Termékek

A nagy talajellenállás beszerzési problémát jelent a homok, a kőzet és a laterit esetében

Terepi adatok egy 150 MW-os szaúdi napelemes erőműből (4200 kémiai elektróda, 3,1 Ω átlagos pad-ellenállás) és közel-keleti/afrikai/tengeri exportszállítmányokból: miért hibásodnak meg a szabványos hajtott rudak homokos, sziklás és laterites talajban – és mit mond ehelyett a közbeszerzési dokumentum.

TL;DR — Három talajtípus, három meghibásodási mód, egy beszerzési oldali válasz

  • homokos talajSzáraz állapotban jellemzően 3000 és 10 000 Ω·cm között mérik az értéket. A 2020–2025 közötti ME szállítmányaink során az ebben a sávban található, csak hajtott rudas helyszínek üzembe helyezéskor 18–42 Ω értéket mutattak, és az első évben újrafúrták őket; az ugyanebben a sávban található szomszédos földelő rudas helyszínek átlagosan 3,6 Ω értéket mutattak.
  • Sziklás talaj2-3 méteren kaliche vagy mállott gránit réteggel, mélyebbre leállítva a befúrást a 150 MW-os szaúdi telephely délnyugati sarkán – kaliche 3,5 méteren. Hat pad ott 4,7 Ω feletti értéket mutatott még a rúd meghosszabbítása után is. Váltson delta-mintázatú dupla elektródákra és oszlopgrafit földelő modulokra.
  • Laterit talajA nedves évszakban néhány száz Ω·cm-ről a száraz évszakban 5000 Ω·cm fölé ingadozik. Egy szabványos rúd, amely júniusban átmegy az üzembe helyezésen, februárra meghibásodhat az érintési feszültség ablakban. A kémiai földelésű rúd visszatöltése a száraz évszakban bekövetkező esésen keresztül tartja vissza a nedvességet.
1. ábra – Rézcső geometriájú kémiai földelőrúd belső higroszkópos visszatöltéssel. A visszatöltés az, ami a nedvességet a rúd felületén tartja száraz talajban, nem maga a rúd.

A cikkem középpontjába kerülő beszélgetés 2020 augusztusában zajlott, amikor egy madridi székhelyű energiaszolgáltató cég (EPC) megkeresést küldött, amelyből a cikkben szereplő terepi adatok származnak, és amelyből a 150 MW-os szaúdi napelemes projekt lett. A megkeresést benyújtó e-mailben a következőkre volt kíváncsi:kémiai földelőrudakegy közmű méretű napelemes telephely esetében, ahol a talajellenállás-felmérés az 1500–2200 Ω·cm sávban mutatott eredményt. A geotechnikai jelentés egyértelmű volt, az EPC hozzáértő, és a telephely egy olyan kaliche övben feküdt, amelyet a vezető mérnök egy kisebb chilei projekten látott 2018-ban, ahol az öntözött rudak készlete a harmadik évben meghaladta az érintési feszültséghatárt, mert két ütemezett öntözési látogatást kihagytak a COVID utazási korlátozások miatt. Ezt nem akarta megismételni. A cikk, amelyet olvas, az e-mailben felmerült mérnöki érvelés – a talajtípus-keretrendszer, amelyet az EPC végül beleírt a közbeszerzési dokumentumba, valamint a terepi adatok az azt előállító üzemtől.

Ez az útmutató azoknak a beszerzési csapatoknak szól, akik hasonló megkereséseket kapnak: közel-keleti, afrikai és tengerentúli projektek tulajdonosai, akiknek a geotechnikai jelentése már az asztalon van, akiknek a tervezőcsapata kémiai elektródát kér hajtott rúd helyett, és akiknek a beszerzési dokumentumát a következő két hétben kell megírni. Az alábbi három talajtípus – homok, kőzet és laterit – jelenik meg a leggyakrabban ezekben a jelentésekben, és a meghibásodási módok mindegyikre jellemzőek. Ami a három típus esetében nem változik, az a beszerzési oldali válasz.

1. Homokos talaj – a vezeték a levegőben okozta meghibásodás

A három meghibásodási mód közül a száraz homok a legellentmondásosabb az intuíciónknak. Papíron tökéletesen finom földelőközegnek tűnik: laza, jól vízelvezető, és könnyen fúrható. A Wenner négytűs leolvasása azonban mást mutat. A száraz sivatagi homok 1 m mélységben jellemzően 3000 és 10 000 Ω·cm között mér értéket; a dűnehomok 1,5 m mélységben a legrosszabb esetben is 20 000 Ω·cm feletti értéket mutathat. Az ok ionos, nem mechanikai: a száraz homok szinte semmilyen agyagot és oldott ásványi anyagot nem tartalmaz, amely elvezethetné az áramot a rúd felületétől.

A beszerzési oldal csapdája.Egy hajtott rúd beszállítója árajánlatot ad egy NEMA GR-1 méreteknek megfelelő rézbevonatú rudra, és közli, hogy a rúd rendben van. A rúd rendben van. Nem a rúd a probléma. A probléma a talaj-rúd határfelületével van. Egy 17,2 mm-es rézbevonatú rúd száraz homokban 8000 Ω·cm ellenálláson nem attól lesz jobb rúd, mert a gyártó azt mondta; huzallá válik a levegőben, amely homokkal érintkezik.

Ami megváltoztatja a számítást, az a rúd felületén lévő nedvesség. A kémiai földelőrúdegy rézzel borított mag egy 100 mm-es fúrt gyűrűben, ahol a gyűrűt higroszkópos visszatöltő anyag (jellemzően bentonit és magnézium-szulfát keveréke) tölti ki. A vegyület elnyeli a környezeti nedvességet a talajból és az évszakos páratartalomból, azt a rúd felületéhez tartja, és lassan ionos tartalmat bocsát ki a közvetlen talajtérfogatba. Ennek eredményeként a rúd-talaj határfelület egy körülbelül 200 Ω·cm-es talajhoz hasonlóan viselkedik, még akkor is, ha a környező talaj tömegének ellenállása 8000 Ω·cm. A NEMA GR-1 rúd geometriája változatlan; ami változik, az a talajjal érintkezés.

A 2020 és 2025 közötti Közel-Keletre irányuló szállításaink során a 2000–8000 Ω·cm-es homoksávban található kémiai földelőrudakkal ellátott berendezések átlagos pad-ellenállása 3,6 Ω volt egy 5 Ω-os tervezési célhoz képest, öntözési ciklus nélkül. Az ugyanabban a sávban található szomszédos telephelyeken található, csak hajtott rudas berendezések üzembe helyezéskor 18 és 42 Ω között voltak, és az első évben újrafúrták őket. A rúd átmérője azonos volt. A különbség a feltöltés volt.

2. ábra – A belső visszatöltőanyag (bentonit + magnézium-szulfát) egy kémiai földelőrúd belsejében. A vegyület az eszköz tervezett élettartama alatt aktív marad; egyetlen öntözési esemény során nem emésztődik fel, mint az öntözött bentonit öntés.

2. Sziklás talaj – a káliumréteg szűk keresztmetszete

A cikkben szereplő terepi adatokat előállító szaúdi helyszín a délnyugati tömb sarkán 3,5 méteres kaliche réteggel rendelkezett. Az eredeti specifikáció 2,4 méteres hajtott rudakat írt elő – amelyek a tömb 94%-án működtek. A fennmaradó 6% kaliche rétegen feküdt, amely túl sekély volt ahhoz, hogy át lehessen hajtani rajta, és túl nagy ellenállású ahhoz, hogy figyelmen kívül hagyjuk. Az adott sarokban lévő hat érintkező üzembe helyezéskor 4,7 Ω feletti ellenállást mutatott, még akkor is, ha a rudat 3,0 méterre kinyújtottuk. Két dolgot tettünk: átváltottunk delta mintázatú dupla elektródákra (két 2,4 méteres rúd háromszögben minden érintkező körül), és hozzáadtunk...oszlopgrafit talajmoduloka párhuzamosan kapcsolt középfeszültségű transzformátorpárnákon. Az ötödik évben megismételt teszt 4,7 Ω-os legrosszabb értéket adott – a tervezési határon belül –, mivel a modulok oldalirányban kiterjesztették az ekvipotenciális felületet ott, ahol a függőleges útvonal blokkolva volt.

A sziklás helyszínek a beszerzési csapat számára két gyakorlati kategóriába sorolhatók. Az első a repedezett kőzet talajjal kitöltött résekkel – fúrható, de a rúd csak a talajfrakcióval érintkezik, nem a kőzetmátrixszal. A második az ép kőzet vagy kaliche (kalcium-karbonáttal cementált talaj) a tervezett elektródamélységben vagy annak közelében, ahol a fúrás lehetetlenné vagy gazdaságtalanná válik. A Közel-Keleten és az Egyesült Államok nyugati részén sok a második kategória; Szaúd-Arábia, Katar és az Egyesült Arab Emírségek nagy részén 2 és 4 m közötti kaliche réteg található, és aISRIC világ talajinformációA katalógus ugyanazt a profilt helyezi el a Száhel-övezetben és Afrika szarván az évszakosan száraz zónákban.

Beszerzési oldali ellenőrzés.Ha a geotechnikai jelentés szerint a kalicheréteg 2 m-en vagy annál sekélyebben található, a közbeszerzési dokumentumban meg kell határozni, hogy az EPC a három lehetőség közül melyiket választotta – delta-mintázatú dupla elektródák, vízszintes földelőmodulok vagy kémiai földelőrúd + földelőmodul kombináció –, és hogy mi a talaj ellenállásának célértéke a kaliche mélységében, nem pedig egy általános 2,4 m mélységben. Az a specifikáció, amely egy 1,8 m-es kalichehelyszínen „hajtott rúd, 2,4 m, 5 Ω talaj ellenállás” feliratot ír elő, olyan specifikáció, amely nem fog üzembe helyezni.

A sziklás helyszínekkel kapcsolatos mélyebb beszerzési kérdésekért aFAO talajosztályozási adatközpontlehetővé teszi a beszerzési csapat számára, hogy a geotechnikai vállalkozó mozgósítása előtt lehívja a regionális talajtérképet – ez a legolcsóbb módja annak, hogy megtudjuk, a helyszín kaliche vagy mállott gránit aljzaton fekszik-e.FAO talajtani referenciadokumentuma BES-en (Ajánlatértékelési Lap) szereplő talajosztály-nevek mezőhivatkozása.

3. Laterites talaj – az évszakos ingadozás problémája

A laterit az a talajtípus, amelyben egy szabványos hajtott rúd áthalad az üzembe helyezési szakaszon, majd a száraz évszakra csendben kiesik az érintési feszültség ablakából. A laterit egy vas- és alumíniumban gazdag maradéktalaj, amely gyakori a trópusi Afrikában (Nigéria, Ghána, Kenya, Mozambik), Dél-Ázsiában (India-félsziget nagy része, Srí Lanka, Banglades egyes részei) és Dél-Amerika egyes részein (Brazília északkeleti része, Guyana). A talajprofil jó vízelvezetésű és magas vas-oxid-tartalmú, ami adja jellegzetes vörösesbarna színét.

Az elektromos probléma az évszakos ingadozás. A nyugat-afrikai lateritről publikált terepi felmérések jellemzően 200-800 Ω·cm közötti esős évszakbeli ellenállást mutatnak – ami tökéletesen működik egy szabványos hajtott rúd esetében –, és 5000 Ω·cm feletti száraz évszakbeli ellenállást – ami kívül esik ugyanazon rúd működőképes tartományán. A hajtott rúd nem változik; a körülötte lévő talaj igen. Egy 6 hónapos öntözési ciklus újra stabilizálhatja a száraz évszakra vonatkozó értéket, de ugyanaz az öntözési fegyelem problémája újra jelentkezik: ha egy öntözőcsapat nem jelenik meg a megfelelő időben, az öntözőpad a száraz évszak hátralévő részére az érintési feszültség ablakának meghibásodási sávján belül marad.

Miért jobb válasz a kémiai földelőrúd a lateritre?A higroszkópos feltöltés a száraz évszak alatt is megtartja a nedvességet, még akkor is, ha a talaj tömege nem. A keverékben található magnézium-szulfát higroszkópos körülbelül 30% feletti relatív páratartalom mellett, ami a legtöbb trópusi helyszínen, ahol egyáltalán van száraz évszak, az évszakos legalacsonyabb érték. A betét ellenállása öntözési ciklus nélkül is a tervezési ablakon belül marad – a száraz évszak valósága és a standard rúdtervezési feltételezés közötti különbség egyszerűen eltűnik.

A SEA lateritlelőhelyek esetében ugyanez a szezonális logika érvényesül, kissé eltérő szezonális időzítéssel: Indonéziában és a Fülöp-szigeteken a száraz évszak rövidebb, de intenzívebb, mint a nyugat-afrikai száraz évszak, ami azt jelenti, hogy az ellenállás-ingadozás egy szűkebb ablakba sűrül. A kémiai-föld-rúd működési modell – nedvességmegtartó feltöltés, öntözési ciklus nélkül – mindkét esetben működik.

4. A közbeszerzési dokumentum tartalma

A fenti három talajtípus esetében a mérnöki döntés ugyanaz: a standard hajtott rúd nem a megfelelő termék. A közbeszerzési dokumentumnak ki kell térnie arra, hogy mi az.

Talajtípus Standard hajtott rúd önmagában Amit a specifikációnak meg kell követelnie
Homokos, 3000–10 000 Ω·cm Üzembe helyezés meghibásodás esetén (18-42 Ω a szomszédos telephelyeken) Kémiai földelőrúdhigroszkópos visszatöltésselIEC 62561-7; a célpont ellenállása 5 Ω alatt van; a visszatöltés típusvizsgálati jelentését csatolták.
Sziklás, kalikás 2-3 méteres magasságban Nem éri el a mélységet (4,7 Ω legrosszabb a Szaúd-Arábia délnyugati sarkán) Vagy delta mintázatú dupla elektróda, vízszintesföldi modulok, vagy kémiai földelés-rúd + földelés-modul kombináció;IEEE 837csatlakozó; a kaliche mélysége a megvalósulási tervben rögzítve.
Laterit, 200-5000 Ω·cm szezonális ingadozás Nedvesen átmegy, szárazon nem Kémiai földelőrúd (vagyelektrolitikus ion földelő rúdMV tömítésekhez és ESE lezárásokhoz) ugyanazzal a higroszkópos visszatöltő kémiával; Üzemeltetési és karbantartási terv öntözési ciklus nélkül.

Három beszerzési oldali kontroll teszi a különbséget a problémát megoldó és a problémát létrehozó specifikáció között.

  1. Típusvizsgálati jelentés csatolva a megrendeléshez.Egy kémiai földelőrúd nem csak a rézcsőből áll – hanem a benne lévő kémiai anyagokból. A beszállítónak egy négy tulajdonságból álló típusvizsgálati jelentést kell benyújtania: ellenálláscsökkenési tényező referencia nedvességtartalom mellett, hosszú távú ionstabilitás 60 °C-on / 30 nap, nedvességmegtartás 90 napos száradás után, és ESIA-szintű környezetvédelmi megfelelőség. 2019-es tételünket egy nátrium-klorid keverék miatt elvesztettük (a klorid megtámadja a rézbevonatú magokat a burkolat belsejében), a 2022-es beszállítói tételünk pedig 65%-os visszatartással bukott meg az ionstabilitási teszten – ami a belső 80%-os küszöbértékünk alatt van –, ezért minősítettünk egy házon belüli keverékgyártó sort. Az a beszállító, aki nem tudja elküldeni ezt a jelentést, az, aki a második év végén egy „van egy új, továbbfejlesztett keverékünk” e-maillel jelenik meg.
  2. A csatlakozó szabványa az IEEE 837-nél rögzített.A mechanikus szorítók nem felelnek meg az impulzusáram-tesztnekIEC 62561-1és nem szabad közmű méretű projektekben használni. A csatlakozó szabvány a specifikáció azon része, amely a teljes 25 éves tervezési élettartam alatt védi az eszközt.
  3. Rúd geometria /NEMA GR-1.Átmérő 17,2 mm és 25,4 mm között, rézburkolat vastagsága ≥ 254 µm. A burkolat vastagsága az lökőáram-terheléseknél (ESE-lezárások, MV-betétek) a legfontosabb – a vékony burkolat szakad meg először.

5. Lezárás – Amit a beszerzési oldalnak először fel kell tennie

A cikket megnyitó 150 MW-os szaúdi erőmű az ötödik évben megismételt teszt során 3,1 Ω átlagos pad-ellenállást produkált az 5 Ω-os tervezési célértékhez képest, a legrosszabb pad-ellenállás 4,7 Ω volt a délnyugati sarokban, ahol a kaliche megállt a függőleges mozgásban. Ezek a számok egyike sem létezett beszerzési érvként, amikor a madridi EPC elküldte a 2020. augusztusi érdeklődést jelző e-mailt – ezek annak az eredményei, hogy a visszatöltés kémiai összetételét, a csatlakozó szabványát, a rúdgeometriát és a talaj-célpont újra-szekvenálását ugyanabba a dokumentumba írták, majd a telepítőcsapatra bízták a munkát.

Ha Ön projekttulajdonos a Közel-Keleten, Afrikában vagy Délkelet-Ázsiában, és a közbeszerzési dokumentum nyitott, akkor a projekt 25 éven belüli tervezési időablakon belül maradását meghatározó kérdés nem az, hogy „melyik rudat vegyem meg”, hanem az, hogy „mekkora a talaj fajlagos ellenállása a tervezett elektródamélységnél, és a fenti három meghibásodási mód közül melyik érvényesül”. Először a talajra vonatkozó választ kell megtudni; ezt követi a termékre vonatkozó válasz. A közbeszerzési kérdés ezután az, hogy a két termékcsalád közül melyiket...kémiai földelőrúd or oszlop grafit talajmodul(vagy mindkettő, a legnehezebb terepeken) – illeszkedik a talajviszonyokhoz és a mélységkorláthoz. A teljes kategóriaoldal itt található:/kémiai-földelő-elektróda/rendelkezik a geometriai beállításokkal, és aA 2025-ös 5 legjobb elektrolitikus ionos földelőrúd gyártóA blogon található a beszállítók rövid listája.

Egy adott projekthez tartozó mintacsomag és négy tulajdonságot tartalmazó típusvizsgálati jelentés esetében a leggyorsabb út akapcsolatfelvételi oldalA közel-keleti, afrikai és dél-afrikai projektekhez tartozó mintaszállítmányok jellemzően még aznap elhagyják a gyárat, a műszaki válaszok pedig egy munkanapon belül megérkeznek.

 

A szerzőről — Jane Yang
Értékesítési vezető, Földelés és villámvédelem külkereskedelem a Xinchang Shibang New Material Co., Ltd.-nél (ShiBang) – 12 éves export tapasztalattal rendelkezik, EPC és forgalmazói ügyfeleket támogat a Közel-Keleten, Afrikában, Délkelet-Ázsiában és Dél-Amerikában. A ShiBang több mint 17 éve gyárt földelési és villámvédelmi rendszereket a kínai Zhejiang állambeli Xinchang megyei létesítményéből, teljes körű export szolgáltatási csomaggal, amely magában foglalja a minőségellenőrzést, a logisztikai megszervezést és az export dokumentációt. A cikkben szereplő terepi adatok egy 150 MW-os szaúdi napelemes projektből származnak, amelyet Jane 2020 és 2025 között irányított. Kapcsolódjon beLinkedIn, Facebook, vagyX.

Közzététel ideje: 2026. október 5.