Průvodce specifikací dat z terénu pro inženýry solárních elektráren: jak 4 200 chemických uzemňovacích elektrod dodaných do saúdskoarabské fotovoltaické elektrárny o výkonu 150 MW udrželo odpor kontaktů 3,1 Ω po dobu pěti let v půdě o tloušťce 1 800 Ω·cm – a kroky, které nás k tomuto cíli dovedly – nákup, instalace a audit.
TL;DR — Pět odpovědí z reálného nasazení chemických elektrod o výkonu 150 MW
- Co bylo vlastně odesláno?4 200 chemických uzemňovacích elektrod pro saúdskoarabskou fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 150 MW v instalačním období 2020–2022 a náhradní elektrody pro opakovaný test v roce 2023.
- Co ukázala data z terénu?Průměrný odpor kontaktů dosáhl 3,1 Ω oproti konstrukčnímu cíli 5 Ω, přičemž nejhorší hodnota odporu kontaktů dosáhla 4,7 Ω při opakovaném testu po pátém roce v nejsušším rohu pole.
- Které půdní pásmo to ospravedlňovalo?Vrstvený průzkum ukázal, že 73 % elektrod se nachází v pásmu 1 000–2 000 Ω·cm; nejhorších 6 % překročilo 2 500 Ω·cm, kde jsme museli počet elektrod zdvojnásobit.
- Které standardy byly skutečně důležité? IEEE 837pro konektory,IEC 62561-7pro zásyp,Článek 690 zákona NFPA 70 (NEC)pro vodič na straně FV panelů aNEMA GR-1pro geometrii tyče.
- Co selhalo a jaká byla oprava?Jedna várka zásypu od dodavatele v roce 2022 neprošla naším opakovaným testem iontové stability ve třetím čtvrtletí (12 z 38 vzorků ztratilo po 30 dnech při 60 °C snížení odporu o >35 %); přešli jsme na interní míchání a před další dodávkou jsme provedli opakované testování.
Terénní data v tomto článku pocházejí ze saúdskoarabské fotovoltaické elektrárny o výkonu 150 MW, která nám dorazila v srpnu 2020 v rámci rutinního dotazu. Madridský EPC přešel ve druhém e-mailu od ceny za kus ke specifikaci – jejich hlavní inženýr zažil v roce 2018 projekt o výkonu 50 MW, kde zásoby zvlhčených tyčí ve třetím roce překročily hranici dotykového napětí. Následuje sekvence nákupu, instalace a auditu, která vedla k modelu provozu s průměrným odporem 3,1 Ω / nejhorším odporem 4,7 Ω / pětiletým bezúdržbovým provozem – a k jedné várce dodavatelů, která jej téměř zlomila.
1. Bezúdržbová specifikace, která začala neúspěšnou rostlinou s přelévanými tyčemi
Referenční poruchou byla chilská fotovoltaická elektrárna o výkonu 50 MW, uvedená do provozu v roce 2018 s konvenčně poháněnými měděnými tyčemi a šestiměsíčním zavlažovacím cyklem. Do třetího roku se okno dotykového napětí na šesti střídačových kontaktních ploškách posunulo nad projektovanou hranici, protože byly vynechány dvě plánované zavlažovací návštěvy v roce 2020 (cestovní omezení kvůli COVID-19). Tyče fyzicky nesedly – vyschly. Odpor kontaktních plošek překročil prahovou hodnotu 5 Ω na třech ze šesti kontaktních plošek.
To je provozní mezera, kterou uzavírá chemická uzemňovací elektroda. Náš produkt je ocelové jádro s měděným povlakem (17,2 mm až 25,4 mm) uvnitř vrtaného prstence o průměru 100 mm až 150 mm, vyplněné hygroskopickou směsí – bentonitovým jílem smíchaným se síranem hořečnatým a přísadou pro zadržování vlhkosti. Směs absorbuje okolní vlhkost a udržuje ji na povrchu tyče; síran hořečnatý udržuje bezprostřední objem půdy vodivý. Důsledkem na úrovni rostliny je, že okno dotykového napětí zůstává v rámci návrhové meze po dobu 25 až 30 let projektované životnosti a zavlažovací cyklus vypadne z plánu provozu a údržby.
U saúdskoarabského projektu spočíval rozdíl mezi zavlažovanou tyčí a chemickou elektrodou v pětiletém závazku na provoz a údržbu, který EPC zapisoval do aktiva hned první den. Jakmile je tato konstrukce hotová, stává se prémie za kus obhajitelnou položkou.
2. Mapa měrného odporu půdy, která rozhodla o 4 200 elektrodách
Upřímná odpověď naKdy chemická elektroda přestává být volitelnáje mapa měrného odporu půdy. Pro saúdskoarabskou elektrárnu jsme provedli Wennerův čtyřpinový průzkum napříč plochým pozemkem o rozloze 1,8 km² s piny v plánované hloubce elektrod (sondy 1,5 m a 3,0 m). Níže uvedené rozložení používám, když se EPC ptá na stejnou otázku u nového projektu.
| Pásmo rezistivity (Ω·cm) | Podíl elektrod | Co jsme specifikovali |
|---|---|---|
| Pod ~500 | 0 % (na saúdskoarabském místě nebyla půda s takovou vodivostí) | Není relevantní – na suchých fotovoltaických lokalitách vzácné. |
| 500 až 1 000 | 21 % | Jedna chemická elektroda o délce 1,5 m na plošku; průměrná hodnota 4,2 Ω. |
| 1 000 až 2 000 | 73 %(pásmo designového centra) | Jedna chemická elektroda o délce 2,4 m na podložku; průměrná hodnota3,1 Ω. |
| Nad 2 000 | 6 % (většinou jihozápadní roh) | Zdvojené: dvě elektrody o délce 2,4 m v delta vzoru plus malá povrchová štěrková vrstva; nejhorší hodnota 4,7 Ω. |
Důležité je číslo naměřené v plánované hloubce elektrody, nikoli naměřená hodnota na povrchu.Na saúdskoarabském nalezišti dosáhl povrchový čtyřkolíkový záznam 380 Ω·cm (což by naznačovalo, že zatloukaná tyč je dostačující); záznam z hloubky 1,5 m byl 1 400 Ω·cm a záznam z hloubky 3,0 m byl 1 800 Ω·cm. Bez vrstevnatého průzkumu by EPC specifikoval zvodněný inventář zatloukaných tyčí.
3. Co ve skutečnosti znamená „bezúdržbový“ v našem protokolu o typové zkoušce
Tato fráze je sice standardní v oboru, ale je nedbalá, takže ji pro každou zásilku písemně fixujeme. Bezúdržbová chemická uzemňovací elektroda na našem přepravním doku má čtyři technické vlastnosti, které se objevují ve zprávě o typové zkoušce, a tuto zprávu by měl EPC požadovat před podpisem objednávky.
- Hygroskopická zásypová hmota (zaIEC 62561-7).Bentonit smíchaný se síranem hořečnatým (ne s chloridem sodným, který napadá měděná jádra). Test iontové stability při 60 °C / 30 dnech odhalil nedostatky dodavatelů: směsi splňující požadavky si udržely ≥80% snížení odporu; šarže dodavatele z roku 2022 klesla na 65 %, což vedlo k přechodu na interní směsi.
- Měděné ocelové jádro kNEMA GR-1, minimální plášť 254 µm.Zabraňuje galvanické korozi. Odmítli jsme dodavatele z roku 2021, jehož plášť měl tloušťku 180 µm – což je v rámci specifikace pro uzemnění signálu s nízkým proudem, ale příliš tenké pro impulzní proudové zatížení, které zakončení ESE nese během úderu proudu.
- Trvalá inspekční jáma s měřicím okénkem s upínacím mechanismem.Polymer o rozměrech 300 mm × 300 mm × 300 mm (ne beton; beton praská v důsledku cyklování sucha a teploty). Odečet na příložce umožňuje týmu provozu a údržby zkontrolovat opakovaný test po pátém roce za 30 sekund na plošku.
- V plánu provozu a údržby není naplánováno žádné opětovné zavlažování.Saúdskoarabský manuál požaduje provedení kontroly v prvním, třetím a pátém roce – nic mezi tím. Šestiměsíční nebo dvanáctiměsíční cyklus zavlažování znamená, že elektroda byla nesprávně specifikována.
Rozdíl mezi achemická uzemňovací elektrodaaelektrolytická iontová zemnící tyčV naší lince je rozdíl geometrický, nikoli funkční – měděná trubka vs. ocelové jádro s měděným povlakem, stejný zásyp. Oba dosáhli stejného průměru 3,1 Ω oproti cílové hodnotě 5 Ω v saúdskoarabském závodě.
4. Čtyři standardy křížově odkazované v saúdskoarabské specifikaci
Saúdská specifikace odkazovala na čtyři normy. Která norma upravovala které rozhodnutí, je část, kterou EPC nejčastěji nechávají implicitně – zde je pracovní mapa.
| Norma | Co tím řídilo | Co ukázal EPC |
|---|---|---|
| IEEE 837 | Exotermicky svařované spoje z každé elektrody k uzemňovacímu vodiči zařízení. | Seznam konektorů s použitou velikostí vodičů (pro hlavní kabel jsme použili 4/0 AWG, pro jednotlivé kontaktní plošky 2 AWG); protokol o zkoušce spojení kabel-tyč. |
| IEC 62561-7 | Samotná zásypová směs. | Zpráva o typové zkoušce: redukční faktor odporu při referenční vlhkosti plus 60 °C / výsledek iontové stability po 30 dnech.Nejčastěji chybí v nabídkách konkurence. |
| Článek 690 zákona NFPA 70 (NEC) | Dimenzování vodiče uzemnění zařízení od rámu pole k elektrodě. | Dimenzování vodiče dle tabulky NEC 690 a zakončení elektrod uvedené v seznamu dle uznávané normy pro součástky (UL 467 v kontextu USA, přestože se samotný závod nachází v Saúdské Arábii – EPC použil americký seznam jako výchozí bod pro audit). |
| NEMA GR-1 | Rozměry tyčí, tloušťka měděného pláště, přímost. | Certifikát frézy: průměr ±0,1 mm, tloušťka mědi ≥254 µm, přímost ≤1 mm / 300 mm. |
Pro VN kontaktní plochy a rozvodnu POI,IEEE 80aIEEE 665byly vazebným omezením, nikoli hrubým odporem kontaktů. Oba vodiče se musely před podpisem dohodnout na standardu IEEE 837.
5. Kam se elektrody na poli skutečně dostaly
V saúdskoarabském závodě byla otázka „kam je mám umístit“ zodpovězena na základě jednopólového diagramu, který EPC třikrát revidoval před odesláním prvního kontejneru. Chemické elektrody byly umístěny na pěti různých typech míst – a v zadávací dokumentaci muselo být uvedeno, která norma se vztahuje na které místo, protože stejná geometrie elektrod byla pro každé z nich specifikována odlišně.
Obrázek 2 – Elektrolytická iontová uzemňovací tyčová chemická elektroda v dokončené inspekční jámě na střídačové plošině v saúdskoarabském závodě. Měděné jádro je exotermicky svařeno s uzemňovacím vodičem zařízení na úrovni inspekční jámy.
- Invertorové podložky.Začalo se s jednou elektrodou na elektrodu; druhá byla přidána na 14 elektrod, kde průzkum o délce 1,5 m byl nad 1 800 Ω·cm (1 316 elektrod, průměr 3,1 Ω).
- Podložky pro VN transformátory.Dvě elektrody na plošku plus povrchová štěrková vrstva, navržené pro okno dotykového a krokového napětí IEEE 80 (84 plošek, 168 elektrod).
- Kombinační krabice.Jedna elektroda na krabici (1 890 elektrod).
- Oba konce hlavního uzemňovacího kabelu stejnosměrného zařízení.Dvě elektrody (kmen 1,4 km).
- Zakončení svodů blesku ESE.24 vzduchových svorek ESE na obvodu pole a skříni rozvaděče VN, každá s elektrolytickou iontovou zemnící tyčí (závazným omezením byla kapacita impulzního proudu).
Celkem: 4 200 chemických elektrod, odpovídajících harmonogramu zadávání veřejných zakázek EPC a kontejnerům, které opustily Xinchang mezi zářím 2020 a březnem 2022. Chybou, kterou u první revize vidím nejčastěji, je to, že se všech pět typů lokalit považuje za identické – nejsou. V zadávací dokumentaci musí být uvedeno, která norma se vztahuje na kterou lokalitu.
6. Specifikace zásypové chemie, která skutečně odlišovala dodavatele
U saúdskoarabského projektu rozdělila specifikace zásypu dva finalisty na seznamu nabídek. Jeden zaslal 14stránkový katalog s jediným odkazem na normu IEC 62561-7 na zadní straně obálky. Druhý zaslal 38stránkovou zprávu o typové zkoušce, která zahrnovala redukční faktor odporu při čtyřech referenčních vlhkostních podmínkách, výsledek iontové stability 60 °C / 30 dní, křivku zadržování vlhkosti po 90 dnech a prohlášení o shodě s environmentálními předpisy ve fázi ESIA. Druhým je dodavatel, kterého EPC zapíše do 25letého plánu provozu a údržby.
Znění zadávacích dokumentů, které jsme nakonec napsali pro saúdskoarabskou specifikaci, vyjmenovalo čtyři vlastnosti – ty samé čtyři, které testujeme interně pro každou zásilku, a ty samé čtyři, které se objevují v naší zprávě o typové zkoušce.
- Redukční činitel rezistivity (dle IEC 62561-7).Standard: 12:1 při 20% referenční vlhkosti.
- Dlouhodobá iontová stabilita (60 °C / 30denní opakovaný test).Síran hořečnatý nad chloridem sodným (chlorid napadá měděná jádra); prahová hodnota retence ≥80 %. Dodavatelská šarže z roku 2022 dosáhla 65 % – což je spouštěč pro interní míchání.
- Zachování vlhkosti po dobu 90 dnů.73% retence po 90 dnech při 35 °C / 30% relativní vlhkosti – datový bod, který EPC použil k nastavení opakování testu po pátém roce.
- Soulad s předpisy v oblasti životního prostředí v rámci ESIA.Splňuje standardní požadavky na výluh pod 1 mg/l pro regulované kovy.
Továrna, která zobrazuje zprávu o typové zkoušce pro čtyři vlastnosti, je ta, kterou EPC zapíše do 25letého plánu provozu a údržby; ta, která má pouze výkres s rozměry tyče, se objeví ve druhém roce s e-mailem o „nové vylepšené směsi“.
7. Jak jsme specifikovali šestikrokový postup pro saúdskoarabský energetický certifikát (EPC)
Šestikrokový proces specifikace, kterým jsme prošli EPC, je stejný jako u každého projektu fotovoltaiky velkého rozsahu. Nejedná se o obecný seznam – ke každému kroku je připojeno rozhodnutí, které musí EPC inženýr učinit pro svůj konkrétní projekt.
- Proveďte Wennerův čtyřkolíkový průzkum odporu zeminy v celém plánovaném zastavěném prostoru.Rekord v hloubkách sondy 1,5 m a 3,0 m. Rozdíl mezi povrchem a hloubkou na saúdskoarabském nalezišti byl 4× (380 Ω·cm oproti 1 800 Ω·cm).
- Nastavte cílový odpor pro každou plošku z jednopólového diagramu projektu.Saúdský EPC stanovil 5 Ω na každou střídačovou podložku a 1 Ω pro celkovou ekvipotenciální síť; obojí bylo dodrženo až do pátého roku opakovaného testu.
- Písemně specifikujte chemické složení zásypu a přiložte zprávu o typové zkoušce pro čtyři vlastnosti.Testovacím případem byla várka dodavatelů z roku 2022 – zpráva zachytila 65% míru udržení před odesláním.
- Zajistěte geometrii tyče a standard konektoru.Měděné pláště 17,2 mm × 2,4 m pro střídačové kontaktní plochy; elektrolytická iontová geometrie 25,4 mm × 2,4 m pro VN kontaktní plochy a bleskojistky. Exotermicky svařované konektory proIEEE 837, žádné mechanické svorky.
- Instalujte do nenarušené půdy pomocí vertikálního vrtáku o průměru 100 mm.Stejný vrták v celém poli – žádné speciální nástroje. Před utěsněním inspekční jámy zasypte mezikruží; vyhněte se instalaci přes stojatou vodu (na tomto místě je pravidlem 14denní období sucha před instalací).
- Ověřte testem poklesu napětí při uvedení do provozu a po pátém roce.Podle metodické řady IEEE 81; odpor logaritmu, teplota půdy a vlhkost. Opakovaný test saúdskoarabské elektrárny po pátém roce vykázal průměrný odpor 3,1 Ω s nejhorším odporem 4,7 Ω.
8. Velikost bloku, kterou jsme poprvé nestihli správně zvolit
Prvních 200 elektrod v saúdskoarabském závodě bylo dodáno se šnekem o průměru 75 mm (stavební technik EPC jej použil v předchozím projektu s hnanou tyčí) a naměřené hodnoty v terénu dosáhly průměru 5,8 Ω oproti cílovému odporu 5 Ω – směs neměla prostor pro hydrataci. U zbývajících 4 000 elektrod jsme přešli na 100 mm a průměr klesl na 3,1 Ω. 200 poddimenzovaných otvorů nebylo znovu vrtáno; představuje to 6 % plošek v pásmu „nad 2 000 Ω·cm“, které podstoupily ošetření zdvojenými elektrodami.
| Parametr | Pracovní prostor (závod v Saúdské Arábii) | Proč |
|---|---|---|
| Průměr jádra | 17,2 mm (připojovací kontakty střídače); 25,4 mm (připojovací kontakty VN, zakončení ESE) naNEMA GR-1 | Menší jádra omezují mechanickou pevnost během instalace šneku. |
| Délka | 2,4 m | Pod 1,5 m dominují sezónní výkyvy vlhkosti – povrchová hodnota 380 Ω·cm by byla jediným datovým bodem, kdybychom zůstali mělčí. |
| Průměr otvoru šneku | Minimálně 100 mm | Pod 100 mm se zásypový prstenec nehydratuje. První pokus o 75 mm na tomto místě stál průměrně 0,4 Ω. |
| Inspekční jáma a konektor | Polymerová jáma 300 mm × 300 mm × 300 mm; exotermicky svařovaný konektor dle IEEE 837 | Polymer poráží beton v suchých tepelných cyklech. Mechanické svorky neuspěly v testu impulzního proudu na naší interní laboratoři. |
Rozdíl 0,4 Ω mezi šnekem o průměru 75 mm a 100 mm je největší proměnná na straně instalace, kterou jsme naměřili – a je to proměnná, kterou ovládá stavbyvedoucí EPC, nikoli továrna ani chemie zásypu. Směsovou linku lze utáhnout ze specifikačního stolu; šnek nikoli.
9. Jak to souvisí s globální výstavbou solárních panelů – a proč je to důležité pro zadávání veřejných zakázek EPC v roce 2026
Hodnota 3,1 Ω saúdskoarabské elektrárny není odchylkou. V rámci našich dodávek pro energetické fotovoltaické systémy na Blízkém východě, v severní Africe, jihozápadě USA a ve vnitrozemské Austrálii v letech 2020–2025 se průměrný odpor kontaktních plošek u správně specifikovaných instalací pohyboval v rozmezí 2,8 až 3,6 Ω, oproti cílové hodnotě 5 Ω. Rozptyl 0,8 Ω je dán disciplínou ohledně pásu půdy a průměru vrtu pro vrták na straně instalace. Konzistence chemie zásypu je méně důležitá než disciplína ohledně průměru vrtu pro vrták – toto zjištění překvapilo náš tým pro kontrolu kvality, když jsme porovnávali data z opakovaných testů za pátý rok s instalačními záznamy.
Tento vzorec dat z terénu se nachází na rozdíl od instalačního systému, který se nyní instaluje.Sledování IEA-PVPS, což je více než 400 GW nové fotovoltaické kapacity ročně.Snímek IEA-PVPS za rok 2024potvrzuje, že kumulativní PV překročil hranici 2 TW;IEA Obnovitelné zdroje energie 2024Zpráva předpovídá, že fotovoltaika v rozvodné síti zůstane největším přispěvatelem k nové kapacitě obnovitelných zdrojů energie až do roku 2030. Pro týmy zadávající zakázky se uzemnění přesunulo z obecné tyčové a svorkové řady do uznávané kategorie specifikací pro rozvodnou síť – a dodavatelé, kteří mohou vypracovat zprávu o typové zkoušce pro čtyři vlastnosti, jsou ti, kteří poptávku vyhrávají.
10. Často kladené otázky od týmů pro zadávání veřejných zakázek EPC
Co je chemická uzemňovací elektroda pro solární farmu?
Měděná ocelová tyč instalovaná svisle a obklopená hygroskopickou zásypovou směsí, která absorbuje okolní vlhkost a stabilizuje odpor elektrod v průběhu let bez nutnosti ručního zalévání. V saúdskoarabském závodě bylo v letech 2020–2022 dodáno 4 200 kusů s průměrným odporem 3,1 Ω v pátém roce.
Proč je bezúdržbové uzemnění důležité pro fotovoltaické systémy velkého rozsahu?
Rostliny pokrývají desítky až stovky hektarů s tisíci umístěními elektrod. Tradiční elektroda s šestiměsíčním nebo dvanáctiměsíčním zavlažovacím cyklem nechává zařízení nechráněné, pokud se harmonogram posune. Bezúdržbové uzemnění tento cyklus eliminuje.
Jaký odpor půdy je příliš vysoký pouze pro zatloukanou tyč?
Nad zhruba 1 000 Ω·cm nemůže jedna zatlačená měděná tyč spolehlivě dosáhnout na kontaktní plošce odporu pod 5 Ω bez nepřiměřeného počtu tyčí nebo velmi hlubokých instalací. V saúdskoarabské elektrárně bylo 73 % pole v pásmu 1 000–2 000 Ω·cm; 6 % nad 2 000 Ω·cm dostalo elektrody s delta vzorem.
Které normy platí pro chemické uzemnění fotovoltaických elektráren?
IEEE 837pro konektory,IEEE 80 / IEEE 665pro návrh ve stylu rozvodny,IEC 62561-7pro uzemňovací směsi aČlánek 690 zákona NFPA 70 (NEC)pro uzemnění FV systému.NEMA GR-1zakrývá samotnou tyč.
Jak dlouho vydrží chemická elektroda v provozu?
Správně specifikovaná elektroda poskytuje stabilní odporové okno po celou dobu projektované životnosti 25 až 30 let. Měděný plášť snižuje galvanickou korozi; zásyp zůstává aktivní, protože je hygroskopický. 4 200 elektrod saúdskoarabského závodu nebylo od instalace znovu zavlažováno.
Splňují chemické elektrody požadavky normy NEC 690?
Ano.Článek 690 zákona NFPA 70 (NEC)zahrnuje uzemnění fotovoltaického systému; chemickou elektrodu s měděným jádrem aIEEE 837armatury splňují požadavek.
Jak se liší chemie zásypu od samotného bentonitu?
Čistý bentonit je hygroskopický, ale v obdobích sucha snižují jeho iontový obsah. Bezúdržbový zásyp přidává elektrolytický solný balíček (obvykle síran hořečnatý) a přísadu pro zadržování vlhkosti.
Kam by měly být na fotovoltaickém panelu umístěny chemické elektrody?
V saúdskoarabské elektrárně: 1 316 na střídačových kontaktech, 168 na kontaktech VN, 1 890 na slučovacích skříních, 2 na obou koncích 1,4 km dlouhého stejnosměrného vedení, 24 na zakončeních bleskových vodičů ESE – celkem 4 200. Geometrie se liší podle umístění.
Jaký je rozdíl mezi chemickou elektrodou a elektrolytickou iontovou uzemňovací tyčí?
Používá se zaměnitelně v mnoha datových listech. Vnaše linka, chemická elektroda používá měděnou trubici;elektrolytická iontová zemnící tyčpoužívá jádro s měděným povlakem.
11. Závěr – Co jsme požádali saúdskoarabský EPC o zaslání první den
Pokud jste projektový inženýr EPC s otevřenou zadávací dokumentací, minimum, které nám umožňuje vypracovat cenovou nabídku bez šestitýdenního cyklu upřesňování, je stejných šest položek, které madridský tým zaslal v srpnu 2020: jednopólový diagram s umístěním elektrod, vrstevnatý Wennerův průzkum v plánované hloubce, cílové hodnoty odporu pro každou plošku a každou mřížku, standard konektoru (obvykleIEEE 837), standard pro zásypovou směs (IEC 62561-7) a omezení ESIA.
Pro živý projekt je nejrychlejší cestastránka produktu chemické uzemňovací elektrody, tenelektrolytická iontová zemnící tyčapozemní modulstránky, neboTop 5blogu.Kontaktujte naše exportní oddělenípro přímou konverzaci.
Čas zveřejnění: 28. září 2026