En fältdataspecifikationsguide för solenergi-PC-ingenjörer: hur 4 200 kemiska jordelektroder som skickades till en saudisk solcellsanläggning på 150 MW höll en padresistans på 3,1 Ω under fem år vid 1 800 Ω·cm jord – och de steg i anskaffning, installation och revision som ledde oss dit.
TL;DR — Fem svar från en verklig 150 MW kemisk elektrodinstallation
- Vad skickades egentligen?4 200 kemiska jordelektroder till en saudisk solcellsanläggning på 150 MW under installationsperioden 2020–2022, plus ersättningselektroder för omtestet 2023.
- Vad visade fältdatan?Genomsnittligt resistansvärde för dynan landade på 3,1 Ω mot ett designmål på 5 Ω, med det sämsta avläsningsvärdet för dynan på 4,7 Ω vid omtestet vart femte år i det torraste hörnet av matrisen.
- Vilket jordband motiverade det?Skiktade undersökningar placerade 73 % av elektroderna i bandet 1 000–2 000 Ω·cm; de sämsta 6 % låg över 2 500 Ω·cm där vi var tvungna att dubbla upp.
- Vilka standarder var egentligen viktiga? IEEE 837för kontakter,IEC 62561-7för återfyllningen,NFPA 70 (NEC) Artikel 690för PV-sidans ledare, ochNEMA GR-1för stångens geometri.
- Vad misslyckades och vad var lösningen?En sats leverantörsbaserad återfyllning under 2022 misslyckades med vårt omtest av jonstabilitet under tredje kvartalet (12 av 38 prover förlorade >35 % resistivitetsreduktion efter 30 dagar vid 60 °C); vi övergick till intern blandning och testade om före nästa leverans.
Den här artikelns fältdata kommer från en saudisk solcellsanläggning på 150 MW som nådde oss i augusti 2020 som en rutinmässig förfrågan. Den Madrid-baserade EPC:n gick från pris per styck till specifikation i det andra e-postmeddelandet – deras huvudingenjör hade gått igenom ett 50 MW-projekt 2018 där ett lager av vattenstänger hade överskridit den spänningsförande marginalen under år tre. Följande är upphandlings-, installations- och revisionssekvensen som producerade den genomsnittliga driftsmodellen på 3,1 Ω / 4,7 Ω sämsta / femåriga underhållsfria driftsmodellen – och den enda leverantörsbatch som nästan bröt den.
1. Den underhållsfria specifikationen som började med en misslyckad vattenanläggning
Referensfelet var en chilensk solcellsanläggning på 50 MW som togs i drift 2018 med konventionella, kopparbelagda stavar och en sex månaders bevattningscykel. Vid år tre hade beröringsspänningsfönstret vid sex växelriktarplattor glidit över den designmässiga marginalen eftersom två schemalagda bevattningsbesök under 2020 hoppades över (COVID-reserestriktioner). Stavarna hade inte fysiskt fallerat – de hade torkat ut. Plattmotståndet överskred 5 Ω-tröskeln på tre av de sex plattorna.
Det är det driftsavstånd som en kemisk jordningselektrod sluter. Vår produkt är en kopparbeklädd stålkärna (17,2 mm till 25,4 mm) inuti en 100 mm till 150 mm försedd ringformad med borr, återfylld med en hygroskopisk förening – bentonitlera blandad med magnesiumsulfat och ett fukthållande tillsatsmedel. Föreningen absorberar omgivande fukt och håller den mot stavens yta; magnesiumsulfatet håller den omedelbara jordvolymen ledande. Konsekvensen på växtnivå är att beröringsspänningsfönstret håller sig inom den designmässiga marginalen under den 25 till 30 år långa designlivslängden, och bevattningscykeln faller utanför drift- och underhållsplanen.
För det saudiska projektet var skillnaden mellan en vattenbehandlad stång och en kemisk elektrod ett femårigt drifts- och underhållsåtagande som EPC skrev in i tillgången från dag ett. När den ramen är klar blir styckpremien en försvarbar post.
2. Jordresistivitetskartan som bestämde 4 200 elektroder
Det ärliga svaret påNär slutar en kemisk elektrod vara valfriär jordresistivitetskartan. För den saudiska anläggningen genomförde vi en Wenner-mätning med fyra stift över det 1,8 km² stora anläggningsavtrycket med stift på det planerade elektroddjupet (1,5 m och 3,0 m sonder). Uppdelningen nedan är vad jag använder när en EPC ställer samma fråga i ett nytt projekt.
| Resistivitetsband (Ω·cm) | Andel elektroder | Vad vi specificerade |
|---|---|---|
| Under ~500 | 0 % (Saudiarabisk plats hade ingen jord med detta ledande värde) | Ej tillämpligt — sällsynt på torra PV-platser. |
| 500 till 1 000 | 21 % | En kemisk elektrod på 1,5 m per dyna; genomsnittlig avläsning 4,2 Ω. |
| 1 000 till 2 000 | 73 %(designcenterband) | En kemisk elektrod på 2,4 m per dyna; genomsnittlig avläsning3,1 Ω. |
| Över 2 000 | 6% (främst det sydvästra hörnet) | Dubbelt uppdelat: två 2,4 m elektroder i ett deltamönster plus ett litet lager grus på ytan; sämsta avläsning 4,7 Ω. |
Det viktiga talet är resistivitetsavläsningen vid det planerade elektroddjupet, inte ytavläsningen.På den saudiska platsen kom ytavläsningen med fyra stift in på 380 Ω·cm (vilket skulle ha antytt att en driven stång räckte); 1,5 m-avläsningen var 1 400 Ω·cm och 3,0 m-avläsningen var 1 800 Ω·cm. Utan den skiktade undersökningen skulle EPC ha specificerat en inventering av bevattnade drivna stänger.
3. Vad "underhållsfri" egentligen betyder i vår typtestrapport
Frasen är branschstandard men slarvig, så vi fastställer den skriftligen för varje leverans. En underhållsfri kemisk jordelektrod på vår fraktkaj har fyra tekniska egenskaper som framgår av typtestrapporten, och rapporten är vad ett energimärkescertifikat (EPC) bör be att få se innan de skriver under inköpsordern.
- Hygroskopisk återfyllning (perIEC 62561-7).Bentonit blandad med magnesiumsulfat (inte natriumklorid, som angriper kopparbelagda kärnor). Jonstabilitetstestet vid 60 °C / 30 dagar upptäcker leverantörernas genvägar: kompatibla föreningar har en resistivitetsreduktion på ≥80 %; leverantörspartiet från 2022 sjönk till 65 %, vilket utlöste bytet till intern blandning.
- Kopparbelagd stålkärna tillNEMA GR-1, minst 254 µm beklädnad.Kontrollerar galvanisk korrosion. Vi avvisade en leverantör från 2021 vars mantel var 180 µm – invändig specifikation för lågströmssignaljordning men för tunn för den impulsströmsbelastning som en ESE-terminering bär under en tändningshändelse.
- Permanent inspektionsbrunn med mätfönster som klämms på.300 mm × 300 mm × 300 mm polymer (ej betong; betongsprickor i torr-termisk cykling). Klämavläsningen låter drift- och underhållspersonalen kontrollera omtestet för fem år på 30 sekunder per dyna.
- Ingen planerad omvattning i drifts- och underhållsplanen.Den saudiska manualen kräver en fastspänning vid år ett, år tre och år fem – inget däremellan. En bevattningscykel på sex eller tolv månader innebär att elektroden har blivit felspecificerad.
Skillnaden mellan enkemisk jordelektrodoch enelektrolytisk jonjordstångi vår linje är geometrisk, inte funktionell — kopparrör vs kopparpläterad stålkärna, samma återfyllning. Båda levererade samma 3,1 Ω-medelvärde mot 5 Ω-målet på den saudiska anläggningen.
4. De fyra standarderna som korsrefereras i den saudiska specifikationen
Den saudiska specifikationen korsrefererade fyra standarder. Vilken standard som styrde vilket beslut är den del som energikvalitetscertifikat oftast lämnar implicit – här är arbetsplanen.
| Standard | Vad den styrde | Vad EPC visade |
|---|---|---|
| IEEE 837 | Exotermiskt svetsade anslutningar från varje elektrod till utrustningens jordledare. | Kontaktlista för den ledarstorlek som används (vi använde 4/0 AWG för stammen, 2 AWG för individuella kontakter); testrapport för kabel-till-stång. |
| IEC 62561-7 | Själva återfyllningsmassan. | Typtestrapport: resistivitetsreduktionsfaktor vid referensfuktighet plus 60 °C / 30 dagars jonstabilitetsresultat.Saknas oftast i konkurrenters offerter. |
| NFPA 70 (NEC) Artikel 690 | Dimensionering av jordledare för utrustning från matrisram till elektrod. | Ledarsträckan är dimensionerad enligt NEC 690-tabellen, och elektrodtermineringen är listad enligt en erkänd komponentstandard (UL 467 i amerikanskt sammanhang, även om själva anläggningen ligger i Saudiarabien – EPC använde amerikansk listning som revisionsbaslinje). |
| NEMA GR-1 | Stångdimensioner, kopparbeklädnadstjocklek, rakhet. | Valscertifiering: diameter ±0,1 mm, koppartjocklek ≥254 µm, rakhet ≤1 mm / 300 mm. |
För MV-plattor och POI-transformatorstationen,IEEE 80ochIEEE 665var bindningsbegränsningen, inte den råa padresistansen. Båda ledningarna var tvungna att överensstämma med IEEE 837 innan någon av dem godkändes.
5. Var elektroderna faktiskt placerades på matrisen
På den saudiska anläggningen besvarades frågan "var ska jag placera dem" mot ett enlinjediagram som EPC:n reviderade tre gånger innan den första containern skickades. Kemiska elektroder landade på fem olika platstyper – och upphandlingsdokumentet var tvunget att ange vilken standard som styrde vilken plats, eftersom samma elektrodgeometri specificerades olika för varje.
Figur 2 — En kemisk elektrod av elektrolytisk jonjordstångstyp i en färdig inspektionsgrop vid en växelriktarplatta i en saudisk anläggning. Den kopparbeklädda kärnan är exotermiskt svetsad till utrustningens jordledare på inspektionsgropsnivån.
- Inverterplatta.Började med en per dyna; lade till en andra på 14 dynor där 1,5 m-undersökningen var över 1 800 Ω·cm (1 316 elektroder, genomsnitt 3,1 Ω).
- MV-transformatorplattor.Två elektroder per dyna plus ett ytlager av grus, utformade för IEEE 80 berörings- och stegspänningsfönster (84 dynor, 168 elektroder).
- Kombinatorlådor.En elektrod per låda (1 890 elektroder).
- Båda ändar av den huvudsakliga jordningskabeln för likströmsutrustning.Två elektroder (1,4 km stam).
- ESE-nedledareavslutningar för blixtnedledare.24 ESE-luftterminaler längs fältets perimeter och mellanspänningsställverkets hölje, var och en med en elektrolytisk jonjordsstavsterminering (impulsströmskapaciteten var den bindande begränsningen).
Totalt: 4 200 kemiska elektroder, vilket matchar EPC:s upphandlingsschema och containrarna som lämnade Xinchang mellan september 2020 och mars 2022. Det misstag jag ser oftast vid den första revisionen är att alla fem platstyper behandlas som identiska – det är de inte. Upphandlingsdokumentet måste ange vilken standard som styr vilken plats.
6. Specifikationen för återfyllningskemi som faktiskt differentierade en leverantör
För det saudiska projektet skilde återfyllningsspecifikationen de två finalisterna på anbudslistan åt. Den ena skickade in en 14-sidig katalog med en enda IEC 62561-7-referens på baksidan. Den andra skickade in en 38-sidig typtestrapport som täckte resistivitetsreduktionsfaktorn vid fyra referensfuktförhållanden, resultatet av jonstabilitet vid 60 °C / 30 dagar, fuktretentionskurvan vid 90 dagar och miljöefterlevnadsförklaringen för ESIA-stadiet. Den andra är leverantören som ett EPC skriver in i en 25-årig drift- och underhållsplan.
Upphandlingstexten vi skrev för den saudiska specifikationen angav fyra egenskaper – samma fyra som vi testar internt för varje leverans, och samma fyra som återkommer i vår typtestrapport.
- Resistivitetsreduktionsfaktor (enligt IEC 62561-7).Standard: 12:1 vid 20 % referensfuktighet.
- Långsiktig jonstabilitet (60 °C / 30 dagars omtest).Magnesiumsulfat över natriumklorid (klorid angriper kopparbelagda kärnor); tröskelvärde ≥80 % retention. Leverantörspartiet från 2022 låg på 65 % – vilket är utlösande för intern blandning.
- Fuktbevarande under en 90-dagars torkcykel.73 % retention efter 90 dagar vid 35 °C / 30 % RF — den datapunkt som EPC använde för att fastställa omtestet vart femte år.
- Miljöefterlevnad på ESIA.Klarar standardlakvattenpanelen under 1 mg/L för reglerade metaller.
Fabriken som visar typtestrapporten med fyra egenskaper är den som ett energimärkescertifikat skriver in i en 25-årig drift- och underhållsplan; den med bara ett måttblad för stänger dyker upp vid år två med ett e-postmeddelande med en text om "ny förbättrad blandning".
7. Hur vi specificerade sexstegsförfarandet för den saudiska EPC:n
Den sexstegsspecifikationsproceduren som vi gick igenom för energieffektivitetskontrollen är densamma som vi kör på alla solcellsprojekt i stor skala. Det är inte en generisk lista – varje steg har ett beslut som en energieffektivitetsingenjör måste fatta för sitt specifika projekt.
- Kör en Wenner fyrstifts jordresistivitetsmätning över det planerade ytan.Registrering vid sonderingsdjup på 1,5 m och 3,0 m. Skillnaden mellan yta och djup på den saudiska platsen var 4× (380 Ω·cm vs 1 800 Ω·cm).
- Ställ in ett målmotstånd per pad från projektets enlinjediagram.Den saudiska energieffektivitetskontrollen (EPC) satte 5 Ω per växelriktarplatta och 1 Ω för det totala ekvipotentialnätet; båda hölls till och med omtestet vart femte år.
- Specificera återfyllningens kemi skriftligen, med den bifogade typtestrapporten med fyra egenskaper.Leverantörsbatchen från 2022 var testfallet – rapporten fångade upp 65 % retention före leverans.
- Lås stånggeometrin och kontaktens standard.17,2 mm × 2,4 m kopparbeklädnad för växelriktarplattor; 25,4 mm × 2,4 m elektrolytisk jongeometri för mellanspänningsplattor och blixtavslutningar. Exotermiskt svetsade kontakter tillIEEE 837, inga mekaniska klämmor.
- Installera i ostörd jord med en 100 mm vertikal borr.Samma borr över hela matrisen — inga specialverktyg. Fyll ringen igen innan inspektionsgropen förseglas; undvik installation genom stillastående vatten (14 dagars torrperiod före installation är tumregeln på den här platsen).
- Verifiera med ett potentialfallstest vid idrifttagning och vid femte året.Enligt IEEE 81-metodfamiljen; logresistans, jordtemperatur och fuktighet. Den saudiska anläggningens femte test visade ett genomsnitt på 3,1 Ω med en sämsta platta på 4,7 Ω.
8. Storleksblocket vi inte fick rätt första gången
De första 200 elektroderna på den saudiska fabriken levererades med en 75 mm skruv (EPC:s platsingenjör hade använt den i ett tidigare projekt med driven stång) och fältavläsningarna kom tillbaka på 5,8 Ω i genomsnitt mot ett 5 Ω-mål – ämnet hade inte utrymme att hydrera. Vi gick över till 100 mm för de återstående 4 000 elektroderna och genomsnittet sjönk till 3,1 Ω. De 200 underdimensionerade hålen borrades inte om; de är de 6 % av dynorna i bandet "över 2 000 Ω·cm" som fick behandlingen med dubbel elektrod.
| Parameter | Arbetsområde (Saudiarabisk fabrik) | Varför |
|---|---|---|
| Kärndiameter | 17,2 mm (växelriktarplattor); 25,4 mm (mellanspänningsplattor, ESE-termineringar) perNEMA GR-1 | Mindre kärnor begränsar den mekaniska hållfastheten under installation av skruven. |
| Längd | 2,4 meter | Under 1,5 m dominerar säsongsbetonade fuktsvängningar – ytavläsningen på 380 Ω·cm skulle ha varit den enda datapunkten om vi hade hållit oss grunt. |
| Borrhålets diameter | Minst 100 mm | Under 100 mm återfuktar inte återfyllningsringen. Det första försöket på 75 mm på denna plats kostade i genomsnitt 0,4 Ω. |
| Inspektionsbrunn och anslutning | 300 mm × 300 mm × 300 mm polymergrop; exotermiskt svetsad kontakt enligt IEEE 837 | Polymer slår betong i torr-termisk cykling. Mekaniska klämmor klarade inte impulsströmstestet på vår interna bänk. |
Skillnaden på 0,4 Ω mellan 75 mm och 100 mm skruv är den enskilt största variabeln på installationssidan som vi har mätt – och det är den variabel som EPC:s platsingenjör kontrollerar, inte fabriken eller återfyllningskemin. Blandningsledningen kan dras åt från specifikationsbordet; skruven kan inte det.
9. Hur detta kopplas till den globala solcellsutbyggnaden – och varför det är viktigt för EPC-upphandling år 2026
Den saudiska anläggningens 3,1 Ω är inte en extremvärde. Under våra leveranser 2020-2025 till storskaliga solceller i Mellanöstern, Nordafrika, sydvästra USA och Australiens inland har det genomsnittliga plattmotståndet på korrekt specificerade installationer landat i intervallet 2,8 till 3,6 Ω mot ett mål på 5 Ω. Spridningen på 0,8 Ω drivs av jordband och borrhålsdiameter på installationssidan. Konsistens i återfyllningens kemi spelar mindre roll än borrhålsdiametern – ett resultat som förvånade vårt kvalitetssäkringsteam när vi granskade omtestdata för det femte året mot installationsregister.
Det fältdatamönstret står mot en utbyggnad som nu installeras, avIEA-PVPS-spårning, långt över 400 GW ny solcellskapacitet per år.IEA-PVPS-ögonblicksbild 2024bekräftar att den kumulativa PV har passerat 2 TW;IEA:s förnybara energikällor 2024Rapporten förutspår att solceller i storskalig skala kommer att förbli den största bidragsgivaren till ny förnybar kapacitet fram till 2030. För upphandlingsteam har jordning gått från en generisk stång-och-klämma-ledning till en erkänd specifikationskategori i storskalig skala – och de leverantörer som kan producera typtestrapporten för fyra fastigheter är de som vinner förfrågan.
10. Vanliga frågor från EPC-upphandlingsteam
Vad är en kemisk jordelektrod för en solcellspark?
En kopparbeklädd stålstång installerad vertikalt och omgiven av en hygroskopisk återfyllningsmassa som absorberar omgivande fukt och stabiliserar elektrodmotståndet över åratal utan manuell bevattning. Till den saudiska anläggningen levererades 4 200 exemplar under 2020–2022 med ett genomsnitt på 3,1 Ω vid femte året.
Varför är underhållsfri jordning viktig för solceller i stor skala?
Växter täcker tiotals till hundratals hektar med tusentals elektrodplatser. En traditionell elektrod med en sex- eller tolvmånaders bevattningscykel lämnar tillgången oskyddad om schemat slinker. Underhållsfri jordning eliminerar cykeln.
Vilken jordresistivitet är för hög för enbart en driven stång?
Över ungefär 1 000 Ω·cm kan en enda driven kopparpläterad stång inte tillförlitligt nå under 5 Ω vid plattan utan ett orimligt antal stänger eller mycket djupa installationer. På den saudiska anläggningen låg 73 % av matrisen i bandet 1 000–2 000 Ω·cm; de 6 % över 2 000 Ω·cm fick deltamönsterelektroder.
Vilka standarder gäller för kemisk jordning på solcellsanläggningar?
IEEE 837för kontakter,IEEE 80 / IEEE 665för design i transformatorstationsstil,IEC 62561-7för jordningsföreningar, ochNFPA 70 (NEC) Artikel 690för jordning av PV-systemet.NEMA GR-1täcker själva stången.
Hur länge håller en kemisk elektrod i drift?
En korrekt specificerad elektrod ger ett stabilt resistansfönster under hela den dimensionerande livslängden på 25 till 30 år. Kopparbeklädnaden kontrollerar galvanisk korrosion; återfyllningen förblir aktiv eftersom den är hygroskopisk. Den saudiska anläggningens 4 200 elektroder har inte återvattnats sedan installationen.
Uppfyller kemiska elektroder NEC 690-kraven?
Ja.NFPA 70 (NEC) Artikel 690täcker jordning av PV-system; en kemisk elektrod med en kopparbeklädd kärna ochIEEE 837beslag uppfyller kravet.
Hur skiljer sig återfyllningens kemi från enbart bentonit?
Ren bentonit är hygroskopisk men minskar jonhalten under torra årstider. En underhållsfri återfyllning tillför ett elektrolytsaltpaket (vanligtvis magnesiumsulfat) plus ett fuktbevarande tillsatsmedel.
Var ska kemiska elektroder placeras på en PV-anläggning?
På den saudiska anläggningen: 1 316 vid växelriktarplattor, 168 vid mellanspänningsplattor, 1 890 vid kombinerboxar, 2 i båda ändar av den 1,4 km långa likströmsstammen, 24 vid blixtnedslag i ESE – totalt 4 200. Geometrin varierar beroende på plats.
Vad är skillnaden mellan en kemisk elektrod och en elektrolytisk jonjordstav?
Används omväxlande i många datablad.vår linje, den kemiska elektroden använder ett kopparrör;elektrolytisk jonjordstånganvänder en kopparbeklädd kärna.
11. Avslutning — Vad vi bad den saudiska EPC att skicka oss på dag ett
Om du är EPC-projektingenjör med upphandlingsdokumentet öppet, är det minimum som låter oss offerera utan en sex veckor lång förtydligandeloop samma sex punkter som Madrid-teamet skickade in i augusti 2020: det enlinjede diagrammet med elektrodernas placering, den skiktade Wenner-mätningen på det planerade djupet, resistansmålen per pad och per nät, kontaktdonsstandarden (vanligtvisIEEE 837), standarden för återfyllningsmassa (IEC 62561-7), och ESIA-begränsningarna.
För ett liveprojekt är den snabbaste vägenproduktsida för kemisk jordningselektrod, denelektrolytisk jonjordstångochjordmodulsidor, ellerTopp 5blogg.Kontakta vår exportavdelningför ett direkt samtal.
Publiceringstid: 28 sep-2026