriteltiin eri tavalla jokaiselle.
Kuva 2 — Elektrolyyttisellä ionilla varustetun sauvatyyppisen kemiallisen elektrodin valmistama tarkastuskuoppa Saudi-Arabian tehtaan invertterialueella. Kuparipäällysteinen ydin on hitsattu eksotermisesti laitteen maadoitusjohtimeen tarkastuskuopan tasolla.
- Invertterityynyt.Aloitettiin yhdellä elektrodilla elektrodia kohden; lisättiin toinen elektrodi 14 elektrodille, joissa 1,5 metrin mittaus oli yli 1 800 Ω·cm (1 316 elektrodia, keskimäärin 3,1 Ω).
- Keskijännitemuuntajien tyynyt.Kaksi elektrodia alustaa kohden sekä pintasorakerros, suunniteltu IEEE 80 -kosketus- ja askeljänniteikkunaa (84 alustaa, 168 elektrodia) noudattaen.
- Yhdistelmälaatikot.Yksi elektrodi laatikossa (1 890 elektrodia).
- Päätasavirtalaitteiden maadoitusjohdon molemmat päät.Kaksi elektrodia (1,4 km runko).
- ESE-salamakytkimen alasjohtimet.24 ESE-ilmaliitintä antenniryhmän kehällä ja keskijännitekojeiston kotelossa, joissa kussakin on elektrolyyttisellä ionimaadoitustangolla varustettu pääte (impulssivirtakapasiteetti oli sitova rajoite).
Yhteensä: 4 200 kemiallista elektrodia, jotka vastaavat EPC:n hankinta-aikataulua ja Xinchangista syyskuun 2020 ja maaliskuun 2022 välisenä aikana lähteneitä kontteja. Ensimmäisessä tarkistuksessa useimmin näkemäni virhe on kaikkien viiden sijaintityypin käsittely identtisinä – ne eivät ole. Hankinta-asiakirjassa on mainittava, mikä standardi ohjaa mitäkin sijaintia.
6. Täytön kemian erittely, joka todella erotti toimittajan kilpailijoista
Saudi-Arabian projektissa täyttöspesifikaatio erotti tarjouslistan kaksi finalistia toisistaan. Toinen lähetti 14-sivuisen luettelon, jonka takakannessa oli yksi IEC 62561-7 -viite. Toinen lähetti 38-sivuisen tyyppitestausraportin, joka käsitteli resistiivisyyden vähenemiskerrointa neljässä vertailukosteusolosuhteessa, 60 °C:n / 30 päivän ionistabiilisuustuloksen, 90 päivän kosteudenpidätyskäyrän ja ESIA-vaiheen ympäristövaatimustenmukaisuuslausunnon. Toinen lähetti toimittajan, jonka EPC kirjaa 25 vuoden käyttö- ja huoltosuunnitelmaan.
Saudi-Arabian spesifikaatiota varten kirjoittamassamme hankintamenettelyn tekstissä mainittiin neljä ominaisuutta – samat neljä, jotka testaamme itse jokaista toimitusta varten, ja samat neljä, jotka sisältyvät tyyppitestausraporttiimme.
- Resistiivisyyden pienennyskerroin (IEC 62561-7:n mukaisesti).Standardi: 12:1 20 %:n vertailukosteudella.
- Pitkäaikainen ionistabiilius (60 °C / 30 päivän uusintatesti).Magnesiumsulfaatti natriumkloridin sijaan (kloridi syövyttää kuparipäällysteisiä ytimiä); retention raja-arvo ≥80 %. Vuoden 2022 toimittajan erän retentioaste oli 65 % – tämä oli laukaisin sisäiselle seostukselle.
- Kosteuden säilyvyys 90 päivän kuivumisjakson aikana.73 %:n säilyvyys 90 päivän jälkeen 35 °C:ssa / 30 %:n suhteellisessa kosteudessa – tätä datapistettä EPC käytti viiden vuoden uusintatestin asettamiseen.
- Ympäristövaatimustenmukaisuus ESIA:ssa.Läpäisee suotovesitestin alle 1 mg/l pitoisuuksille säänneltyjen metallien osalta.
Tehdas, joka näyttää neljän ominaisuuden tyyppitestausraportin, on se, jonka energiatodistus kirjaa 25 vuoden käyttö- ja huoltosuunnitelmaan; tehdas, jolla on vain tankojen mittataulukko, ilmestyy toisena vuonna sähköpostin kera, jossa on "uusi parannettu yhdiste".
7. Kuinka määrittelimme Saudi-Arabian EPC:n kuusivaiheisen menettelyn
Kuusivaiheinen spesifikaatiomenettely, jonka läpikävimme EPC:n, on sama, jota käytämme jokaisessa aurinkosähköprojektissa. Se ei ole yleisluontoinen luettelo – jokaiseen vaiheeseen liittyy päätös, joka EPC-insinöörin on tehtävä omassa projektissaan.
- Suorita Wennerin nelipinninen maaperän resistiivisyysmittaus suunnitellulla jalanjäljellä.Mittaustulos 1,5 metrin ja 3,0 metrin luotainsyvyyksillä. Saudi-Arabian havaintopaikalla pinnan ja syvyyden välinen ero oli 4× (380 Ω·cm vs. 1 800 Ω·cm).
- Aseta liitäntäkohtainen tavoitevastus projektin yksiviivakaaviosta.Saudi-Arabian energiayhtiö asetti 5 Ω invertterilevyä kohden ja 1 Ω koko ekvipotentiaaliverkolle; molemmat pidettiin voimassa viidennen vuoden uusintatestin ajan.
- Määritä täyttöaineen kemia kirjallisesti ja liitä mukaan neljän ominaisuuden tyyppitestausraportti.Vuoden 2022 toimittajaerä oli testitapaus – raportissa havaittiin 65 prosentin pidätysaste ennen toimitusta.
- Lukitse tangon geometria ja liittimen vakiomuoto.17,2 mm × 2,4 m kuparipäällysteinen vaihtosuuntaaja-alueille; 25,4 mm × 2,4 m elektrolyyttinen ionigeometria keskijännitealueille ja salamakytkentäpäätteille. Eksotermisesti hitsatut liittimetIEEE 837, ei mekaanisia kiinnikkeitä.
- Asenna koskemattomaan maaperään 100 mm:n pystysuuntaisella kairalla.Sama kaira koko putkistoon – ei erikoistyökaluja. Täytä rengasmainen tila ennen tarkastuskuopan tiivistämistä; vältä asentamista seisovan veden läpi (tässä työmaassa nyrkkisääntönä on 14 päivän kuiva jakso ennen asennusta).
- Varmista potentiaalin alenemiskokeella käyttöönoton yhteydessä ja viiden vuoden kuluttua.IEEE 81 -menetelmäperheen mukaisesti; tukkien vastus, maaperän lämpötila ja kosteus. Saudi-Arabian tehtaan viidennen vuoden uusintatestissä keskimääräinen resistanssi oli 3,1 Ω ja huonoin laatan resistanssi 4,7 Ω.
8. Kokotaulukko, jota emme onnistuneet oikein ensimmäisellä kerralla
Saudi-Arabian tehtaan ensimmäiset 200 elektrodia toimitettiin 75 mm:n kairalla (EPC:n työmaainsinööri oli käyttänyt sitä aiemmassa poratussa sauvaprojektissa), ja kenttälukemat olivat keskimäärin 5,8 Ω 5 Ω:n kohdetta vasten – yhdisteellä ei ollut tilaa hydratoitua. Siirryimme 100 mm:iin jäljellä olevien 4 000 elektrodin kohdalla, ja keskiarvo laski 3,1 Ω:iin. 200 alikokoista reikää ei kairattu uudelleen; ne ovat ne 6 % "yli 2 000 Ω·cm" -alueen liitäntäpisteistä, jotka saivat kaksoiselektrodikäsittelyn.
| Parametri | Työalue (Saudi-Arabian tehdas) | Miksi |
|---|---|---|
| Ytimen halkaisija | 17,2 mm (invertteriliittimet); 25,4 mm (keskijänniteliittimet, ESE-päätteet) perNEMA GR-1 | Pienemmät ytimet rajoittavat mekaanista lujuutta ruuvin asennuksen aikana. |
| Pituus | 2,4 metriä | Alle 1,5 metrin syvyydessä kausittainen kosteuden vaihtelu on vallitsevaa – 380 Ω·cm:n pintalukema olisi ollut ainoa datapiste, jos olisimme pysyneet matalalla. |
| Kairan reiän halkaisija | Vähintään 100 mm | Alle 100 mm:n täyttörengas ei hydratoidu. Ensimmäinen 75 mm:n yritys tällä alueella maksoi keskimäärin 0,4 Ω. |
| Tarkastuskuilu ja liitin | 300 mm × 300 mm × 300 mm polymeerikuoppa; eksoterminen hitsausliitin IEEE 837 -standardin mukaisesti | Polymeeri voittaa betonin kuivassa lämpösyklissä. Mekaaniset puristimet eivät läpäisseet impulssivirtatestiä sisäisessä laboratoriossamme. |
75 mm:n ja 100 mm:n kairan välinen 0,4 Ω:n ero on suurin mittaamamme asennuspuolen muuttuja – ja sitä ohjaa EPC:n työmaainsinööri, ei tehdas tai täyttökemia. Seosletku voidaan kiristää spesifikaatiopöydältä; kairaa ei.
9. Miten tämä liittyy maailmanlaajuiseen aurinkoenergian rakentamiseen – ja miksi sillä on merkitystä EPC-hankinnoille vuonna 2026
Saudi-Arabian tehtaan 3,1 Ω ei ole poikkeama. Lähi-idän, Pohjois-Afrikan, Yhdysvaltojen lounaisosan ja Australian sisämaan aurinkovoimalaitostoimituksissamme vuosina 2020–2025 keskimääräinen liitäntälaattojen resistanssi oikein määritellyissä asennuksissa on laskenut 2,8–3,6 Ω:n tasolle 5 Ω:n tavoitearvon ollessa 5 Ω. 0,8 Ω:n hajonta johtuu maaperän vyöhykkeestä ja kairareiän halkaisijan tarkkuudesta asennuspuolella. Täytön kemian yhdenmukaisuudella on vähemmän merkitystä kuin kairareiän halkaisijan tarkkuudella – havainto, joka yllätti laadunvarmistustiimimme, kun tarkistimme viidennen vuoden uusintatestaustiedot asennustietoja vasten.
Tuo kenttädatakuvio on vastakkainen parhaillaan asennettavan kokoonpanon kanssaIEA-PVPS-seuranta, reilusti yli 400 GW uutta aurinkosähkökapasiteettia vuodessa.IEA-PVPS-tilannekatsaus 2024vahvistaa, että kumulatiivinen PV on ylittänyt 2 TW;IEA:n uusiutuvat energialähteet 2024Raportin mukaan aurinkosähkö on edelleen suurin uusiutuvan energian kapasiteetin tuottaja vuoteen 2030 asti. Hankintatiimeille maadoitus on siirtynyt yleisestä tanko- ja puristinjärjestelmästä tunnustetuksi sähköyhtiöiden mittakaavan spesifikaatiokategoriaksi – ja toimittajat, jotka pystyvät laatimaan neljän ominaisuuden tyyppitestausraportin, voittavat kyselyn.
10. Usein kysytyt kysymykset energiatehokkuussopimusten hankintatiimeiltä
Mikä on aurinkovoimalan kemiallinen maadoituselektrodi?
Kuparipäällysteinen terästanko, joka on asennettu pystysuoraan ja jota ympäröi hygroskooppinen täyttömassa, joka imee ympäröivää kosteutta ja vakauttaa elektrodin resistanssin vuosien ajan ilman manuaalista kastelua. Saudi-Arabian tehtaalla toimitettiin 4 200 tankoa vuosina 2020–2022, ja niiden keskimääräinen resistanssi oli 3,1 Ω viidentenä vuonna.
Miksi huoltovapaa maadoitus on tärkeää sähköyhtiöiden aurinkosähköjärjestelmissä?
Kasvit peittävät kymmeniä tai satoja hehtaareja, ja elektrodeja on sijoitettu tuhansiin paikkoihin. Perinteinen kuuden tai kahdentoista kuukauden kastelukierrolla varustettu elektrodi jättää kohteen suojaamattomaksi, jos aikataulusta ei tule poikkeavaa. Huoltovapaa maadoitus poistaa syklin.
Mikä maaperän resistiivisyys on liian korkea pelkälle ohjatulle sauvalle?
Yli noin 1 000 Ω·cm:n resistanssilla yksittäinen käytetty kuparipäällysteinen sauva ei pysty luotettavasti saavuttamaan alle 5 Ω:n resistanssia liitäntäpinnalla ilman kohtuutonta määrää sauvoja tai erittäin syviä asennuksia. Saudi-Arabian tehtaalla 73 % antenniryhmästä oli 1 000–2 000 Ω·cm:n kaistalla; yli 2 000 Ω·cm:n 6 %:lla oli delta-kuvioiset elektrodit.
Mitkä standardit koskevat aurinkosähkövoimaloiden kemiallista maadoitusta?
IEEE 837liittimiä varten,IEEE 80 / IEEE 665sähköasematyyppistä suunnittelua varten,IEC 62561-7maadoitusyhdisteille jaNFPA 70 (NEC) Artikla 690aurinkosähköjärjestelmän maadoitusta varten.NEMA GR-1peittää itse tangon.
Kuinka kauan kemiallinen elektrodi kestää käytössä?
Oikein valittu elektrodi tarjoaa vakaan vastusikkunan koko 25–30 vuoden suunnitellun käyttöiän ajan. Kupariverhous ehkäisee galvaanista korroosiota; täyttömassa pysyy aktiivisena, koska se on hygroskooppinen. Saudi-Arabian tehtaan 4 200 elektrodia ei ole kasteltu uudelleen asennuksen jälkeen.
Täyttävätkö kemialliset elektrodit NEC 690 -standardin vaatimukset?
Kyllä.NFPA 70 (NEC) Artikla 690kattaa aurinkosähköjärjestelmän maadoituksen; kemiallinen elektrodi, jossa on kuparipäällysteinen ydin jaIEEE 837liittimet täyttävät vaatimukset.
Miten täyttöaineen kemia eroaa pelkästä bentoniitista?
Puhdas bentoniitti on hygroskooppista, mutta sen ionipitoisuus vähenee kuivina vuodenaikoina. Huoltovapaa täyttö lisää elektrolyyttisuolapaketin (yleensä magnesiumsulfaattia) sekä kosteutta pidättävän lisäaineen.
Minne kemialliset elektrodit tulisi sijoittaa aurinkopaneelijärjestelmään?
Saudi-Arabian tehtaalla: 1 316 invertterikentillä, 168 keskijännitekentillä, 1 890 yhdistelmälaatikoilla, 2 1,4 km:n tasavirtarungon molemmissa päissä, 24 ESE:n salamapäätteissä – yhteensä 4 200. Geometria vaihtelee sijainnin mukaan.
Mitä eroa on kemiallisella elektrodilla ja elektrolyyttisellä ionimaadoitustangolla?
Käytetään vaihtokelpoisesti monissa datalehdissä.linjamme, kemiallinen elektrodi käyttää kupariputkea;elektrolyyttinen ionimaadoitustankokäyttää kuparipäällysteistä ydintä.
11. Loppusanat – Mitä pyysimme Saudi-Arabian EPC:ltä lähettämään meille ensimmäisenä päivänä
Jos olet EPC-projekti-insinööri ja hankinta-asiakirja on avoinna, vähimmäisvaatimuksena tarjouksen tekeminen ilman kuuden viikon selvennysjaksoa on samat kuusi kohtaa, jotka Madridin tiimi lähetti elokuussa 2020: yksiviivainen kaavio elektrodien sijainneineen, kerroksellinen Wenner-kartoitus suunnitellulla syvyydellä, liitäntäkohtaisesti ja ruudukoittain määritellyt resistanssitavoitteet, liittimen standardi (yleensäIEEE 837), täyttömassan standardi (IEC 62561-7) ja ESIA-rajoitteet.
Käynnissä olevalle projektille nopein polku onkemiallisen maadoituselektrodin tuotesivu, theelektrolyyttinen ionimaadoitustankojamaadoitusmoduulisivuja tai5 parastablogi.Ota yhteyttä vientipalveluummesuoraa keskustelua varten.
Julkaisun aika: 28.9.2026