En veiledning for feltdataspesifikasjoner for solenergi-EPC-ingeniører: hvordan 4200 kjemiske jordelektroder som ble sendt til et 150 MW saudisk PV-anlegg holdt en padmotstand på 3,1 Ω over fem år ved 1800 Ω·cm jord – og anskaffelses-, installasjons- og revisjonstrinnene som førte oss dit.
TL;DR — Fem svar fra en ekte 150 MW kjemisk elektrodeutplassering
- Hva ble egentlig sendt?4200 kjemiske jordelektroder til et 150 MW PV-anlegg i Saudi-Arabien i løpet av installasjonsvinduet 2020–2022, pluss erstatningselektroder for ny testing i 2023.
- Hva viste feltdataene?Gjennomsnittlig pad-motstand landet på 3,1 Ω mot et designmål på 5 Ω, med den verste pad-avlesningen på 4,7 Ω ved ny testing etter fem år i det tørreste hjørnet av arrayet.
- Hvilket jordbånd rettferdiggjorde det?Lagdelte undersøkelser plasserte 73 % av elektrodene i båndet 1000–2000 Ω·cm; de verste 6 % gikk over 2500 Ω·cm, hvor vi måtte doble opp.
- Hvilke standarder var egentlig viktige? IEEE 837for kontakter,IEC 62561-7for etterfyllingen,NFPA 70 (NEC) Artikkel 690for PV-sidelederen, ogNEMA GR-1for stanggeometrien.
- Hva feilet, og hva var løsningen?Ett parti med leverandørinnkjøpt tilbakefylling i 2022 strøk i vår Q3-test av ionisk stabilitet (12 av 38 prøver mistet >35 % resistivitetsreduksjon etter 30 dager ved 60 °C); vi gikk over til intern blanding og testet på nytt før neste forsendelse.
Feltdataene fra denne artikkelen kommer fra et saudisk PV-anlegg på 150 MW som nådde oss i august 2020 som en rutinemessig forespørsel. Det Madrid-baserte EPC-et gikk fra pris per stykk til spesifikasjon i den andre e-posten – deres ledende ingeniør hadde vært gjennom et 50 MW-prosjekt i 2018 der et lager av vannete elektroder hadde drevet forbi berøringsspenningsmarginen i år tre. Det som følger er anskaffelses-, installasjons- og revisjonssekvensen som produserte den gjennomsnittlige driftsmodellen på 3,1 Ω / 4,7 Ω verste / femårig vedlikeholdsfri driftsmodell – og den ene leverandørbatchen som nesten brøt den.
1. Den vedlikeholdsfrie spesifikasjonen som startet med et mislykket vannstavanlegg
Referansefeilen var et chilensk PV-anlegg på 50 MW som ble satt i drift i 2018 med konvensjonelle kobberkledde stenger og en seks måneders vanningssyklus. Innen det tredje året hadde berøringsspenningsvinduet på seks inverterpads drevet over designmarginen fordi to planlagte vanningsbesøk i 2020 ble hoppet over (COVID-reiserestriksjoner). Stengene hadde ikke fysisk sviktet – de hadde tørket ut. Padmotstanden krysset 5 Ω-terskelen på tre av de seks padsene.
Det er det driftsgapet en kjemisk jordingselektrode lukker. Produktet vårt er en kobberkledd stålkjerne (17,2 mm til 25,4 mm) inne i en 100 mm til 150 mm utboret ringformet skrue, fylt med en hygroskopisk forbindelse – bentonittleire blandet med magnesiumsulfat og et fuktighetsbevarende tilsetningsstoff. Forbindelsen absorberer omgivelsesfuktighet og holder den mot stangoverflaten; magnesiumsulfatet holder det umiddelbare jordvolumet ledende. Konsekvensen på plantenivå er at berøringsspenningsvinduet holder seg innenfor designmarginen i den designede levetiden på 25 til 30 år, og vanningssyklusen faller ut av drifts- og vedlikeholdsplanen.
For det saudiske prosjektet var forskjellen mellom en vannet stang og en kjemisk elektrode en femårig drifts- og vedlikeholdsforpliktelse som EPC skrev inn i anlegget fra dag én. Når denne rammen er på plass, blir stykkpremien en forsvarlig linjepost.
2. Jordresistivitetskartet som bestemte 4200 elektroder
Det ærlige svaret påNår slutter en kjemisk elektrode å være valgfrier kartet over jordresistivitet. For det saudiske anlegget kjørte vi en Wenner firepinners undersøkelse over det 1,8 km² store jordfeltområdet med pinner på den planlagte elektrodedybden (sonder på 1,5 m og 3,0 m). Oversikten nedenfor er det jeg bruker når en EPC stiller det samme spørsmålet på et nytt prosjekt.
| Resistivitetsbånd (Ω·cm) | Andel elektroder | Det vi spesifiserte |
|---|---|---|
| Under ~500 | 0 % (Det saudiske stedet hadde ingen jord med denne ledende egenskapen) | Ikke aktuelt – sjeldent på tørre PV-steder. |
| 500 til 1000 | 21 % | Enkel kjemisk elektrode på 1,5 m per pute; gjennomsnittlig avlesning 4,2 Ω. |
| 1000 til 2000 | 73 %(designsenterbånd) | Enkel kjemisk elektrode på 2,4 m per pute; gjennomsnittlig avlesning3,1 Ω. |
| Over 2000 | 6 % (for det meste det sørvestlige hjørnet) | Dobbelt opp: to 2,4 m elektroder i et deltamønster pluss et lite overflatelag med grus; verste avlesning 4,7 Ω. |
Tallet som betyr noe er resistivitetsavlesningen ved den planlagte elektrodedybden, ikke overflateavlesningen.På det saudiske stedet var overflateavlesningen med fire pinner 380 Ω·cm (ville antydet at en drevet stang var nok); 1,5 m-avlesningen var 1400 Ω·cm og 3,0 m-avlesningen var 1800 Ω·cm. Uten den lagdelte undersøkelsen ville EPC-en ha spesifisert en inventarbeholdning av vannede drevne stenger.
3. Hva «vedlikeholdsfri» egentlig betyr i vår typetestrapport
Uttrykket er bransjestandard, men slurvete, så vi fastsetter det skriftlig for hver forsendelse. En vedlikeholdsfri kjemisk jordelektrode på skipsbryggen vår har fire tekniske egenskaper som vises i typetestrapporten, og rapporten er det en energimerkekontrollør bør be om å se før de signerer innkjøpsordren.
- Hygroskopisk tilbakefylling (perIEC 62561-7).Bentonitt blandet med magnesiumsulfat (ikke natriumklorid, som angriper kobberkledde kjerner). 60 °C / 30-dagers ionestabilitetstest fanger opp leverandørens snarveier: kompatible forbindelser har ≥80 % resistivitetsreduksjon; leverandørpartiet fra 2022 falt til 65 %, noe som utløste byttet til intern blanding.
- Kobberkledd stålkjerne tilNEMA GR-1, minimum 254 µm kledning.Kontrollerer galvanisk korrosjon. Vi avviste en leverandør fra 2021 med en kledning på 180 µm – innvendig spesifikasjon for lavstrøms signaljording, men for tynn for impulsstrømbelastningen en ESE-terminering bærer under en slaghendelse.
- Permanent inspeksjonsgrav med målevindu som kan klemmes på.300 mm × 300 mm × 300 mm polymer (ikke betong; betongsprekker i tørrtermiske sykluser). Klemmeavlesningen lar drifts- og vedlikeholdsmannskapet sjekke femtestesten på 30 sekunder per pute.
- Ingen planlagt ettervanning i drifts- og vedlikeholdsplanen.Den saudiske manualen krever en klemme på i år én, tre og fem – ingenting i mellom. En vanningssyklus på seks eller tolv måneder betyr at elektroden er feilspesifisert.
Skillet mellom enkjemisk jordingselektrodeog enelektrolytisk ionjordstangi vår linje er geometrisk, ikke funksjonell – kobberrør vs. kobberkledd stålkjerne, samme tilbakefylling. Begge leverte samme gjennomsnitt på 3,1 Ω mot 5 Ω-målet på det saudiske anlegget.
4. De fire standardene som er kryssreferert i den saudiske spesifikasjonen
Den saudiske spesifikasjonen kryssrefererte til fire standarder. Hvilken standard som styrte hvilken avgjørelse er den delen som EPC-er oftest lar være implisitt – her er arbeidskartet.
| Standard | Hva den styrte | Hva EPC-en viste |
|---|---|---|
| IEEE 837 | Eksotermisk sveisede forbindelser fra hver elektrode til utstyrets jordleder. | Kontaktliste for lederstørrelsen som er i bruk (vi brukte 4/0 AWG for bagasjerommet, 2 AWG for individuelle pads); testrapport for kabel-til-stang. |
| IEC 62561-7 | Selve tilbakefyllingsmassen. | Typetestrapport: resistivitetsreduksjonsfaktor ved referansefuktighet pluss 60 °C / 30-dagers ionisk stabilitetsresultat.Mangler oftest fra konkurrentenes tilbud. |
| NFPA 70 (NEC) Artikkel 690 | Dimensjonering av jordleder for utstyr fra arrayramme til elektrode. | Lederens strekning er dimensjonert i henhold til NEC 690-tabellen, og elektrodetermineringen er oppført i henhold til en anerkjent komponentstandard (UL 467 i amerikansk kontekst, selv om selve anlegget ligger i Saudi-Arabia – EPC brukte amerikansk oppføring som revisjonsgrunnlag). |
| NEMA GR-1 | Stangdimensjoner, kobberkledningstykkelse, retthet. | Fresesertifikat: diameter ±0,1 mm, kobbertykkelse ≥254 µm, retthet ≤1 mm / 300 mm. |
For MV-pads og POI-transformatorstasjonen,IEEE 80ogIEEE 665var bindingsbegrensningen, ikke rå pad-motstand. Begge ledningene måtte stemme overens med IEEE 837 før noen av dem ble godkjent.
5. Hvor elektrodene faktisk havnet på matrisen
På den saudiske fabrikken ble spørsmålet «hvor skal jeg plassere dem» besvart mot et enlinjediagram som EPC-en reviderte tre ganger før den første containeren ble sendt. Kjemiske elektroder landet på fem forskjellige lokasjonstyper – og anskaffelsesdokumentet måtte angi hvilken standard som styrte hvilket sted, fordi den samme elektrodegeometrien var spesifisert forskjellig for hver.
Figur 2 – En kjemisk elektrode av typen elektrolytisk ionjordingsstang i en ferdig inspeksjonsgrop ved en inverterplate i et saudiarabisk anlegg. Den kobberkledde kjernen er eksotermisk sveiset til utstyrets jordleder på inspeksjonsgropnivå.
- Inverterputer.Startet med én per elektrode; la til en andre på 14 elektroder der 1,5 m-undersøkelsen var over 1800 Ω·cm (1316 elektroder, gjennomsnitt 3,1 Ω).
- MV-transformatorputer.To elektroder per pute pluss et overflatelag med grus, designet mot IEEE 80 berørings- og trinnspenningsvindu (84 puter, 168 elektroder).
- Kombinasjonsbokser.Én elektrode per eske (1890 elektroder).
- Begge ender av hovedjordingskabelen for likestrømsutstyr.To elektroder (1,4 km bagasjerom).
- ESE lynnedledertermineringer.24 ESE-luftterminaler på panelets omkrets og mellomspenningsbryterhuset, hver med en elektrolytisk ionjordstangterminering (impulsstrømkapasitet var bindingsbegrensningen).
Totalt: 4200 kjemiske elektroder, som samsvarer med EPCs anskaffelsesplan og containerne som forlot Xinchang mellom september 2020 og mars 2022. Feilen jeg ser oftest ved den første revisjonen er at alle fem lokasjonstypene behandles som identiske – det er de ikke. Anskaffelsesdokumentet må angi hvilken standard som styrer hvilket lokasjon.
6. Spesifikasjonen for tilbakefyllingskjemi som faktisk differensierte en leverandør
På det saudiske prosjektet var det spesifikasjonen for tilbakefylling som skilte de to finalistene på anbudslisten. Den ene sendte en 14-siders katalog med én IEC 62561-7-referanse på baksiden. Den andre sendte en 38-siders typetestrapport som dekker resistivitetsreduksjonsfaktoren ved fire referansefuktighetsforhold, resultatet av ionisk stabilitet på 60 °C / 30 dager, fuktighetsretensjonskurven på 90 dager og miljøsamsvarserklæringen for ESIA-stadiet. Den andre er leverandøren som en EPC skriver inn i en 25-årig drifts- og vedlikeholdsplan.
Innkjøpsspråket vi endte opp med å skrive for den saudiske spesifikasjonen nevnte fire egenskaper – de samme fire vi tester internt for hver forsendelse, og de samme fire som kommer tilbake i typetestrapporten vår.
- Resistivitetsreduksjonsfaktor (i henhold til IEC 62561-7).Standard: 12:1 ved 20 % referansefuktighet.
- Langsiktig ionisk stabilitet (60 °C / 30-dagers ny test).Magnesiumsulfat over natriumklorid (klorid angriper kobberkledde kjerner); terskel ≥80 % retensjon. Leverandørpartiet fra 2022 kom tilbake på 65 % – utløsende faktor for intern blanding.
- Fuktighetsbevaring over en 90-dagers tørkesyklus.73 % retensjon etter 90 dager ved 35 °C / 30 % RF – datapunktet EPC-en brukte til å sette den nye testen hvert femte år.
- Miljøsamsvar hos ESIA.Klarer standard sigevannspanel under 1 mg/L for regulerte metaller.
Fabrikken som viser typetestrapporten for fire eiendommer er den en energimerkeprosess (EPC) skriver inn i en 25-årig drifts- og vedlikeholdsplan. Fabrikken med bare et dimensjonsark for stangene dukker opp i år to med en e-post med en «ny forbedret blanding».
7. Hvordan vi spesifiserte sekstrinnsprosedyren for den saudiske EPC-en
Spesifikasjonsprosedyren med seks trinn som vi gikk gjennom EPC-en er den samme som vi kjører på alle PV-prosjekter i stor skala. Det er ikke en generell liste – hvert trinn har en avgjørelse knyttet til seg som en EPC-ingeniør må ta for sitt spesifikke prosjekt.
- Kjør en Wenner firepinners jordresistivitetsundersøkelse over det planlagte fotavtrykket.Registrering ved sondedybder på 1,5 m og 3,0 m. Avviket mellom overflate og dybde på det saudiske stedet var 4× (380 Ω·cm vs. 1800 Ω·cm).
- Angi en målmotstand per pad fra prosjektets enlinjediagram.Den saudiske EPC-en satte 5 Ω per inverterpad og 1 Ω for det totale ekvipotensialnettet; begge ble holdt gjennom den nye testen etter fem år.
- Spesifiser tilbakefyllingskjemien skriftlig, med vedlagt typetestrapport for fire egenskaper.Leverandørbatchen fra 2022 var testtilfellet – rapporten fanget opp 65 % retensjon før forsendelse.
- Lås stanggeometrien og kontaktstandarden.17,2 mm × 2,4 m kobberbelagt for inverterputer; 25,4 mm × 2,4 m elektrolytisk ionegeometri for mellomspenningsputer og lynavslutninger. Eksotermisk sveisede kontakter tilIEEE 837, ingen mekaniske klemmer.
- Installer i uforstyrret jord med en 100 mm vertikal skru.Samme bor over hele boresystemet – ingen spesialverktøy. Fyll ringrommet før du forsegler inspeksjonsgropen; unngå installasjon gjennom stillestående vann (14 dagers tørrperiode før installasjon er tommelfingerregelen på dette stedet).
- Bekreft med en potensialfallstest ved igangkjøring og etter fem år.I henhold til IEEE 81-metodefamilien; logmotstand, jordtemperatur og fuktighet. Den saudiske fabrikkens retest i fem år kom tilbake på 3,1 Ω i gjennomsnitt med en verste pute på 4,7 Ω.
8. Størrelsesblokken vi ikke fikk riktig første gang
De første 200 elektrodene på det saudiske anlegget ble levert med en 75 mm boreskrue (EPCs anleggsingeniør hadde brukt den på et tidligere prosjekt med drivstang), og feltavlesningene kom tilbake på et gjennomsnitt på 5,8 Ω mot et mål på 5 Ω – blandingen hadde ikke plass til å hydrere. Vi gikk over til 100 mm for de resterende 4000 elektrodene, og gjennomsnittet falt til 3,1 Ω. De 200 underdimensjonerte hullene ble ikke boret på nytt; de er de 6 % av putene i båndet «over 2000 Ω·cm» som fikk behandling med doble elektroder.
| Parameter | Arbeidsramme (Saudiarabisk fabrikk) | Hvorfor |
|---|---|---|
| Kjernediameter | 17,2 mm (inverterpads); 25,4 mm (MV-pads, ESE-termineringer) perNEMA GR-1 | Mindre kjerner begrenser den mekaniske styrken under installasjon av skruen. |
| Lengde | 2,4 meter | Under 1,5 m dominerer sesongmessige fuktighetssvingninger – overflateavlesningen på 380 Ω·cm ville vært det eneste datapunktet hvis vi hadde holdt oss grunne. |
| Diameter på skruhullet | Minimum 100 mm | Under 100 mm hydrerer ikke tilbakefyllingsringen. Det første forsøket på 75 mm på dette stedet kostet gjennomsnittlig 0,4 Ω. |
| Inspeksjonsbrønn og -kobling | 300 mm × 300 mm × 300 mm polymergrop; eksotermisk sveiset kontakt i henhold til IEEE 837 | Polymer slår betong i tørrtermiske sykler. Mekaniske klemmer besto ikke impulsstrømstesten på vår interne benk. |
Forskjellen på 0,4 Ω mellom 75 mm og 100 mm skruer er den største enkeltvariabelen på installasjonssiden vi har målt – og det er variabelen som EPCs anleggsingeniør kontrollerer, ikke fabrikken eller tilbakefyllingskjemien. Blandingsledningen kan strammes fra spesifikasjonsbordet; skruen kan ikke det.
9. Hvordan dette henger sammen med den globale solcelleutbyggingen – og hvorfor det er viktig for EPC-anskaffelser i 2026
Det saudiske anleggets 3,1 Ω er ikke et unntak. På tvers av våre leveranser i 2020–2025 til PV-anlegg i stor skala i Midtøsten, Nord-Afrika, det sørvestlige USA og innlandet i Australia, har den gjennomsnittlige padmotstanden på korrekt spesifiserte installasjoner landet i området 2,8 til 3,6 Ω mot et mål på 5 Ω. Spredningen på 0,8 Ω er drevet av jordbånd og borehulldiameterdisiplinen på installasjonssiden. Konsistens i tilbakefyllingskjemi er mindre viktig enn disiplinen borehulldiameter – et funn som overrasket vårt QA-team da vi reviderte dataene fra retesting for femte året mot installasjonsregistre.
Det feltdatamønsteret står mot en utbygging som nå installeres, avIEA-PVPS-sporing, godt over 400 GW ny PV-kapasitet per år.IEA-PVPS-øyeblikksbilde 2024bekrefter at kumulativ PV har krysset 2 TW;IEA Fornybar energi 2024Rapporten anslår at PV i forsyningsskala vil forbli den største bidragsyteren til ny fornybar kapasitet frem til 2030. For innkjøpsteam har jording gått fra en generisk stang-og-klemme-linje til en anerkjent spesifikasjonskategori i forsyningsskala – og leverandørene som kan produsere typetestrapporten for fire eiendommer er de som vinner forespørselen.
10. Ofte stilte spørsmål fra EPC-anskaffelsesteam
Hva er en kjemisk jordingselektrode for en solcellepark?
En kobberkledd stålstang installert vertikalt og omgitt av en hygroskopisk fyllmasse som absorberer omgivelsesfuktighet og stabiliserer elektrodemotstanden over år uten manuell vanning. På det saudiske anlegget ble det levert 4200 enheter i perioden 2020–2022 med et gjennomsnitt på 3,1 Ω ved femte årsskifte.
Hvorfor er vedlikeholdsfri jording viktig for PV i stor skala?
Planter dekker titalls til hundrevis av hektar med tusenvis av elektrodeplasseringer. En tradisjonell elektrode med en vanningssyklus på seks eller tolv måneder lar anlegget være ubeskyttet hvis planen svikter. Vedlikeholdsfri jording fjerner syklusen.
Hvilken jordresistivitet er for høy for en drevet stang alene?
Over omtrent 1000 Ω·cm kan ikke en enkelt drevet kobberkledd stang pålitelig nå under 5 Ω ved puten uten et urimelig antall stenger eller veldig dype installasjoner. På det saudiske anlegget var 73 % av matrisen i båndet 1000–2000 Ω·cm; de 6 % over 2000 Ω·cm fikk deltamønsterelektroder.
Hvilke standarder gjelder for kjemisk jording på PV-anlegg?
IEEE 837for kontakter,IEEE 80 / IEEE 665for design i transformatorstasjonsstil,IEC 62561-7for jordforbindelser, ogNFPA 70 (NEC) Artikkel 690for jording av PV-systemet.NEMA GR-1dekker selve stangen.
Hvor lenge varer en kjemisk elektrode i bruk?
En korrekt spesifisert elektrode gir et stabilt motstandsvindu for hele den designede levetiden på 25 til 30 år. Kobberkledning kontrollerer galvanisk korrosjon; tilbakefyllingen forblir aktiv fordi den er hygroskopisk. De 4200 elektrodene ved det saudiske anlegget har ikke blitt vannet på nytt siden installasjonen.
Oppfyller kjemiske elektroder NEC 690-kravene?
Ja.NFPA 70 (NEC) Artikkel 690dekker jording av PV-systemet; en kjemisk elektrode med en kobberkledd kjerne ogIEEE 837beslagene tilfredsstiller kravet.
Hvordan er kjemisk sammensetning av tilbakefyllingsmateriale forskjellig fra bentonitt alene?
Ren bentonitt er hygroskopisk, men reduserer ioninnholdet i tørre årstider. En vedlikeholdsfri tilbakefylling tilfører en elektrolyttsaltpakke (vanligvis magnesiumsulfat) pluss et fuktighetsbevarende tilsetningsstoff.
Hvor bør kjemiske elektroder plasseres på en PV-panel?
På det saudiske anlegget: 1316 ved inverterputer, 168 ved mellomspenningsputer, 1890 ved kombinerbokser, 2 i begge ender av den 1,4 km lange likestrømskabelen, 24 ved lynavslutninger i østkysten – totalt 4200. Geometrien varierer fra sted til sted.
Hva er forskjellen mellom en kjemisk elektrode og en elektrolytisk ionjordingsstang?
Brukes om hverandre i mange datablad. Ivår linje, den kjemiske elektroden bruker et kobberrør;elektrolytisk ionjordstangbruker en kobberkledd kjerne.
11. Avslutning – Det vi ba den saudiske EPC om å sende oss på dag én
Hvis du er EPC-prosjektingeniøren med anskaffelsesdokumentet åpent, er minimumskravet som lar oss gi et tilbud uten en seks ukers avklaringsrunde de samme seks elementene som Madrid-teamet sendte i august 2020: enlinjediagrammet med elektrodeplasseringer, den lagdelte Wenner-undersøkelsen på planlagt dybde, motstandsmål per pad og per rutenett, kontaktstandarden (vanligvisIEEE 837), standarden for tilbakefyllingsmasse (IEC 62561-7), og ESIA-begrensningene.
For et live-prosjekt er den raskeste veienproduktside for kjemisk jordingselektrode, denelektrolytisk ionjordstangogbakkemodulsider, ellerTopp 5blogg.Kontakt vår eksportavdelingfor en direkte samtale.
Publisert: 28. september 2026