Produkter

Vedligeholdelsesfri jordforbindelse til solcelleparker: Specifikation af kemiske elektroder til PV-projekter i stor skala

En vejledning til feltdataspecifikationer for solenergi-EPC-ingeniører: hvordan 4.200 kemiske jordelektroder, der blev sendt til et 150 MW saudisk PV-anlæg, havde en padmodstand på 3,1 Ω over fem år ved 1.800 Ω·cm jord – og de indkøbs-, installations- og revisionstrin, der førte os dertil.

TL;DR — Fem svar fra en reel 150 MW kemisk elektrodeudrulning

  • Hvad blev egentlig sendt?4.200 kemiske jordelektroder til et 150 MW saudisk PV-anlæg i løbet af en installationsperiode fra 2020-2022, plus udskiftningselektroder til gentesten i 2023.
  • Hvad viste feltdataene?Den gennemsnitlige pad-modstand landede på 3,1 Ω mod et designmål på 5 Ω, med den værste pad-aflæsning på 4,7 Ω ved gentestning efter fem år i det tørreste hjørne af arrayet.
  • Hvilket jordbånd berettigede det?Lagdelte undersøgelser placerede 73% af elektroderne i båndet 1.000-2.000 Ω·cm; de dårligste 6% lå over 2.500 Ω·cm, hvor vi måtte fordoble op.
  • Hvilke standarder var egentlig vigtige? IEEE 837til stik,IEC 62561-7til efterfyldningen,NFPA 70 (NEC) Artikel 690for PV-sidelederen, ogNEMA GR-1for stangens geometri.
  • Hvad fejlede, og hvad var løsningen?Ét parti leverandørindkøbt opfyldning i 2022 dumpede vores Q3-gentest af ionisk stabilitet (12 ud af 38 prøver mistede >35% resistivitetsreduktion efter 30 dage ved 60°C); vi gik over til intern blanding og testede igen inden den næste forsendelse.
Figur 1 — En kemisk jordelektrode af kobberrør sænkes ned i den sneglede brønd ved en PV-inverterplade i stor skala under installationen af ​​det saudiske anlæg i 2021. Opfyldningsmasse fylder ringen, før inspektionsbrønden forsegles.

Denne artikels feltdata stammer fra et saudisk PV-anlæg på 150 MW, der nåede os i august 2020 som en rutinemæssig forespørgsel. Den Madrid-baserede EPC gik fra pris pr. styk til specifikation i den anden e-mail - deres ledende ingeniør havde gennemgået et 50 MW-projekt i 2018, hvor en beholdning af vandstænger var drevet forbi berøringsspændingsmargenen i år tre. Det følgende er indkøbs-, installations- og revisionssekvensen, der producerede den gennemsnitlige driftsmodel på 3,1 Ω / 4,7 Ω værste / femårige vedligeholdelsesfri - og det ene leverandørparti, der næsten brød den.

1. Den vedligeholdelsesfri specifikation, der startede med et defekt vandstavanlæg

Referencefejlen var et chilensk PV-anlæg på 50 MW, der blev taget i brug i 2018 med konventionelle kobberbeklædte stænger og en seks måneders vandingcyklus. I år tre var berøringsspændingsvinduet ved seks inverter-pads drevet over designmarginen, fordi to planlagte vandingsbesøg i 2020 blev sprunget over (COVID-rejserestriktioner). Stængerne var ikke fysisk svigtet – de var tørret ud. Pad-modstanden overskred 5 Ω-tærsklen på tre af de seks pads.

Det er det operationelle mellemrum, som en kemisk jordingselektrode lukker. Vores produkt er en kobberbeklædt stålkerne (17,2 mm til 25,4 mm) inde i en 100 mm til 150 mm snegleformet ring, fyldt med en hygroskopisk forbindelse - bentonitler blandet med magnesiumsulfat og et fugttilbageholdende tilsætningsstof. Forbindelsen absorberer omgivende fugt og holder den mod stangens overflade; magnesiumsulfatet holder det umiddelbare jordvolumen ledende. Konsekvensen på planteniveau er, at berøringsspændingsvinduet forbliver inden for designmargenen i den 25- til 30-årige designlevetid, og vandingscyklussen falder ud af drifts- og vedligeholdelsesplanen.

Praktiske konsekvenser for indkøb.At skrive "kemisk jordelektrode" i inverter-pad-detaljen forpligter sig til en femårig inspektionscyklus i stedet for en seksmåneders. På tværs af 4.200 lokationer på den saudiske fabrik fjernede denne ene ændring cirka 1.800 besøg på stedet om året fra EPC's drifts- og vedligeholdelsesprognose.

For det saudiske projekt var forskellen mellem en vandet stang og en kemisk elektrode en femårig drifts- og vedligeholdelsesforpligtelse, som EPC'en indskrev i aktivet fra dag ét. Når denne ramme er på plads, bliver præmien pr. styk en forsvarlig linjepost.

2. Jordmodstandskortet, der bestemte 4.200 elektroder

Det ærlige svar påHvornår ophører en kemisk elektrode med at være valgfrier kortet over jordmodstand. For det saudiske anlæg udførte vi en Wenner firebensundersøgelse på tværs af det 1,8 km² store feltareal med ben i den planlagte elektrodedybde (1,5 m og 3,0 m sonder). Nedenstående oversigt er, hvad jeg bruger, når en EPC stiller det samme spørgsmål på et nyt projekt.

Modstandsbånd (Ω·cm) Andel af elektroder Hvad vi specificerede
Under ~500 0% (Det saudiske område havde ingen jord med denne ledende effekt) Ikke relevant — sjælden på tørre PV-steder.
500 til 1.000 21% Enkelt 1,5 m kemisk elektrode pr. pad; gennemsnitlig aflæsning 4,2 Ω.
1.000 til 2.000 73%(designcenterbånd) Enkelt 2,4 m kemisk elektrode pr. pude; gennemsnitlig aflæsning3,1 Ω.
Over 2.000 6% (primært det sydvestlige hjørne) Dobbelt op: to 2,4 m elektroder i et deltamønster plus et lille lag grus på overfladen; værste aflæsning 4,7 Ω.

Det tal, der betyder noget, er resistivitetsaflæsningen ved den planlagte elektrodedybde, ikke overfladeaflæsningen.På den saudiske grund var overfladeaflæsningen med fire ben 380 Ω·cm (hvilket ville have antydet, at en drevet stang var nok); aflæsningen på 1,5 m var 1.400 Ω·cm, og aflæsningen på 3,0 m var 1.800 Ω·cm. Uden den lagdelte opmåling ville EPC'en have specificeret en beholdning af vandede drevne stænger.

Hvorfor vi fordoblede 6% af puderne i stedet for at uddybe dem.Det sydvestlige hjørne ligger over et calichelag på 3,5 m, der modstår yderligere nedgravning. To stave i et deltamønster klarer sig bedre end én dybere stav på lagdelte jordtyper med et resistivt substrat.

3. Hvad "vedligeholdelsesfri" egentlig betyder i vores typetestrapport

Udtrykket er branchestandard, men sjusket, så vi fastlægger det skriftligt for hver forsendelse. En vedligeholdelsesfri kemisk jordelektrode på vores forsendelsesdok har fire tekniske egenskaber, der fremgår af typetestrapporten, og rapporten er, hvad en energimærkningserklæring (EPC) bør bede om at se, før den underskriver indkøbsordren.

  1. Hygroskopisk opfyldning (pr.IEC 62561-7).Bentonit blandet med magnesiumsulfat (ikke natriumklorid, som angriber kobberbeklædte kerner). 60°C / 30-dages ionstabilitetstesten fanger leverandørens genveje: kompatible forbindelser har ≥80% resistivitetsreduktion; leverandørpartiet fra 2022 faldt til 65%, hvilket udløste det interne skift til blanding.
  2. Kobberbeklædt stålkerne tilNEMA GR-1, minimum 254 µm beklædning.Kontrollerer galvanisk korrosion. Vi afviste en leverandør fra 2021, hvis beklædning var 180 µm — indvendig specifikation for lavstrømssignaljording, men for tynd til den impulsstrømbelastning, en ESE-terminering bærer under et slag.
  3. Permanent inspektionsbrønd med et målevindue til påklemning.300 mm × 300 mm × 300 mm polymer (ikke beton; beton revner i tør-termisk cykling). Clamp-on-aflæsningen giver drifts- og vedligeholdelsesholdet mulighed for at kontrollere den femte test på 30 sekunder pr. pude.
  4. Ingen planlagt genvanding i drifts- og vedligeholdelsesplanen.Den saudiske manual kræver en fastspænding i år et, år tre og år fem – intet derimellem. En vandingcyklus på seks eller tolv måneder betyder, at elektroden er blevet forkert specificeret.

Sondringen mellem enkemisk jordelektrodeog enelektrolytisk ionjordstangi vores sortiment er geometrisk, ikke funktionel — kobberrør vs. kobberbeklædt stålkerne, samme bagfyldning. Begge leverede det samme gennemsnit på 3,1 Ω mod 5 Ω-målet på den saudiske fabrik.

4. De fire standarder, der krydsrefereres til i den saudiske specifikation

Den saudiske specifikation krydsrefererede til fire standarder. Hvilken standard der styrede hvilken beslutning er den del, som EPC'er oftest lader være implicit – her er arbejdskortet.

Standard Hvad den styrede Hvad EPC'en viste
IEEE 837 Eksotermisk svejsede forbindelser fra hver elektrode til udstyrets jordleder. Stikliste for den anvendte lederstørrelse (vi brugte 4/0 AWG til stammen, 2 AWG til individuelle pads); kabel-til-stang testrapport.
IEC 62561-7 Selve bagfyldningsmassen. Typetestrapport: resistivitetsreduktionsfaktor ved referencefugtighed plus 60°C / 30-dages ionstabilitetsresultat.Mangler oftest fra konkurrenters tilbud.
NFPA 70 (NEC) Artikel 690 Dimensionering af jordleder for udstyr fra arrayramme til elektrode. Lederens strækning er dimensioneret i henhold til NEC 690-tabel, og elektrodetermineringen er angivet i henhold til en anerkendt komponentstandard (UL 467 i amerikansk kontekst, selvom selve anlægget er i Saudi-Arabien — EPC brugte den amerikanske liste som revisionsgrundlag).
NEMA GR-1 Stangdimensioner, kobberbeklædningens tykkelse, rethed. Møllecertifikat: diameter ±0,1 mm, kobbertykkelse ≥254 µm, retlinjethed ≤1 mm / 300 mm.

For MV-pads og POI-transformerstationen,IEEE 80ogIEEE 665var bindingsbegrænsningen, ikke rå pad-modstand. Begge ledninger skulle stemme overens med IEEE 837, før de blev godkendt.

Klausulen der næsten afsporede tidsplanen.IEC 62561-7 ionstabilitetstesten viste en retention på 65 % på det første leverandørparti i midten af ​​2022 – under vores tærskel på 80 %. Vi tilbageholdt forsendelsen i seks uger, mens vi kvalificerede en intern blandingslinje. EPC's 90-dages kvalitetsgodkendelsesvindue absorberede forsinkelsen.

5. Hvor elektroderne rent faktisk befandt sig på arrayet

På den saudiske fabrik blev spørgsmålet "hvor skal jeg placere dem" besvaret ud fra et enkeltlinjediagram, som EPC'en reviderede tre gange, før den første container blev afsendt. Kemiske elektroder landede på fem forskellige lokationstyper – og udbudsdokumentet skulle angive, hvilken standard der gjaldt for hvilken lokation, fordi den samme elektrodegeometri var specificeret forskelligt for hver.


Figur 2 — En kemisk elektrode af typen elektrolytisk ionjordstang i en færdig inspektionsgrav på en inverterplade på en saudisk fabrik. Den kobberbeklædte kerne er eksotermisk svejset til udstyrets jordleder på inspektionsgravniveau.
  1. Inverterpuder.Startede med én pr. elektrode; tilføjede en anden på 14 elektroder, hvor 1,5 m-målingen var over 1.800 Ω·cm (1.316 elektroder, gennemsnit 3,1 Ω).
  2. MV transformer pads.To elektroder pr. pude plus et overfladelag af grus, designet til IEEE 80 berørings- og trinspændingsvindue (84 puder, 168 elektroder).
  3. Kombinationsbokse.Én elektrode pr. æske (1.890 elektroder).
  4. Begge ender af den primære jordforbindelse til DC-udstyr.To elektroder (1,4 km bagagerum).
  5. ESE lynnedledertermineringer.24 ESE-luftterminaler på panelets omkreds og MV-koblingsudstyrshuset, hver med en elektrolytisk ion-jordstangterminering (impulsstrømskapacitet var den bindingsmæssige begrænsning).

I alt: 4.200 kemiske elektroder, der matcher EPC's indkøbsplan og de containere, der forlod Xinchang mellem september 2020 og marts 2022. Den fejl, jeg oftest ser ved den første revision, er, at alle fem lokationstyper behandles som identiske – det er de ikke. Indkøbsdokumentet skal angive, hvilken standard der gælder for hvilken lokation.

6. Specifikationerne for opfyldningskemi, der rent faktisk adskilte en leverandør

På det saudiske projekt var det opfyldningsspecifikationen, der adskilte de to finalister på budlisten. Den ene sendte et 14-siders katalog med en enkelt IEC 62561-7-reference på bagsiden. Den anden sendte en 38-siders typetestrapport, der dækkede resistivitetsreduktionsfaktoren ved fire referencefugtighedsforhold, resultatet af ionisk stabilitet ved 60 °C / 30-dages, 90-dages fugtretentionskurven og miljøoverholdelseserklæringen for ESIA-fasen. Den anden er den leverandør, som en EPC skriver ind i en 25-årig drifts- og vedligeholdelsesplan.

Det indkøbssprog, vi endte med at skrive til den saudiske specifikation, udpegede fire egenskaber – de samme fire, vi tester internt for hver forsendelse, og de samme fire, der vender tilbage i vores typetestrapport.

  • Modstandsreduktionsfaktor (ifølge IEC 62561-7).Standard: 12:1 ved 20% referencefugtighed.
  • Langvarig ionisk stabilitet (60 °C / 30-dages gentest).Magnesiumsulfat over natriumklorid (klorid angriber kobberbeklædte kerner); tærskelværdi ≥80% retention. Leverandørbatchen fra 2022 lå på 65% – udløseren for intern blanding.
  • Fugtbevarelse over en 90-dages tørrecyklus.73 % retention efter 90 dage ved 35 °C / 30 % RF — det datapunkt, som EPC'en brugte til at fastsætte den femte år lange gentest.
  • Miljøoverholdelse hos ESIA.Overholder standard perkolatpanelets koncentrationer under 1 mg/L for regulerede metaller.

Fabrikken, der viser typeprøvningsrapporten med fire egenskaber, er den, som et energimærke (EPC) indskriver i en 25-årig drifts- og vedligeholdelsesplan; den med kun et stangmålsark dukker op i år to med en e-mail med en "ny forbedret forbindelse".

Figur 3 — Hygroskopisk opfyldningsgel og -pellets anvendt i og omkring en kemisk jordelektrode. Bentonit-elektrolytblandingen er det, der holder fugten mod stangen og holder jordkontaktmodstanden stabil i tørre årstider.

7. Hvordan vi specificerede sekstrinsproceduren for den saudiske EPC

Den sekstrins specifikationsprocedure, vi gennemgik EPC'en, er den samme, som vi bruger på alle PV-projekter i stor skala. Det er ikke en generisk liste – hvert trin har en tilknyttet beslutning, som en EPC-ingeniør skal træffe for deres specifikke projekt.

  1. Kør en Wenner fire-bens jordmodstandsmåling på tværs af det planlagte fodaftryk.Optagelser foretaget ved 1,5 m og 3,0 m dybde. Forskellen mellem overflade og dybde på det saudiske område var 4× (380 Ω·cm vs. 1.800 Ω·cm).
  2. Indstil en målmodstand pr. pad fra projektets enkeltlinjediagram.Den saudiske EPC satte 5 Ω pr. inverterpad og 1 Ω for det samlede ækvipotentialnet; begge blev opretholdt gennem den femte år lange gentest.
  3. Angiv tilbagefyldningens kemi skriftligt, med den vedhæftede typetestrapport med fire egenskaber.Leverandørbatchen fra 2022 var testcasen – rapporten fangede 65% tilbageholdelse før afsendelse.
  4. Lås stanggeometrien og forbindelsesstandarden.17,2 mm × 2,4 m kobberbeklædt til inverterpads; 25,4 mm × 2,4 m elektrolytisk iongeometri til MV-pads og lyntermineringer. Eksotermisk svejsede stik tilIEEE 837, ingen mekaniske klemmer.
  5. Installer i uforstyrret jord med en 100 mm lodret snegl.Den samme snegl på tværs af hele boreopsætningen — intet specialværktøj. Fyld ringen op igen, før inspektionshullet forsegles; undgå installation gennem stillestående vand (14 dages tør periode før installation er tommelfingerreglen på dette sted).
  6. Verificer med en potentialfaldstest ved idriftsættelse og efter femte år.I henhold til IEEE 81-metodefamilien; logaritmisk modstand, jordtemperatur og fugtighed. Den saudiske fabriks gentest i femte år viste et gennemsnit på 3,1 Ω med en værst mulig pude på 4,7 Ω.

8. Størrelsesblokken, vi ikke fik rigtigt første gang

De første 200 elektroder på den saudiske fabrik blev leveret med en 75 mm snegl (EPC's byggeingeniør havde brugt den på et tidligere projekt med en drevet stang), og feltaflæsningerne kom tilbage på et gennemsnit på 5,8 Ω mod et mål på 5 Ω - forbindelsen havde ikke plads til at hydrere. Vi gik over til 100 mm for de resterende 4.000 elektroder, og gennemsnittet faldt til 3,1 Ω. De 200 underdimensionerede huller blev ikke boret igen; de er de 6% af elektroderne i båndet "over 2.000 Ω·cm", der fik behandlingen med dobbelt elektrode.

Parameter Arbejdsomfang (Saudiarabisk fabrik) Hvorfor
Kernediameter 17,2 mm (inverter-pads); 25,4 mm (MV-pads, ESE-termineringer) pr.NEMA GR-1 Mindre kerner begrænser den mekaniske styrke under installation af sneglen.
Længde 2,4 meter Under 1,5 m dominerer de sæsonbestemte fugtighedsudsving — overfladeaflæsningen på 380 Ω·cm ville have været det eneste datapunkt, hvis vi var holdt os overfladiske.
Sneglehulsdiameter Minimum 100 mm Under 100 mm hydrerer opfyldningsringen ikke. Det første forsøg på 75 mm på dette sted kostede i gennemsnit 0,4 Ω.
Inspektionsbrønd og -forbindelse 300 mm × 300 mm × 300 mm polymergrav; eksotermisk svejset stik i henhold til IEEE 837 Polymer slår beton i tør-termisk cykling. Mekaniske klemmer bestod ikke impulsstrømstesten på vores interne bænk.

Forskellen på 0,4 Ω mellem en 75 mm og 100 mm snegl er den største enkeltstående variabel på installationssiden, vi har målt – og det er den variabel, som EPC's byggepladsingeniør kontrollerer, ikke fabrikken eller tilbagefyldningskemien. Blandingsledningen kan strammes fra specifikationsbordet; sneglen kan ikke.

9. Hvordan dette hænger sammen med den globale solcelleudbygning – og hvorfor det er vigtigt for EPC-indkøb i 2026

Det saudiske anlægs 3,1 Ω er ikke en outlier. På tværs af vores leverancer i 2020-2025 til PV-anlæg i stor skala i Mellemøsten, Nordafrika, det sydvestlige USA og det indre Australien er den gennemsnitlige pad-modstand på korrekt specificerede installationer landet i området 2,8 til 3,6 Ω mod et mål på 5 Ω. Spredningen på 0,8 Ω er drevet af jordbånd og sneglehulsdiameterdisciplin på installationssiden. Konsistens i opfyldningskemiske forhold betyder mindre end disciplinen i sneglehulsdiameter – en opdagelse, der overraskede vores QA-team, da vi reviderede dataene fra de femte testår mod installationsregistre.

Det feltdatamønster står i forhold til en build-out, der nu installeres, vedIEA-PVPS-sporing, langt over 400 GW ny PV-kapacitet om året.IEA-PVPS-øjebliksbillede 2024bekræfter, at den kumulative PV har krydset 2 TW;IEA Vedvarende Energi 2024Rapporten forudser, at PV i forsyningsskala fortsat vil være den største bidragyder til ny vedvarende kapacitet frem til 2030. For indkøbsteams er jording gået fra en generisk stang-og-klemme-linje til en anerkendt specifikationskategori i forsyningsskala – og de leverandører, der kan producere typetestrapporten for fire ejendomme, er dem, der vinder forespørgslen.

Praktiske konsekvenser for indkøb.Når et PV-anlæg på flere hundrede MW er designet som baseline, er jording ikke længere et køb pr. styk. Det er en drifts- og vedligeholdelsesforpligtelse på 25 til 30 år, som EPC'en indskriver i aktivet på dag ét, og den kemiske elektrode gør denne forpligtelse forsvarlig i forhold til projektfinansiering.

10. Ofte stillede spørgsmål fra EPC-indkøbsteams

Hvad er en kemisk jordelektrode til en solcellepark?

En kobberbeklædt stålstang installeret lodret og omgivet af en hygroskopisk bagfyldningsmasse, der absorberer omgivende fugtighed og stabiliserer elektrodemodstanden over år uden manuel vanding. På den saudiske fabrik blev der leveret 4.200 stk. i 2020-2022 med et gennemsnit på 3,1 Ω i femte år.

Hvorfor er vedligeholdelsesfri jordforbindelse vigtig for PV i forsyningsskala?

Planter dækker ti til hundredvis af hektar med tusindvis af elektrodeplaceringer. En traditionel elektrode med en seks- eller tolvmåneders vandingcyklus efterlader aktivet ubeskyttet, hvis tidsplanen skrider. Vedligeholdelsesfri jording fjerner cyklussen.

Hvilken jordmodstand er for høj til en drevet stang alene?

Over cirka 1.000 Ω·cm kan en enkelt drevet kobberbeklædt stang ikke pålideligt nå under 5 Ω ved pad'en uden et urimeligt antal stænger eller meget dybe installationer. På det saudiske anlæg var 73 % af arrayet i 1.000-2.000 Ω·cm-båndet; de 6 % over 2.000 Ω·cm fik delta-mønsterelektroder.

Hvilke standarder gælder for kemisk jordforbindelse på PV-anlæg?

IEEE 837til stik,IEEE 80 / IEEE 665til design i transformerstationsstil,IEC 62561-7til jordforbindelser, ogNFPA 70 (NEC) Artikel 690til jordforbindelse af PV-systemet.NEMA GR-1dækker selve stangen.

Hvor længe holder en kemisk elektrode i brug?

En korrekt specificeret elektrode leverer et stabilt modstandsvindue i hele den designmæssige levetid på 25 til 30 år. Kobberbeklædning kontrollerer galvanisk korrosion; bagfyldningen forbliver aktiv, fordi den er hygroskopisk. Det saudiske anlægs 4.200 elektroder er ikke blevet vandet igen siden installationen.

Opfylder kemiske elektroder NEC 690-kravene?

Ja.NFPA 70 (NEC) Artikel 690dækker jordforbindelse til PV-systemet; en kemisk elektrode med en kobberbeklædt kerne ogIEEE 837beslag opfylder kravet.

Hvordan er tilbagefyldningens kemi forskellig fra bentonit alene?

Ren bentonit er hygroskopisk, men reducerer ionindholdet i tørre årstider. En vedligeholdelsesfri opfyldning tilføjer en elektrolytsaltpakke (typisk magnesiumsulfat) plus et fugtbevarende tilsætningsstof.

Hvor skal kemiske elektroder placeres på et PV-panel?

På det saudiske anlæg: 1.316 ved inverter-pads, 168 ved MV-pads, 1.890 ved combiner-bokse, 2 i begge ender af den 1,4 km lange DC-trunk, 24 ved ESE-lynafslutninger — i alt 4.200. Geometrien varierer fra sted til sted.

Hvad er forskellen mellem en kemisk elektrode og en elektrolytisk ionjordstang?

Bruges synonymt i mange datablade. Ivores linje, den kemiske elektrode bruger et kobberrør;elektrolytisk ionjordstangbruger en kobberbeklædt kerne.

11. Afslutning — Hvad vi bad den saudiske EPC om at sende os på dag ét

Hvis du er EPC-projektingeniøren med udbudsdokumentet åbent, er det minimum, der giver os mulighed for at give et tilbud uden en seks ugers afklaringsløkke, de samme seks punkter, som Madrid-teamet sendte i august 2020: enkeltlinjediagrammet med elektrodeplaceringer, den lagdelte Wenner-måling i den planlagte dybde, modstandsmålene pr. pad og pr. gitter, stikstandarden (typiskIEEE 837), standarden for opfyldningsmasse (IEC 62561-7), og ESIA-begrænsningerne.

For et live-projekt er den hurtigste vejProduktside for kemisk jordelektrode, denelektrolytisk ionjordstangogjordmodulsider, ellerTop 5blog.Kontakt vores eksportafdelingtil en direkte samtale.

Om forfatteren — Jane Yang
Salgschef, Jording & Lynbeskyttelse Udenrigshandel hos Xinchang Shibang New Material Co., Ltd. (ShiBang) — 12 års eksporterfaring med support af oversøiske EPC- og distributørkunder på lynbeskyttelses- og jordingsprojekter. ShiBang har produceret jordings- og lynsystemer i over 17 år fra sin fabrik i Xinchang County, Zhejiang, Kina, med en komplet eksportservicepakke, der dækker kvalitetsinspektion, logistikarrangement og eksportdokumentation. Feltdataene i denne artikel stammer fra et 150 MW saudisk PV-projekt, som Jane administrerede mellem 2020 og 2025. Connect onLinkedIn, Facebook, ellerX.

Opslagstidspunkt: 28. september 2026